dom lomza
poniedziałek, 07 maja 2018 11:02

Miasta tajemnic! Nieznane historie z życia Łomży i Ostrołęki [VIDEO]

Napisane przez  kz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Miasta tajemnic! Nieznane historie z życia Łomży i Ostrołęki [VIDEO] fot. www.mylomza.pl
Jakie związki z Łomżą ma Hitler? Do czyich drzwi pukał Leśmian? Co zatopiła ostrołęcka powódź? Na tych kilka (i wiele innych) pytań odpowiedzieli w piątek Dorota Sokołowska i Grzegorz Maculewicz – autorzy książki „Sekrety Łomży i Ostrołęki”. Ich dzieło to zbiór ciekawych i sensacyjnych historii, o których wielu z nas nie miało pojęcia.

O miłości, zbrodni i sekretach… Każde miasto kryje w sobie smaczki i anegdoty, które potem można opowiadać pokoleniom. Łomża i Ostrołęka nie są wyjątkami. Miejskie uliczki wiele widziały i słyszały. Książka jest doskonałą lekcją historii, tej codziennej, często pomijanej w podręcznikach. Mówi o ludziach, uczuciach i kolejach losu.

Prace nad książką trwały półtora roku. Autorzy musieli zebrać materiały, dobrać fotografie i dogłębnie przeanalizować archiwum. Warto było jednak czekać, w efekcie mamy album, który będzie dla wielu czytelników szybkim kursem wiedzy o miejscu zamieszkania. Nieliczni wiedzieli bowiem, że przy ul. Bernatowicza w Łomży mieszkała wybranka serca Bolesława Leśmiana, Józef Piłsudski ofiarował naszym żołnierzom akordeon, a niemieccy szpiedzy kręcili w Ostrołęce film.

Takich historii jest mnóstwo. Wszystkie napisane lekkim piórem i okraszone archiwalnymi zdjęciami. „Sekrety Łomży i Ostrołęki” to pozycja, po którą może i powinien sięgnąć każdy.

- Spróbowaliśmy spojrzeć razem z autorem Grzegorzem Maculewiczem na różne znane historie troszkę z innego kontekstu. Jeżeli mówimy o Hance Bielickiej, która jest przecież słynną damą z Łomży, to opowiadamy o historii powstania tego hymnu, który śpiewamy wszyscy - „My z Łomży”. Jeżeli mówimy o powodzi w Ostrołęce, patrzymy na to, jak ta powódź wpisała się w fotografiach. Szukaliśmy takich właśnie informacji, żeby można było te historie opowiedzieć nieco lżej – mówi nam Dorota Sokołowska.

Wiele książkowych tajemnic czeka na odkrycie. Sokołowska i Maculewicz fundują nam wycieczkę do przeszłości. Zachęcamy do skorzystania z tej krótkiej lekcji i poszerzenia własnych horyzontów.

2 komentarzy

 • Odpowiedz 'Ich dzieło to zbiór ciekawych i sensacyjnych historii, o których wielu z nas nie miało pojęcia...' ale skutki odczuwamy wszyscy poniedziałek, 07 maja 2018 12:22 Umieszczone przez: 'Ich dzieło to zbiór ciekawych i sensacyjnych historii, o których wielu z nas nie miało pojęcia...' ale skutki odczuwamy wszyscy

  „Sekrety Łomży i Ostrołęki”

  a najwięcej ich przy konfesjonale autorytetu obrońców ks.pedofilii obecnej przy katedrze w Łomży i bynajmniej nie chodzi tu o zbawczą moc konfesjonałów obsadzanych staraniem ks.biskupa Paetza

  'Ich dzieło to zbiór ciekawych i sensacyjnych historii, o których wielu z nas nie miało pojęcia...' ale skutki odczuwamy wszyscy

  Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy z a b o r c z y E P I S K O P A T uczy miłości.

  On lgnie, ono szuka. I zagubi się sam i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga - np. abp Józef Michalik wciągnięty od I Komunii, jednego ze źródeł ks.pedofilii szukając w rozwodach i złych relacjach między rodzicami dziecka.

  ... bo kto Boga temu zabroni ?


  no ale musi wrócić kultura Trzech Mędrców ze wschodu byście mogli lepiej zrozumieć w jak ślepy zaułek sprowadził cywilizację łacińską kult kultury ...


  ... Trzech Króli których nigdy nie było w Betlejem

  ps

  Jeśli wasza światłość, wiedza, nauka, mądrość prowadzi do uczynków dobrych, wówczas pochodzi z miłości. Jeśli jest użyta na mnożenie zła, nie jest ani światłością, ani nauką, ani prawdą, ani miłością.

  Jeżeli najbardziej niewinne i bezbronne dziecko nie może czuć się bezpiecznie w jakimś społeczeństwie, wówczas już nikt bezpiecznie czuć się w nim nie może! - ks.Wyszyński Prymas Tysiąclecia Odkupienia ptfu ogŁupienia Słowian

 • Odpowiedz sd niedziela, 20 maja 2018 08:31 Umieszczone przez: sd

  bełkot

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu