wigilia2018 dom lomza
wtorek, 27 marca 2018 07:28

"Cicha noc" najlepszym polskim filmem 2018 roku!

Napisane przez  oprac. gak
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Debiutancki film Piotra Domalewskiego zdobył aż dziesięć statuetek Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej nazywanych polskimi Oscarami. "Cicha noc" została w poniedziałek nagrodzona Orłami 2018 w kategorii Najlepszy Film. Twórca filmu odebrał także statuetki za reżyserię, scenariusz oraz w kategorii Odkrycie Roku.

brico lomza

Dotychczasowy rekord liczby zdobytych Orłów należał od 2017 roku do "Wołynia" Wojciecha Smarzowskiego (dziewięć nagród). Od wczoraj rekordzistą jest "Cicha noc" Piotra Domalewskiego, któa oprócz nagrody głównej zebrała także dziewięć statuetek za: najlepszą reżyserię najlepszy dźwięk, najlepsze role drugoplanowe (żeńska dla Agnieszki Suchory i męska dla Arkadiusza Jakubika), najlepszą główną rolę męską (Dawid Ogrodnik), najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia. Sam reżyser sięgnął po nagrodę w kategorii odkrycia roku, a film został doceniony także nagrodą publiczności.

Piotr Domalewski, odbierając Orła za film, podziękował wszystkim swoim współpracownikom.

"Chodziłem długo z tym scenariuszem, byłem u wielu producentów. Nie wszyscy byli optymistyczni jak Jerzy Kapuściński, ale im także za to dziękuję. Wtedy krzepła we mnie świadomość tego, co chcę zrobić" - powiedział. "Cieszę się, że to jest nagroda dla całego filmu. Tak jak powtarzałem parokrotnie: film jest to dzieło zbiorowe. Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. To jest nasza nagroda" - dodał.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są w drodze głosowania przez Polską Akademię Filmową. O tytuł najlepszego filmu 2017 roku ubiegało się łącznie 61 obrazów spełniających warunki regulaminu Polskich Nagród Filmowych - tj. trwających powyżej 70 minut i wyświetlanych na otwartych, płatnych pokazach kinowych przynajmniej przez tydzień między 1 stycznia a 31 grudnia 2017, zaś o tytuł najlepszego dokumentu 48 - z czego 11 walczyło także o nagrody dla najlepszych filmów. Początkowo między sobą konkurowało także 10 seriali.

W ubiegłym roku za najlepszy film uznano "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego. W poprzednich latach wyróżnieni zostali także m.in. Małgorzata Szumowska za "Body/Ciało", Łukasz Palkowski za "Bogów", Paweł Pawlikowski za "Idę" oraz Marcin Krzyształowicz za "Obławę".

Gala wręczenia 20. Polskich Nagród Filmowych Orły 2018 odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

5 komentarzy

 • Odpowiedz Żona rolnika wtorek, 27 marca 2018 08:44 Umieszczone przez: Żona rolnika

  Brawo

 • Odpowiedz Stop_NWO wtorek, 27 marca 2018 08:53 Umieszczone przez: Stop_NWO

  Za co brawo???za kręcenie wybitnie antypolskich filmów???

 • Odpowiedz skorumpowany e g z o r cysta lgnie, on szuka. I zagubi się sam i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga ... wtorek, 27 marca 2018 09:01 Umieszczone przez: skorumpowany e g z o r cysta lgnie, on szuka. I zagubi się sam i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga ...

  @ Stop_NWO

  za kremówki też było "brawo" a za rozbestwienie patologii nawet wysoka nagroda - santo subito

  ty się nie przejmuj tym co zabija ciało ale tym zły Duchem "Twoim" co Ducha zdrowego niszczy w narodzie 'i jeszcze' między narodami

 • Odpowiedz Z dk61 wtorek, 27 marca 2018 09:56 Umieszczone przez: Z dk61

  Czemu antypolskich? ,niestety takie są realia życia w biedzie, wygwizdowie gdzie wszędzie daleko.

 • Odpowiedz nieświęty POlak wtorek, 27 marca 2018 20:51 Umieszczone przez: nieświęty POlak

  anty Polska to jest niemoralność - dulszczyzna kato-prawicy

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu