dom lomza
środa, 09 maja 2018 12:21

Jak wyglądał łomżyński zamek? [FOTO]

Napisane przez  600.lomza.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak wyglądał łomżyński zamek? [FOTO] fot. 600.lomza.pl
Drewniane, misternie budowane zapałka po zapałce albo z elementami kłosów zbóż i kamieni- w Szkole Podstawowej nr 9 powstały miniatury zamku, jaki w pierwszej połowie XVI wieku wzniosła w Łomży rodzina książąt mazowieckich.

Uczniowie stworzyli aż 37 makiet. Są wśród nich średniowieczne grody i dwory przypominające ten, którego wznoszenie w 1404 roku rozpoczął książę Janusz I Starszy. Najciekawszym wyzwaniem okazało się jednak zgłębianie historii dotyczącej zamku królewskiego, bo mimo upływu lat- wciąż jest dość tajemnicza.

Prowadzone w połowie XX wieku badania archeologiczne potwierdziły, że zamek znajdował się między ulicą Senatorską a Dworną. Jak wyglądał? Inwentarz dworu sporządzony w 1575 roku wylicza, że w skład zamku wchodził budynek, w którym zatrzymywał się król, Dom Kancelarii, trzeci dom, piekarnia, łaźnia, kuchnia i sad. W zamku zatrzymała się królowa Bona Sforza (to dzięki niej zyskał tak okazałe oblicze) i siostra Zygmunta Augusta, Anna Jagiellonka. Już w XVI wieku dwór był zniszczony i niemal w całości opuszczony przez dziedziców.

– Budowanie zamków rozpoczęliśmy na zajęciach technicznych, ale wiele elementów dzieci wykonały w domu, z pomocą rodziców. Dzięki temu w powstawanie zamku, a tym samym zgłębianie lokalnej historii, zaangażowały się całe rodziny- mówi Arkadiusz Bałazy z łomżyńskiej „dziewiątki”.

Mieszkańcy Łomży będą mogli obejrzeć makiety jesienią, kiedy szkoła przyjmie imię księcia Janusza I. Grody, dworki i zamki zostaną wówczas zaprezentowane na wystawie wzbogacającej obchody jubileuszu sześćsetlecia nadania Łomży praw miejskich.

tekst i zdjęcia: 600.lomza.pl

2 komentarzy

 • Odpowiedz zamek spodni Owczarni Pasterzy mazowieckich i jeszcze górny zamek przedni nadludzi taka RASA PANÓW bardziej niż Pań środa, 09 maja 2018 22:13 Umieszczone przez: zamek spodni Owczarni Pasterzy mazowieckich i jeszcze górny zamek przedni nadludzi taka RASA PANÓW bardziej niż Pań

  wyższa inteligencji miejscowa upadłych jak sam diabeł dajcie se ŚWIĘTY SPOKÓJ z tym faraońskim kultem włodarzy tu akurat książąt po których nawet MUMIE się nie zostały w Ś w i ę t e j Pamięci tak ich LUD miejscowy LUD BOŻY do serca przytulił  a wy ludziom na te swoje 600 lecie jak jacyś niedorozwinięci w postrzeganiu natury każecie zamki konfabulować i wychodzą z tych konfabulacji ptfu manipulacji zamki jak z bajki pot ł/uczonych frustratów tęskniących za atrybutami bałwochwalczego kultu pokracznej kultury średniowiecza z uwielbieniem niosącego/niosących krzyż w koronie jaką Mr.Jezus czytam Pan Jezus w swym szlachetnym urodzeniu z obrzydzeniem odrzucał nie tylko w kuszeniu na pustyni

 • Odpowiedz Czuwaj, wiaro, i wytężaj słuch, Pręż swój młody duch, pracując za dwóch! Czuwaj, wiaro, i wytężaj słuch, Pręż swój młody duch jak stal! środa, 09 maja 2018 22:54 Umieszczone przez: Czuwaj, wiaro, i wytężaj słuch, Pręż swój młody duch, pracując za dwóch! Czuwaj, wiaro, i wytężaj słuch, Pręż swój młody duch jak stal!

  – Budowanie zamków rozpoczęliśmy na zajęciach technicznych, ale wiele elementów dzieci wykonały w domu, z pomocą rodziców.

  w Łomży ABSURD GONI ABSURD ...

  Dzięki temu w powstawanie zamku, a tym samym zgłębianie lokalnej historii, zaangażowały się całe rodziny- mówi Arkadiusz Bałazy z łomżyńskiej „dziewiątki”.

  ... a wygląda to tak jakby biblijna żmija załatwiła się własnym ogonem który wcześniej kąsała goniąc za własnym bąkiem co by nie powiedzieć odchodem

  ps

  gratulacje dla bezrozumnych nauczycieli (religii też) którzy płyną z głównym nurtem jak śmieci populizmu sponsorowanego budżetowym mainstreamem

  Biskup pierwszy wśród równych niestety nie Polak jeno Franciszek na początku maja wezwał by cyt. "zaczynać od peryferii ze świadomością tego, że nie są one końcem, ale początkiem miasta".

  Papież podkreślił cyt. "Niech nikt z wyjątkiem biednych, ostatnich, cierpiących, nie dyktuje wam, co macie robić. Nie powiększajcie szeregów tych, którzy biegną, by relacjonować tę część rzeczywistości, która jest już oświetlona przez reflektory świata".

  tak więc pot ł/uczeni inteligenci nierozumiejący swego miejsca w mieście w kościele i w świecie

  Jeśli wasza światłość, wiedza, nauka, mądrość prowadzi do uczynków dobrych, wówczas pochodzi z miłości. Jeśli jest użyta na mnożenie zła, nie jest ani światłością, ani nauką, ani prawdą, ani miłością.

  Wyższa inteligencjo upadłych jak sam diabeł

  Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze...

  kwintesencja grodu na górze i podgrodzia na dole widzących kiedy przychodzi czas na to właśnie odrzucenie zwietrzałej góry soli dawniej cenniejszej od złota by wiara przenosząc góry nie nosiła ciężaru na pokaz

  ps

  Mr.Bałazy zamki na piasku se ulepcie lepiej zrozumiecie historię powszechną Kościoła powszechnego który idąc przez wieki ku przyszłości na wieki wieków amen zostawia w historii pokrętny ślad niczym ślad biblijnego węża na piasku pustyni narodu wciąż tak samo błądzącego za "głową" swojej (myśli*) przewodniej siły* narodu (*-niepotrzebne skreślić)

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu