dom lomza
piątek, 26 stycznia 2018 11:46

Ogólnopolski konkurs "W mieście, co było mi rajem"

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prezydent Łomży oraz Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej organizują ogólnopolski konkurs na wspomnienia, refleksje, pamiętniki pod hasłem „W mieście, co było mi rajem". Hasło konkursu jest cytatem z wiersza „Łomża" napisanego przez łomżyniankę z Piastowa, Iwonę Krzepkowską–Bułat, laureatkę głównej nagrody w V edycji konkursu.

Prace, nigdzie wcześniej nie publikowane, należy nadsyłać do 30 września 2018 roku drogą elektroniczną pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , lub za pośrednictwem poczty: Zarząd Główny TPZŁ, ul. Sienkiewicza 8, 18-400 Łomża, z dopiskiem „Konkurs na wspomnienia".

Konkurs adresowany jest przede wszystkim do łomżyniaków, którzy urodzili się w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej, tu pozostali, doczekali pociech i zachowali w pamięci wiele dobrych, a niekiedy trochę gorszych wspomnień. Ale o refleksje i wspomnienia zwracamy się też do tych, którzy urodzili się pod łomżyńskim niebem, a następnie – z różnych powodów i w różnych okolicznościach – zmuszeni byli zakładać rodzinne gniazda w innych rejonach Polski lub świata.

- Zapraszamy także do udziału wszystkich, dla których Łomża i Ziemia Łomżyńska były jedynie przystanią na szlakach życiowych wędrówek - zachęcają organizatorzy, którym zależy na otrzymaniu autentycznych, szczerych, najlepiej udokumentowanych fotograficznie, prac w dowolnej formie, z wyłączeniem wierszy. - Oczekujemy na materiały, będące obrazem wspomnień z lat dzieciństwa i młodości, zapisy historycznych wydarzeń, których byliście uczestnikami lub naocznymi świadkami. Liczymy na zapis Waszych obserwacji i refleksji po spotkaniu z Łomżą i Ziemią Łomżyńską po latach, także po spotkaniach z łomżyniakami – tymi znanymi, jak i tymi, którzy tworzyli kiedyś łomżyński koloryt, a których nie ma już wśród nas (np. „Babcia pomoc", „Szeryf", „Tydyrytka", „Gerlach", „Hitler" i inni). Będziemy wdzięczni za zdjęcia tych osób. Objętość jednego materiału nie może przekraczać 5 stron A-4 wydruku komputerowego (ok. 660 wyrazów, 4500 znaków na stronie, czcionka: Times New Roman, nr 12) - wyjaśniają.

Powołane przez organizatorów jury dokona oceny nadesłanych prac i przyzna nagrody. Najciekawsze prace będą drukowane w wydawnictwach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Organizatorzy dołożą starań, by opublikować plon konkursu także w formie książkowej.

19 komentarzy

 • Odpowiedz Serafin piątek, 26 stycznia 2018 12:53 Umieszczone przez: Serafin

  Raj zadłużony na kilka pokoleń - można boki zrywać!

 • Odpowiedz enej piątek, 26 stycznia 2018 15:04 Umieszczone przez: enej

  nie pamiętam większości prezydentów miasta ale takie osobowości tego miasta jak Babcia Pomóc, Tydyrytka, Hitler , Gerlach zapamiętałem na całe życie. Postacie niezwykle barwne ale i tragiczne.

 • Odpowiedz enej piątek, 26 stycznia 2018 15:11 Umieszczone przez: enej

  Babcia Pomóc starsza babuleńka niezwykle porywcza w sytuacji gdy ktoś do niej na ulicy zwrócił się słowami babciu pomóc. Wówczas łapał w dłoń laskę na której się zwyczajowo wspierał i goniła z nią delikwenta takiego przez cała ulicę. Ludzie ją pozbadli i robili sobie kosztem niej niezły ubaw bo babcie w ferworze agresji potrafiła i księdzu idącemu Dworną do kościoła zagrozić. Nie wiem kiedy zmarła ale pamiętam ,że mieszkała w oficynie w podwórzu obecnej kamienicy państwa Walewaczów.

 • Odpowiedz enej piątek, 26 stycznia 2018 15:21 Umieszczone przez: enej

  Hitler to przezwisko jakim obdazyli go złośliwi łomżyniacy widząc jak nerwowo reaguje na to przezwisko. Podobnie jak babcie wpadła w gniew na ten dźwięk i ganiał ludzi po ulicy. Nie był to człowiek stary , raczej w średnim wieku , krępej budowy ciała z bujną czupryną ciemny blond włosów. W sumie zaniedbany ubrany w waciak , gumofilne i byle jakie portki. Często towarzyszyły mu dwa psy prowadzone na zwyczajnych łańcuchach. Zajmował się pilnowaniem stada bydła z ulic Rybaki , Nadnarwiańskiej które wypasało się na pulwach. Był to wykształcony i utalentowany człowiek . Malował piękne obrazy i pięknie grał na fujarce. Najczesciej można go było spotkać gdy ulica Zjazd , placem Kościuszki po spędzeniu bydła z pulw wracał do swego domu. Gdzie mieszkał tego nie wiem.

 • Odpowiedz enej piątek, 26 stycznia 2018 15:27 Umieszczone przez: enej

  Gerlach straszy pan zaniedbany. Często rozkładał swój kram przed główną bramą wejściową do katedry gdzie sprzedawał noże , widelce ,łyżki i inne drobiazgi oraz świadczył usługi ostrzenia noży na specjalnej osełce która była napędzana pedałem nożnym. Z racji ,ze ostrzył i sprzedawał noże tez zrobiono sobie z niego zabawę przezywając go Gerlach co go bardzo złościło.

 • Odpowiedz enej piątek, 26 stycznia 2018 15:39 Umieszczone przez: enej

  Szeryf to chyba bardziej współczesna postać. Jeszcze pod koniec lat 90 telewizja polska zrobiła o nim film dokumentalny. TVP zrealizowała go w dawnym Satyrze niegdysiejszej powojennej znanej restauracji która z czasem stała się miejsce spotkań wszystkich mających ochotę wypić i coś zjeść do tego. Zakupili beczkę piwa i zaprosili wszystkie niebieskie ptaki z miasta kręcąc w tych realiach dokument o tym szeryfie. Sam szeryf to nie facet w średnim wieku z lekką niesprawnością umysłową który poczuł w sobie obowiązek utrzymania porządku na ulicach miasta. W tym celu taryfiarze wyposażyli do w taczkę z kogutem a milicjanci dali mu lizak i wystawili dokument z pieczątką upoważniający go do utrzymania porządku i bezpieczeństwa w mieście. Taczka miał radio samochodowe i antenę. Nie był agresywny ale starał się dobrze pełnić swoją misję ku uciecze mieszkańców całego miasta. Był postacią w sumie lubianą i cieszącą się sympatią. Lubił podróże, i gdy jeszcze do Łomży jeździła kolej to często pociągiem jeździł na dworzec centralny w Warszawie i tam tańczył na hali głównej dwroca z miejscowymi warszawskimi damami.

 • Odpowiedz enej piątek, 26 stycznia 2018 15:41 Umieszczone przez: enej

  O Tydyrytce wiem niewiele aczkolwiek przypominaj sobie jej postać osoby starszej zgarbionej siwej. Spotkał ją ze strony mieszkańców podobny los o Babcie, Hitlera i Gerlacha czyli drwiny i przezywanie dla ogólnej zabawy. Dlatego pisze o tych postaciach jako w sumie tragicznych

 • Odpowiedz enej piątek, 26 stycznia 2018 15:54 Umieszczone przez: enej

  Był to okres zaraz po wojnie lata 60 . Miasto w sumie nie było takie mieszczańskie. Mieszkały dane znane rody łomżyńskie ale w cieniu nowych rodzących się elit polski ludowej. Reszta to przybyli osadnicy których los rzucił w to miejsce i postanowili zakotwiczyć to na stałe. Miasto się powoli podnosiło z ruin ale największy rozkwit nastąpił w momencie budowy zakładów bawełnianych, mebli, ziemniaków. Szczególnie budowa bawełny ściągnęła do miasta włoskich inżynierów którzy uruchamiali produkcję na bawełnie. Po miescie jeździli niesamowitymi zachodnimi samochodami a mieszkali w blokach na ulicy Pięknej. Nie jedna panna wyrwała w znanej kawiarni Balbinka pięknego gorącego Włocha i szpanowała z nim w jego pięknym wozie na miescie. drugi okres rozkwitu maista to dojście do władzy Gierka Łomża łapie drugi oddech i staje się województwej. Do miasta ściągają artyści ciekawi ludzie. Miasto dynamicznie się rozwija nabiera rozmachu. Powstaje wiele ważnych dla maista instytucji i pierwsze świta na skrzyżowaniu Świerczewskiego i Armii Czerwonej. Po roku 1989 następuje powolny upadek i degradacja miasta. I tak to trwa do dzisiaj pomimo fakty ,że orkiestra gra dalej.

 • Odpowiedz enej piątek, 26 stycznia 2018 15:59 Umieszczone przez: enej

  Serafin to nie raj zadłużony to raj utracony.

 • Odpowiedz Emila piątek, 26 stycznia 2018 18:40 Umieszczone przez: Emila

  A kim była postać pojawiająca się w Balbince/ Bonie? Starsza pani, siwa, przysiadająca się do obcych ludzi i podjadająca im np WZ-tkę :)
  Miała pożółkłe paznokcie od papierosów ...

 • Odpowiedz enej piątek, 26 stycznia 2018 19:39 Umieszczone przez: enej

  Emila a to ciekawe tego to nie wiem

 • Odpowiedz Lew niedziela, 28 stycznia 2018 07:21 Umieszczone przez: Lew

  Wymieniane przez Organizatora i Internautów postacie, to na prawdę "WIELCY DLA TEGO MIASTA' Kolejne igrzyska w stylu disco polo. Ubaw po pachy. Gdzie są Ci Wielcy? I to jest poziom konkursów.

 • Odpowiedz enej niedziela, 28 stycznia 2018 13:39 Umieszczone przez: enej

  lew a jaka ty miara mierzysz tych wielkich. Czy przypadkiem nie postawiłeś zbyt wysokich kryteriów.

 • Odpowiedz enej niedziela, 28 stycznia 2018 13:39 Umieszczone przez: enej

  lew a jaka ty miara mierzysz tych wielkich. Czy przypadkiem nie postawiłeś zbyt wysokich kryteriów.

 • Odpowiedz myGodniej niedziela, 28 stycznia 2018 19:11 Umieszczone przez: myGodniej

  Łomża się rozwija jakby stacza po równi pochyłej w jedynie słuszną stronę tak samo jak cenzura (prewencyjna) dbająca by Świnim (Orwell "Folwark zwierzęcy) żyło się wyGodniej by ich klątwa światłych ludzi nie dosięgła nawet po śmierci jak dosięgła pomnik fałszywej świętości (kurii) JPII dbającej o wyGodny sobie LUX VERITATIS w KLIMACIE CIEMNOGRODU

 • Odpowiedz Wawrzyniec Kłosiński niedziela, 28 stycznia 2018 22:31 Umieszczone przez: Wawrzyniec Kłosiński

  Enej, dzięki za te wszystkie wpisy. Mogę prosić Cię o kontakt we wtorek, tel. 862162833? Będę zobowiązany.

 • Odpowiedz Ad Leones ! poniedziałek, 29 stycznia 2018 10:42 Umieszczone przez: Ad Leones !

  @ Wawrzyniec Kłosiński

  radość spod kapelusza ... może kapelusz z duży i nie pozwala zobaczyć co jest dalej niż jego rondo


  może jak byście zdjęli kapelusz (z oczu)to ta radość byłaby mniejsza ale w dalszej perspektywie pojawił by się horyzont i widać by było szerzej tą rzeczywistość od której się odcinacie ...


  ... kręcąc się w kółko ... przywiązani do swoich pasterzy zapętlonych w powtarzaniu to samo przez to samo a nawet bez sensownego wpływu na życie doczesne a co dopiero mówić na życie wieczne

 • Odpowiedz Ad Leones ! poniedziałek, 29 stycznia 2018 10:51 Umieszczone przez: Ad Leones !

  @ Wawrzyniec Kłosiński

  mniej uczonych w piśmie frazesów powtarzanych aktorskimi sztuczkami więcej autentyczności przy mieleniu słowem życia no ale Pasterza waszych pasterzy trzeba by było najsampierw oderwać od czytania z kartki żeby to cudowne dziecko cierpiące na Zespół Przywiązania Alkoholowego miało szansę nauczyć się do was Baranków i Owieczek mówić z serca nie z kartki !!!!!!! bo to takie bezduszne a dusz pasterzom to nie przystoi nie godzi się tak bezdusznie traktować Ludzi

 • Odpowiedz Ad Leones ! poniedziałek, 29 stycznia 2018 11:11 Umieszczone przez: Ad Leones !

  @ Wawrzyniec Kłosiński

  czemu unikacie nadepnięcia na głowę (por. Rdz 3 15) "potomstwa" "ojca" (por, J 8 44) tych fałszywych autorytetów którzy dając fałszywe świadectwo przeciw prawdzie duchowy rozwój Łomżan zepchnęli na manowce wiary przy której się upaśli cudzą ofiarą celebrowaną w Kościele jak w Jaskini Zbójców w której Jezus zapałał agresją w Ewangelii pokazując kapłanów (honorowych obywateli religijnego miasta) jako spiritus movens kultury anty Chrysta

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu