vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
wtorek, 14 listopada 2017 07:03

Tajemniczy Niven [VIDEO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Tajemniczy Niven [VIDEO] fot. www.mylomza.pl
Kim jest Niven? Kto ukrywa się pod tym pseudonimem? Pytania te towarzyszyły przez ostatnie miesiące czytelnikom, którzy sięgnęli po nową pozycję na rynku księgarskim, opowiadającą o Łomży w okresie II wojny światowej. Dodajmy, że opowiadającą w ciekawy sposób, bo w formie powieści.

Autor historycznej powieści Meandry losu długo ukrywał się pod pseudonimem nie chcąc ujawnić swojej tożsamości. Stało się jednak w końcu tak, że postanowił wyjść z cienia i od jakiegoś czasu wiadomo już, że jest to nie tylko pasjonat historii Łomży, ale także związany z naszym miastem historyk, dr Zenon Krajewski, który spotkał się w Domku Pastora z czytelnikami podczas wieczoru autorskiego.

O czym opowiada książka? Pierwszy tom, zatytułowany Pozbawieni Ojczyzny, rozpoczyna się rankiem 1 września 1939 roku. Kilkoro dzieci z małej wioski Osetno, które miały tego dnia po raz pierwszy pójść do szkoły, nie rozpocznie nauki. Właśnie wybuchła wojna. Mieszkańcy Łomży i jej okolic z niepokojem przyjmują informację o wybuchu międzynarodowego konfliktu. Jedenastego września, po kilku dniach walk nad Narwią, hitlerowcy zajmują Łomżę, by wkrótce oddać ją Sowietom. Nowe władze szybko wprowadzają swoje porządki.

Powieść jest ciekawie skonstruowana, ponieważ historię Łomży i regionu poznajemy patrząc na nią niejako oczami bohaterów, przy czym o ile bohaterowie są postaciami fikcyjnymi, to już sama historia opowiadana przez autora jest prawdziwa. Materiał historyczny dr Zenon Krajewski, jak sam przyznaje, zaczerpnął nie tylko z dostępnych dokumentów i opracowań, ale także z przekazów ustnych. Te ostatnie trudno jest czasami potwierdzić i udowodnić i być może z tego powodu autor, który jest autorem kilkunastu książek stricte naukowych, postanowił przyjąć formę powieści, która z jednej strony ma opowiedzieć prawdziwą historię, ale z drugiej nie narzuca autorowi tak ścisłych wymagań jeśli chodzi o dokumentację. Forma ta daje zresztą szansę na to, że sięgnie po nią znacznie więcej osób niż po opracowanie naukowe, bo jest atrakcyjna nie tylko ze względu na zawarte w niej informacje, ale również sposób ich przekazania.

W 2017 roku ukazał się pierwszy tom powieści i autor zapowiada już kolejne. Drugiego możemy spodziewać się w roku przyszyłym, a kolejnych w następnych latach. Łącznie ma ich być pięć lub sześć, a każdy kolejny ukazywać się będzie w cyklu jeden rocznie.

Z dr Zenonem Krajewskim, autorem powieści Meandry losu, rozmawiała Daria Włodkowska. Zapraszamy!

2 komentarzy

  • Odpowiedz ŁKS środa, 15 listopada 2017 04:36 Umieszczone przez: ŁKS

    fajna ta daria

  • Odpowiedz boooo środa, 15 listopada 2017 08:18 Umieszczone przez: boooo

    hahaha ale fucha trzymanie mikrofonu

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu