wloskie-wieczory dom lomza
wtorek, 24 października 2017 09:03

Zatańczą we Francji za pieniądze od marszałka

Napisane przez  oprac. gak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zatańczą we Francji za pieniądze od marszałka fot. Wrota Podlasia
Łomżyńscy tancerze z integracyjnej grupy „Tacy sami" jadą na festiwal Mode H 2017 do francuskiego Tours. Na ten cel otrzymali dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł. od Zarządu Województwa Podlaskiego. W poniedziałek, 23 października marszałek Stefan Krajewski i starosta łomżyński Elżbieta Parzych podpisali w tej sprawie odpowiednie dokumenty.

brico lomza

Przekazane przez samorząd województwa pieniądze sfinansują koszty podróży tancerzy i ich opiekunów. Warto przypomnieć, że działającą przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży grupa „Tacy sami" tworzą tancerze w pełni sprawni i ci z niepełnosprawnościami. Jest to jedyna formacja taneczna tego typu w Polsce, która weźmie udział - i to już po raz czwarty! - w festiwalu Mode H we Francji.

- Wyjazd do Francji i udział w Festiwalu Mode H grupy „Tacy sami" ma dla samorządu województwa wymiar podwójny i podwójną korzyść - z jednej strony jest to wsparcie osób niepełnosprawnych, ukazanie ich zaangażowania, pracy, piękna, a jednocześnie jest to wspaniała promocja województwa - mówił Członek Zarządu Województwa Stefan Krajewski.

Wicestarosta łomżyński Lech Szabłowski podkreslał, że wyjazd tancerzy do Francji nie byłby możliwy bez wsparcia samorządu.

- To dzięki życzliwym ludziom grupa "Tacy sami" może wziąć udział w festiwalu. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 2 tys. zł od prezydenta Łomży, no i poważną kwotę od marszałka województwa.

Mode H to festiwal odbywający się od 2005 roku w Tours. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem niepełnosprawności oraz pełna integracja między takimi osobami, a sprawnymi w pełni. Dzięki inicjatywie powiatu łomżyńskiego grupa Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury występowała w Tours już trzy razy, a w listopadzie pojedzie tam już po raz czwarty.

W festiwalu biorą udział integracyjne grupy taneczne z całej Europy. Przygotowują występ według tematu przewodniego podanego przez organizatorów. Prezentacje poszczególnych grup tworzą jedno przedstawienie.

- Temat całego spektaklu jest zawsze narzucony odgórnie - mówi choreograf grupy Justyna Wawrzyniak. - W tym roku nazwa programu brzmi „Once Upon A Time..." i będzie on zawierać muzykę z obu kontynentów amerykańskich, a my wybraliśmy sobie Meksyk. Sięgniemy więc do tradycyjnej muzyki meksykańskiej, a skończymy na nowoczesnej. Nasz spektakl będzie trwał około dziewięciu minut.

Na festiwal do Francji poleci grupa opiekunów i 11 tancerzy, w tym kilkoro poruszających się na wózkach inwalidzkich. Koszty przedsięwzięcia finansują oprócz samorządu województwa także starostwo powiatowe w Łomży, prezydent miasta, a także Regionalny Ośrodek Kultury.

„Tacy Sami" - grupa powstała w 2010 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży z inicjatywy Starostwa Powiatu Łomżyńskiego. Motorem do działania było zaproszenie do międzynarodowego projektu MODE H, który od kilku lat odbywa się w mieście Tours we Francji. Projekt zakłada wymianę doświadczeń, poznanie warunków życia osób niepełnosprawnych. Głównym jego celem jest jednak integracja środowiska osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi poprzez sztukę oraz zmianę świadomości obu środowisk w zakresie wzajemnego zrozumienia i akceptacji.

1 komentarz

  • Odpowiedz dla kogo dla czego wtorek, 24 października 2017 10:22 Umieszczone przez: dla kogo dla czego

    Dlaczego zwłoki nagiego człowieka pozbawionego ojcowizny są w centralnym punkcie tego wyznaniowo hierarchicznie z góry na dół urabianego dobrobytu dla nielicznych z którego kolejne pokolenie dzieci utraconych ucieka z pustymi rękami szukając możliwości rozwoju na cudzej np. protestanckiej ojcowiźnie Ewangelików albo innych lewaków bezbożników ?

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu