czwartek, 08 grudnia 2016 10:33

Festiwal ŻubrOFFka w Łomży

Napisane przez  mano
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA – swoisty kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – zaczyna drugą dekadę swojego istnienia. Po raz kolejny zagości z filmowymi pokazami w Białymstoku i ośmiu innych podlaskich miejscowościach. Dziś festiwal odwiedzi Łomżę z pokazem filmów o subkontynencie indyjskim.
techmatix2

W tym roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 121 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!). Widzowie zobaczą także specjalne projekcje filmów krótkometrażowych z całego świata, m.in. z Iranu, Armenii, Kanady i Indii. Ogółem, w ciągu pięciu dni można będzie obejrzeć ponad 250 krótkometrażówek!

Międzynarodowe Jury oceni filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni) i dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Inne Jury przyjrzy się filmom w nowym konkursie eksperymentów i video-artów (Na skraju), jurorami będą także dzieci (konkurs Kids) i trochę starsza publiczność (konkurs Music video). Już tradycyjnie widzowie przyznają też swoją nagrodę – Dzikiego Żubra. Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.

ŻUBROFFKA to przede wszystkim filmy, ale w programie znalazły się także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

Pokaz w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży
8 grudnia (czwartek)
godz. 19:00 Łomża / II Liceum Ogólnokształcące, Plac Kościuszki 3
Pokaz zestawu KRÓTKO: SUBKONTYNENT INDYJSKI (113’)
wstęp wolny

Indie są największym w świecie producentem nie tylko filmów fabularnych, ale również krótkometrażowych i dokumentalnych (w 2015 roku wyprodukowały 2445 filmów pełnometrażowych, 12356 dokumentalnych i krótkometrażowych, w 42 językach i dialektach). Dzięki zróżnicowanej topografii, demografii i wielokulturowości, filmowcy rozwijali się na przestrzeni lat, mając do dyspozycji nieskończoną liczbę tematów. Wraz z pojawieniem się niedrogiej technologii cyfrowej, filmowcy w Indiach i krajach sąsiednich (Pakistanie, Bangladeszu, Sri Lance, Nepalu i Bhutanie) zaczęli kręcić eksperymentalne filmy krótkometrażowe i dokumentalne, które są doceniane na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie. W tej filmowej podróży możemy zauważyć zmieniającą się i trudną dynamikę stosunków społeczno-politycznych subkontynentu. Podczas gdy filmy fabularne na ogół nie przedstawiają trudnej rzeczywistości, krótkie formy i dokumenty potrafią zadawać kłopotliwe pytania i kwestionować system. Bliżej im do codziennej rzeczywistości, a tym samym łatwiej jest zrozumieć różnorodność subkontynentu. W Indiach i krajach sąsiednich z różnych przyczyn nie ma jeszcze możliwości regularnego oglądania tych filmów w salach kinowych. Takie produkcje są uzależnione od alternatywnych metod dystrybucji i mają niszowych odbiorców. Jednak wraz z pojawieniem się technologii cyfrowej oraz systemu dystrybucji online, krótkie filmy na subkontynencie stale zyskują na popularności.

Gość pokazu: Rita Datta

Program:
The Impasse, Mayuri Walke, India 2015, 20’
Between, Sreecheta Das, India 2016, 11’
Sweetheart, Christo Tomy, India 2015, 24’
Statement After My Poet Husband's Death, Tasmiah Afrin Mou, Bangladesh 2016, 15’
Dying Dreams, Sudath Abeysiriwardana, Sri Lanka 2016, 19’
The Slave, Arun Deo Joshi, Nepal 2015, 24’

Współorganizator: Fundacja Leonardo w Łomży i II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży

Więcej:
www.zubroffka.pl
www.facebook.com/zubroffka

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu