piątek, 07 kwietnia 2017 12:25

Teatr w rozjazdach. Łomżyńska "Pasja" na Festiwalu Gorzkie Żale

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Teatr w rozjazdach. Łomżyńska "Pasja" na Festiwalu Gorzkie Żale fot. TLiA
Przed kilkoma dniami sukcesem zakończył się realizowany przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży projekt „Pasja-zbliżenia 2017" będący kontynuacją ubiegłorocznego programu realizowanego na Kurpiach. W tym roku program miał charakter wielokulturowy i ekumeniczny. 

banerwww4

Teatr wystawił Pasję w czterech kościołach na Podlasiu m.in.: w Łapach, Krynkach, Tykocinie oraz Drohiczynie. Spektaklom towarzyszyły ogromne emocje, zainteresowanie publiczności i okazana gościnność ze strony władz lokalnych oraz Parafii, w których miały miejsca wydarzenia.

A już w najbliższy weekend na zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, który jest organizatorem 8. wielkopostnego Festiwalu Nowe Epifanie / Gorzkie Żale 2017, nasz teatr wystąpi czterokrotnie na scenie Teatru Lalka, przy placu Defilad dla warszawskiej publiczności, ale i nie tylko, gdyż festiwal jest jednym z największych wydarzeń wielkopostnych w kraju, który cieszy się ogromnym zainteresowanie widzów z kraju i z zagranicy.

Nowe Epifanie, to poszukiwanie współczesnych objawień piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu Listu do artystów Jana Pawła II. Motto tegorocznej edycji Festiwalu: Oto Matka Twoja. Honorowy Patronat sprawuje Prezydent Andrzej Duda.

Warto przypomnieć, że spektakl wyreżyserował znakomity twórca teatru lalkowego – profesor Wiesław Hejno. Tekst "Pasji" powstał w 1924 r., jako kompilacja przedstawień pasyjnych w Belgii, z zachowaniem charakteru pierwowzoru, miejskiego ludowego teatru lalek. Jest to jeden z najważniejszych spektakli w 30-letniej historii Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Jego premiera miała miejsce w 2015 roku i była pierwszym całościowym wystawieniem w Polsce i drugim w Europie. Od tego czasu obejrzało go kilka tysięcy widzów, wywołując wiele emocji i duchowych przeżyć.

Galeria zdjęć

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu