vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
piątek, 10 marca 2017 10:59

Filharmonia Kameralna nominowana do Fryderyków 2017

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Filharmonia Kameralna nominowana do Fryderyków 2017 fot. Filharmonia Kameralna w Łomży
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży została nominowana w dwóch kategoriach do 23. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk. Wręczenie nagród w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się 24 kwietnia 2017 roku.

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do 23. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk. W tegorocznej edycji zarejestrowano łącznie 1038 zgłoszeń albumów, singli i teledysków.

W dwudziestu kategoriach Fryderyków 2017 konkurowało:

  • 277 albumów z polską muzyką rozrywkową
  • 90 albumów jazzowych
  • 121 albumów z muzyką poważną
  • 277 utworów muzycznych
  • 273 teledyski
  • 59 debiutujących artystów łącznie w muzyce rozrywkowej i jazzowej

Wśród 121 zgłoszonych albumów z muzyką poważną znalazły się dwa nagrane przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, które uzyskały nominację do nagrody w dwóch kategoriach. 

W kategorii "Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca" nominowana została ACCORDIOFONICA (komp. Bronisław Kazimierz Przybylski, Edward Sielicki, Józef Świder) w wyk. Klaudiusz Baran, Łomża Chamber Philharmonic pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego. Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska, Sławomir Dubowski DUX / Requiem Records.

W kategorii "Album roku muzyka współczesna" o nagrodę ubiega się STANISŁAW MORYTO w wyk. Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Anna Sikorzak-Olek, Stanisław Skoczyński, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. Realizacja nagrania: Marcin Domżał DUX.

W pierwszej turze głosowania (od 22 lutego do 6 marca 2017 roku) jury – ponad 1200 członków Akademii Fonograficznej – oddawało głosy na wszystkie zgłoszone do konkursu pozycje. W ten sposób zostały wyłonione ogłaszane dziś nominacje do nagrody Fryderyk 2017.

W drugiej turze głosowania członkowie Akademii Fonograficznej oddadzą głos na jedną z nominacji w każdej kategorii. Laureatów w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej poznamy 26 kwietnia 2017 roku podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Warszawie, a zwycięzców w muzyce poważnej – 24 kwietnia 2017 roku podczas uroczystości w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Nagrody FRYDERYK przyznano po raz pierwszy 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureatami pierwszej edycji zostali m.in.: Hey, Edyta Bartosiewicz, Stanisław Sojka, Wojciech Waglewski, Kazik Staszewski, Varius Manx, Kasia Kowalska. W ciągu lat zasady głosowania na nagrody Fryderyk ulegały zmianom, mającym na celu stworzenie jak najbardziej efektywnego i wiarygodnego systemu wyłaniania zwycięzców.

W 1999 roku organizator Fryderyków – Związek Producentów Audio Video – powołał Akademię Fonograficzną, która przejęła funkcję jury.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób z branży muzycznej nagrody Fryderyk zyskały miano najbardziej prestiżowego wyróżnienia w polskiej branży muzycznej. Jest to jedyny tego rodzaju konkurs, oparty na jasno określonych zasadach, gdzie laureaci wyłaniani są na drodze głosowania przez tak liczną reprezentację środowiska. Wybory są tajne, a wyniki głosowania członków Akademii utrzymywane w tajemnicy – nominowani artyści dopiero podczas gali dowiadują się, kto z nich wyjdzie na scenę po odbiór statuetki. Autorem przyznawanej statuetki Fryderyk jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu