niepodlegla-sweirp wloskie-wieczory
środa, 04 października 2017 11:29

Uroczyste zakończenie Festiwalu Sacrum et Musica 2017

Napisane przez  oprac. gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
W niedzielę (8 października) o godzinie 19:00 w Katedrze Łomżyńskiej pw. Św. Michała Archanioła odbędzie się uroczysty koncert wieńczący XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica". W tym roku wraz z Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wystąpi znakomity Chór Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

brico lomza

Warszawski Chór Chłopięcy i Męski powstał w roku 1990 z inicjatywy Rektora ówczesnej Akademii Muzycznej im. F. Chopina Warszawie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru jest profesor UMFC Krzysztof Kusiel-Moroz. Chór współpracował z takimi sławami jak Antoni Wit, Kazimierz Kord, Grzegorz Nowak, Jacek Kaspszyk, Yoav Talmi, Philippe Herreweghe, Valeryj Gergiev, a także Krzysztof Penderecki, którego utwory (Pasja, Jutrznia, Credo) na stałe weszły do koncertowego repertuaru Chóru.

Chór odwiedził m.in. Holandię Niemcy, Francję Litwę, odbył trzy długie tournee po Japonii, koncertując w wielu prestiżowych salach koncertowych Tokio, Osaki, Nagoi, Hiroszimy i Nagasaki. Śpiewał Pasję K. Pendereckiego na festiwalach Echternach w Luxemburgu, Penderecki Festspielle w Muenster, Europaische Festwoche w Passau, Festivall de la Chaise Dieu. Także w Polsce współpracuje z największymi instytucjami muzycznymi takimi jak Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki Opera Narodowa, Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans.

Chór był laureatem 2 międzynarodowych konkursów: II miejsce na Europejskim Konkursie Muzykującej Młodzieży w Neerpelt (Belgia), i Złote Pasmo na Międzynarodowym Konkursie Śpiewu Chóralnego w Bratysławie (Słowacja). W 2007r został zwycięzcą jednego z najsłynniejszych europejskich konkursów: Seghizzi Corale w Gorizii we Włoszech. W lipcu 2012 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chórlanym w Lecco we Włoszech.

W roku 2009 Warszawski Chór Chłopięcy został zaproszony na koncerty w ramach Polska Year w Wielkiej Brytanii, gdzie śpiewał Pasję K. Pendereckiego w Katedrze w Canterbury, a także dał kilkanaście koncertów w Londynie i regionie Cornwall.

W programie koncertu usłyszymy Requiem Johna Ruttera.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 8 października 2017, o godzinie 18:30 w Katedrze Łomżyńskiej pw. Św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25. Wstęp wolny.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu