piątek, 11 stycznia 2019 09:43

Większość escape roomów z nieprawidłowościami

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne
87 proc. skontrolowanych przez straż pożarną escape roomów to lokale z nieprawidłowościami. Dotyczyły one głównie ochrony przeciwpożarowej i warunków ewakuacji. Niektóre kontrole zakończyły się zakazem eksploatacji pomieszczeń oraz grzywnami. 

Straż pożarna rozpoczęła kontrole escape roomów po tragicznym wypadku, w którym w Koszalinie zginęło pięć 15-letnich dziewczyn. W ciągu zaledwie kilku dni sprawdzono pod kątem bezpieczeństwa użytkowników kilkaset lokali w całej Polsce.

Jak informuje MSWiA, kontrole strażaków wykazały prawie 1600 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym prawie 600 dotyczących warunków ewakuacji. Nieprawidłowości dotyczyły aż 87 proc. wszystkich skontrolowanych escape roomów. 53 kontrole zakończyły się wydaniem decyzji o zakazie eksploatacji lokali, natomiast w 40 przypadkach zostały nałożone grzywny w drodze mandatu karnego.

Stwierdzone przez strażaków nieprawidłowości dotyczyły głównie zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych oraz braku ich oznakowania. W niektórych lokalach stwierdzano także brak gaśnic i urządzeń ochrony przeciwpożarowej oraz użytkowanie prowizorycznych instalacji grzewczych i elektrycznych.

MSWiA pracuje już nad zmianą przepisów w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Projekt jest aktualnie konsultowany. Według jego założeń, przed rozpoczęciem działalności escape roomu oraz co najmniej raz na 2 lata powinno się przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w bezpieczne miejsce. Dokonywać miałyby tego uprawnione osoby, a o sprawdzeniach oraz ich wynikach informowany byłby właściwy miejscowo komendant powiatowy PSP.

W górę