wigilia2018 dom lomza
wtorek, 20 marca 2018 13:15

La Passione Italiana u Łomżyńskich Filharmoników

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
W czwartek 22 marca 2018 roku o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży odbędzie się koncert, który będzie wpisywał się w atmosferę nadchodzącego Wielkiego Tygodnia, bowiem zabrzmi między innymi przejmujące „Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego.

brico lomza

Jako solistki wystąpią: Francesca Salvemini (Włochy / flet), Elżbieta Cabała (sopran) oraz Sylwia Złotkowska (mezzosopran). Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadzi Bartosz Żurakowski.

Bartosz Żurakowski zaliczany jest przez krytykę do grona wybitnych dyrygentów swojej generacji. Obecnie piastuje funkcję pierwszego dyrygenta w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Rok 2013 był dla artysty rokiem przełomowym w karierze dyrygenckiej, przyczyniły się do tego przychylne recenzje płyty CD wydanej przez Divine Art Records, z dwoma koncertami skrzypcowymi maltańskiego kompozytora Karla Fioriniego, ukazane w prasie brytyjskiej, portugalskiej, nowozelandzkiej, francuskiej i amerykańskiej. Zaowocowało to licznymi zaproszeniami do filharmonii w Meksyku, Peru, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Francji, Czech, Rosji, Turcji, Kanady, Niemiec i Szkocji. W maju 2014 roku artysta został zaproszony do Królewskiej Orkiestry Symfonicznej Opery Szkockiej, która pod jego batutą wykonała Requiem Verdiego, podczas jubileuszowego koncertu 30-lecia City Glasgow Chorus. Bartosz Żurakowski brał udział w mistrzowskich kursach dyrygenckich – krajowych i międzynarodowych – m.in. Marka Tracza i Kurta Masura. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego.

Francesca Salvemini naukę muzyki rozpoczęła w Konserwatorium "T. Schipa" w Lecce. Jest absolwentką Konserwatorium "G. Verdi" w Mediolanie. Uzyskała również "Prix de Virtuosité" studiując w klasie sławnego francuskiego flecisty Maxence Larrieu. Laureatka pierwszych nagród na wielu międzynarodowych konkursach fletowych m.in. w Mediolanie, Tranto, Neapolu, Ovadzie. Jako solistka występuje we Włoszech oraz za granicą: Philharmonie Berlin, Sala Verdi in Milan Conservatory, Gran Teatro La Fenice in Venice, Grande Salle du Conservatorie in Geneva, Teatro San Benito Abad in Mexico City, Concert Salonu Istanbul, oraz w Nowym Yorku, Madrycie, Amsterdamie, Helsinkach i wielu innych.

Elżbieta Cabała jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu z klasy mgra Rafała Żurakowskiego. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Lipinskiego we Wrocławiu, gdzie kształciła się pod kierunkiem mgr Agnieszki Rehlis oraz prof. Eudeniusza Sąsiadka. W roku 2010 zadebiutowała na koncercie młodych talentów z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej. Niezwykłym wydarzeniem dla sopranistki była polska premiera symfonii Romeo i Julia Alfonso Regi, w której wykonała partię Julii (2012). Koncertuje w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie.

Sylwia Złotkowska edukację muzyczną rozpoczęła w PSM I st. im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu. Naukę kontynuowała w PSM II st. Im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu i tam też ukończyła Wydział Wokalny w klasie prof. Bogdana Makala. Absolwentka Wydziału Wokalno- Aktorskiego na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie studiowała w klasie śpiewu prof. Jadwigi Pietraszkiewicz. Studia ukończyła z wyróżnieniem. Współpracowała z Filharmoniami: Opolską, Wrocławską, Łódzką, Sudecką w Wałbrzychu, Dolnośląską w Jeleniej Górze, Słupską, Pomorską w Bydgoszczy, Sofijską, w Bangkoku oraz w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Koncertowała w: Polsce, Niemczech, Francji, Belgii, Bułgarii, Serbii, Mołdawii, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Tajlandii.

W programie Koncert fletowy G-dur Johanna Joachima Quanta oraz Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Koncert odbędzie się w czwartek 22 marca 2018 roku o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A.

2018-03-22

2 komentarzy

  • Odpowiedz wiśta wio wtorek, 20 marca 2018 17:45 Umieszczone przez: wiśta wio

    Co tam słychać w sprawie modernizacji siedziby orkiestry w części budynku dawnego urzędu wojewódzkiego przy ul. Nowej 2

  • Odpowiedz forever PiS wtorek, 20 marca 2018 18:55 Umieszczone przez: forever PiS

    wista sie robi..wreście jest prezydent ktory robi ważną inwestycje.a ty co tak glupio pytasz??szukasz hejtu to na marsz wista wio

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu