wloskie-wieczory dom lomza
sobota, 20 stycznia 2018 08:51

Prezydenckie nagrody w dziedzinie kultury [VIDEO i FOTO]

Napisane przez  mano
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Prezydenckie nagrody w dziedzinie kultury [VIDEO i FOTO] fot. www.mylomza.pl
Malarka Teresa Adamowska, reżyser i aktor Piotr Domalewski, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Karolina Skłodowska oraz duet muzyczny Funkasanki, to tegoroczni laureaci nagrody Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Uroczysta gala, w trakcie której wręczono wyróżnienia, odbyła się w piątek 19 stycznia w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

brico lomza

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zaznaczył, że to wielki dzień dla łomżyńskiej kultury, w którym władze miasta mogą podziękować osobom rozwijającym kulturę w naszym mieście i w ten sposób promującym Łomżę.

- Nasze miasto w skali kraju jest ośrodkiem szczególnie dbającym o kulturę, gdyż jako byłe miasto wojewódzkie mamy szereg tego typu instytucji o zasięgu ponadregionalnym, z czego jesteśmy dumni. Promocja poprzez kulturę jest bardzo dobra i my jako miasto Łomża na pewno mamy atuty, żeby w ten sposób się promować - mówił Prezydent Mariusz Chrzanowski zauważając, że nie byłoby to możliwe, gdyby za tymi instytucjami kultury, inwestycjami w obiekty kulturalne, nie stali konkretni ludzie. Jego zdaniem zarówno w samej Łomży, jak i w różnych częściach świata mamy swoich przedstawicieli na najwyższym poziomie, z których twórczości możemy być i jesteśmy dumni.

Nagrody Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za 2017 rok otrzymali: Teresa Adamowska, Piotr Domalewski, Karolina Skłodowska i duet Funkasanki.

Teresa Adamowska pochodzi z Drozdowa. Jest autorką obrazów, rysunków i akwarel, tkanin artystycznych, scenografii teatralnych, ilustracji książkowych, kart okolicznościowych. Jej dorobek artystyczny to m.in. 30 wystaw indywidualnych oraz 60 zbiorowych. Wielokrotnie brała udział w międzynarodowych plenerach, 18 razy została laureatką cyklicznego konkursu środowiskowego „Dzieło plastyczne roku”. Swój talent i czas angażuje w życie społeczne Łomży, często rezygnując z honorarium. Projektuje karty „Łomżyńskie Betlejem” wydawane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, czy też wydawnictw Stowarzyszenia STOPKA. Wielokrotnie swoimi pracami plastycznymi i projektami wspomagała też parafię pw. Krzyża Świętego w Łomży. Aktywnie włącza się w prace nad obchodami jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Z tej okazji w Muzeum Diecezjalnym będzie miała w tym roku wystawę swojej twórczości. Jest nauczycielką malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. W 2008 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, zaś w 2007 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury.

Piotr Domalewski to pochodzący z Łomży aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Ukończył m.in. wydział zamiejscowy w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku reżyseria filmowa. W 2017 roku otrzymał Złote Lwy na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Cicha noc”. Zrealizował kilkanaście etiud i filmów krótkometrażowych, z których cztery zostały zaprezentowane na międzynarodowych festiwalach, a film „Obcy” zdobył Grand Prix na międzynarodowym festiwalu Cinemaforum. Napisał kilkanaście scenariuszy, z których jeden -„Zbliżenie” – został doceniony przez komisję Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i objęty programem „stypendium scenariuszowe”. Scenariusz filmu „60 kilo niczego” otrzymał wsparcie finansowe na realizację w ramach prestiżowego programu „30 Minut” Studia Munka dla młodych reżyserów. Zdobył m.in. nagrodę im. Jana Świderskiego za rolę syna w przedstawieniu „Pieszo” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także nagrodę im. Jacka Woszczerowicza za rolę Teda Bundy’ego w przedstawieniu „Versus” według Rodrigo Garcii w reżyserii Szymona Kaczmarka z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Jego twórczość wpisuje się w szeroki kontekst kulturowy i społecznych oraz wprowadza nową jakość do życia kulturalnego naszego miasta i kraju.


Karolina Skłodowska jest kierownikiem Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży. Należy również do Zarządu Oddziału Podlaskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Jej recenzje dzieł sztuki oraz wystawy są publikowane m.in. w „Studiach Łomżyńskich”, redagowanych przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Pod jej kierownictwem Galeria Sztuki Współczesnej działa bardzo prężnie, dzięki czemu można oglądać nawet kilkanaście wystaw w ciągu roku. Promuje również sztukę na wiele innych sposobów, jak konkursy plastyczne, performance, projekty filmowe, koncerty, recitale, a także prowadzi działalność edukacyjną. Popularyzuje też sztukę pochodzącego z Łomży malarza Jana Dobkowskiego. Dzięki jej staraniom Muzeum Północno – Mazowieckie posiada w swoich zbiorach prace tego artysty. W 2015 roku otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, za zasługi i promowanie sztuki współczesnej, a przede wszystkim za 35 lat pracy w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.


Funkasanki tworzą Anna Kaptór i Przemek Starachowski. To duet dwojga młodych, twórczych osób, które wnoszą wiele w rozwój naszego społeczeństwa i promocję regionu. Uczą młodzież wokalu i gry na perkusji. Tworzona przez nich muzyka to połączenie kilku gatunków - popu, alternatywy i elektroniki, nawiązująca także do tradycji naszego regionu. W ubiegłym roku wydali swoją debiutancką płytę. Z utworem "O! Znowu to czuję" byli w finale do konkursu Debiuty na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W przeciągu dwóch lat swojej działalności zagrali ponad 50 koncertów w całej Polsce.

Zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk, która przewodniczyła pracom komisji konkursowej, gratulując dzisiejszym laureatom podkreślała, że na wyróżnienie zasługiwały wszystkie kandydatury, gdyż są to osoby mające istotny wkład w kulturę naszego miasta i jego rozwój w tym wymiarze niematerialnym. Dziękowała także ludziom zaangażowanym w łomżyńską kulturę za ich pasję i włączenie się w obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich.

- Bez państwa aktywności i działalności, te nasze nawet najlepsze pomysły nie byłyby możliwe do zrealizowania. Praca z ludźmi z pasją staje się czymś niezwykle atrakcyjnym i wspaniałym sposobem spędzania życia. Dziękuję za tę pasję, charyzmę, szalone czasem pomysły, które potem okazują się rzeczywistością - mówiła Agnieszka Muzyk.

tekst: UM w Łomży

12 komentarzy

 • Odpowiedz OJCIEC sobota, 20 stycznia 2018 12:47 Umieszczone przez: OJCIEC

  KULTURA MARTWEJ RĘKI

 • Odpowiedz rechot sobota, 20 stycznia 2018 12:50 Umieszczone przez: rechot

  Och i ach, można było ogrzać się przy tych wyjątkowych i zasłużonych

  ale coś tak pustawo na tej sali, dużo pustych miejsc

  Łomża nie interesuje się kulturą, głównie stali bankietowcy, amatorzy darmowych przekąsek i lampek szampana.

 • Odpowiedz Wszystkiego najlepszego sobota, 20 stycznia 2018 12:59 Umieszczone przez: Wszystkiego najlepszego

  Chrzanowski ostatnia twoja kadencja !

 • Odpowiedz greg sobota, 20 stycznia 2018 14:22 Umieszczone przez: greg

  Gratulacje Karolina:)
  Funkasanki to po Browarze Lomza,Lili Chyczynskiej,Andrzeju Zielinskim(Papa Dance) kolejny wykonawca na Festiwalu w Opolu.

 • Odpowiedz akwi sobota, 20 stycznia 2018 14:24 Umieszczone przez: akwi

  Chrzanowski super!!!jesteśmy z Tobą!!!! Pierwsza tura wygrywasz z każdym

 • Odpowiedz akwi sobota, 20 stycznia 2018 14:24 Umieszczone przez: akwi

  Chrzanowski super!!!jesteśmy z Tobą!!!! Pierwsza tura wygrywasz z każdym

 • Odpowiedz Kurp niedziela, 21 stycznia 2018 00:02 Umieszczone przez: Kurp

  Jakoś wśród tych laureatów, nie znalazłem ani jednego działacza kultury. W Łomży od lat panują te same zwyczaje i komitywy. Zawsze swoi wystawiani są na piedestał.

 • Odpowiedz wyborca niedziela, 21 stycznia 2018 10:26 Umieszczone przez: wyborca

  po pierwsze mam konkretny program gospodarczy ...widać ha ha

  dług miasta rośnie w zawrotnym tempie ...brawo !

 • Odpowiedz artysta ze spalonego teatru niedziela, 21 stycznia 2018 10:44 Umieszczone przez: artysta ze spalonego teatru

  kółko wzajemnej adoracji zupełnie oderwane od rzeczywistości

  bawmy się :)

 • Odpowiedz www niedziela, 21 stycznia 2018 11:40 Umieszczone przez: www

  @ artysta ze spalonego teatru

  raczej kółko wzajemnej aberracji do tej rzeczywistości przyssane jak cenzura pilnująca by się im kultura nie wymknęła spod kontroli

 • Odpowiedz u ha cha niedziela, 21 stycznia 2018 14:48 Umieszczone przez: u ha cha

  W tle a może jak się niektórym wydaje na głównym planie na zdjęciach zjadacze darmowych przekąsek. Brawa dla nagrodzonych szczególnie dla Piotra.

 • Odpowiedz +++ niedziela, 21 stycznia 2018 18:20 Umieszczone przez: +++

  @ u ha cha

  Brawa dla Piotra ? Darmo dostał talent by dawać świadectwo prawdzie czy by się tanio/tandetnie sprzedawać jak ...cudzołożna(duchowość) łasa na błyskotki i adoracje adoratorów czerpiących korzyć z kultu kultury utrwalania zakłamania społecznego w towarzystwie arcy kapłanów idących na łatwiznę kultury głównego ścieku ???

  Judasza to przynajmniej sumienie ruszyło i nagrodę odrzucił po tym jak nie musiał jej przyjmować no ale Piotr wystarczy że zapłacze ... na prawdę nawrócony

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu