wloskie-wieczory dom lomza
poniedziałek, 30 października 2017 17:25

Laureaci nagrody Glogera [FOTO]

Napisane przez  mat. nadesłany
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Laureaci nagrody Glogera [FOTO] fot. nadesłane
Kapituła Konkursu o Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera pod przewodnictwem prof. Henryka Samsonowicza najbardziej doceniła prof. Jarosława Ławskiego, mieszkańca Ełku, który został laureatem nagrody I stopnia. Znacząco poszerzył dotychczasowe badania nad twórczością publicystyczną Glogera.

brico lomza

Laureat jest autorem szeregu studiów o dorobku etnografa, w tym trzech tomów „Pism rozproszonych”, krytycznej edycji pism zawierającej ponad tysiąc jego artykułów.  Podczas gali wręczenia nagród profesor zaznaczył, że trzy monumentalne tomy prezentujące dorobek Glogera to efekt starań wielu osób. W czasie prac nad edycją „Pism rozproszonych Zygmunta Glogera w trzech tomach” powołano zespół Glogerianum, składający się ze studentów, doktorantów oraz młodych pracowników Uniwersytetu w Białymstoku i Książnicy Podlaskiej. Zakres prac obejmował region dzisiejszej Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy. Zaproszono badaczy z innych polskich uczelni i instytucji w Krakowie. Dwa tomy już się ukazały, trzeci jest obecnie w druku.

Wśród nagrodzonych znalazł się także przedstawiciel Wielkopolski, prof. dr hab. Ryszard Kowalczyk z Lwówka, który od lat popularyzuje badania nad dziedzictwem swojego regionu. Dwie równorzędne nagrody III stopnia otrzymali: Towarzystwo Naukowe „Pruthenia” w Olsztynie za badania nad dziejami dawnych ziem pruskich oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu za działalność wydawniczo-naukową. W imieniu muzeum nagrodę odebrała dyrektor Dorota Łapiak, która podkreśliła, że działalność wydawnicza jest jedną z wielu. Muzeum wydaje „Ciechanowiecki Rocznik Muzealny” z artykułami lokalnych badaczy, pracowników naukowych z Białegostoku i Warszawy. W latach 2006-2010 ukazała się seria pod wspólnym tytułem „Pamiętniki historyczne” o losach ziemiaństwa północno-wschodniej Polski. Muzeum publikuje też m.in. materiały poświęcone ks. Krzysztofowi Klukowi.

Nagrodę honorową otrzymała Biblioteka Śląska w Katowicach, medal odebrał dyrektor Biblioteki prof. Jan Malicki.

Wszyscy laureaci gościli w zespole pałacowo-parkowym w Ciechanowcu, który mieli również możliwość zwiedzić z przewodnikiem. Jak co roku uroczystości glogerowskie miały trzyetapowy przebieg. Oprócz gali wręczenia nagród zaproszeni goście mogli uczestniczyć w zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Stopka” konferencji naukowej pod nazwą „Poczucie narodowe, poczucie patriotyczne” oraz w promocji książki pod tym samym tytułem.

Łączna pula nagród, ufundowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wynosiła 48 tysięcy złotych. Kolejna edycja zostanie ogłoszona w marcu przyszłego roku.

Zdjęcia: Jerzy Chaberek

Źródło: NCK

Galeria zdjęć

7 komentarzy

 • Odpowiedz obserwator kultury sobota, 28 października 2017 23:56 Umieszczone przez: obserwator kultury

  To nie nasze, jakieś cudze. CO z wymiaru regionalnego? U nas nie ma takich twórców? Łomża to tylko siedziba Stopki? Te władze Stopki, to jest tam ktoś z Łomży, a może ją teraz przeniosą gdzieś pod Bstok lub Suwałki jak starego prezesa nie ma?

 • Odpowiedz Magdalena T. niedziela, 29 października 2017 10:16 Umieszczone przez: Magdalena T.

  Z tego co wiem, nagroda Glogera to jest nagroda ogólnopolska a nie ŁOmżynska.

 • Odpowiedz aha poniedziałek, 30 października 2017 10:04 Umieszczone przez: aha

  Aha, to już wypięto się na region łomżyński, żadnej kategorii łomżyńskiej? Tacy wielcy ogólnopolscy, swego nie znacie, cudze tylko chwalicie?

 • Odpowiedz ble ble poniedziałek, 30 października 2017 10:07 Umieszczone przez: ble ble

  Jakie swego, to nie ich, oni chyba nie z regionu łomżyńskiego, tylko tu siedzibę mają.I ten ksiądz u nich to też tylko tu się jakaoś tak znalazł, ale on tez chyba nie z tąd. Nic dziwnego.

 • Odpowiedz człowiek poniedziałek, 30 października 2017 11:26 Umieszczone przez: człowiek

  A słyszałeś, żeby ktoś składał na Łomżę? Aha, a może Ty złozyles wniosek na kogoś ciekawego z Lomży? Pewnie nie :) Ale jeśli jednak napisałaeś i odrzucili to zawsze możesz wysłac jeszcze odwołanie. Więcej wtedy zdziałasz niż pisaniem jakiś komentarzy które nic nie dadzą.

 • Odpowiedz człowiek poniedziałek, 30 października 2017 11:26 Umieszczone przez: człowiek

  A słyszałeś, żeby ktoś składał na Łomżę? Aha, a może Ty złozyles wniosek na kogoś ciekawego z Lomży? Pewnie nie :) Ale jeśli jednak napisałaeś i odrzucili to zawsze możesz wysłac jeszcze odwołanie. Więcej wtedy zdziałasz niż pisaniem jakiś komentarzy które nic nie dadzą.

 • Odpowiedz oooo poniedziałek, 30 października 2017 23:20 Umieszczone przez: oooo

  już wypięto się na region łomżyński

  ble ble coś w tym jest

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu