poniedziałek, 15 maja 2017 09:06

Ciekawie i pouczająco czyli Opowieści Wagantów w Galerii Veneda [VIDEO i FOTO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
W niedzielne popołudnie Galeria Veneda po raz kolejny zaprosiła najmłodszych do teatru. Tym razem były to Opowieści Wagantów. Waganci to średniowieczna trupa wędrujących lalkarzy odgrywająca swoje scenki głównie na jarmarkach. W ich rolę wcielili się aktorzy Teatru Gry i Ludzie z Katowic.

banerwww4

Teatr, który przyjechał w niedzielę do Łomży zaprezentował dwie opowieści. Pierwsza to bajka o dziecku szczęścia, chłopcu który wyrusza do piekła po trzy złote włosy z głowy diabła. Ma bardzo proste, ale jakże uniwersalne przesłanie: dobro przynosi dobro, a chciwość nie popłaca, o czym przekonał się pewien król. Druga bajka opowiada o córce młynarza, która przez pychę swego ojca trafia do królewskiego lochu. W końcu jednak sama zostaje królową, choć nie wiele brakuje, żeby zapłaciła za to najwyższą cenę. Dzieci dowiadują się w ten sposób, że wszystko co robimy niesie za sobą w przyszłości konsekwencje, które mogą nas wiele kosztować. Na szczęście obie historie, bazujące na baśniach braci Grimm, kończą się dobrze.

Dzieciom, które oglądały spektakl, obie historyjki bardzo się podobały. Zwłaszcza, że aktorzy Beata Zawiślak i Bartosz Socha odegrali je nie tylko między sobą. Do zabawy włączane były dzieci, a interakcja pomiędzy widownią i aktorami to jest właśnie to, co najbardziej podoba się małym widzom. Tak też było w tym przypadku, o czym mówiły nam dzieci po spektaklu.

Dzieci nie uświadamiają sobie dokładnie różnic pomiędzy tym, co zobaczyły w teatrze, a tym co oglądają codziennie w telewizji. Ta odmienność jednak również sprawia, że chętnie uczestniczą w takich przedstawieniach. Bezpośrednio nazywa to aktor i reżyser spektaklu Bartosz Socha.

- To są baśnie braci Grimm więc one trochę odbiegają od takich disneyowskich, słodkich, lukrowanych opowiastek - tłumaczy reżyser.

Rzeczywiście, już same postaci czyli lalki, są wykonane z prostych surowców, można powiedzieć nawet czasem wtórnych i nie mają nic wspólnego z lalkami kupowanymi w sklepie. Dzieciom jednak to nie przeszkadzało, a nawet przeciwnie. Po spektaklu nie identyfikowały ich jako zabawek czy lalek, ale jako postaci, które niosły pewien przekaz i chętnie pozowały do zdjęć z bohaterami obejrzanych opowieści i aktorami.

W zalewie nic nie niosących ze sobą telewizyjnych czy internetowych animacji, pełnych przemocy i różnych potworów, teatr zaprezentowany przez aktorów z Katowic w Galerii Veneda przypomniał o źródłach i pokazał, jaką rolę powinny tak naprawdę pełnić baśnie. Nie chodzi w nich o to, żeby dzieci "czymś się zajęły" i dały nam dorosłym spokój i czas na nasze własne sprawy. Baśnie niosą ze sobą wartościowy przekaz i spełniają rolę edukacyjną w tak zawoalowany sposób, że dzieci uczą się pewnych postaw zupełnie nieświadomie. Dlatego wielkie podziękowania należą się Galerii Veneda za to, że właśnie taką rozrywkę funduje swoim najmłodszym klientom.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu