piątek, 11 maja 2018 07:46

Kolejny mural w Łomży

Napisane przez  mano / UM w Łomży
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
ubiegłoroczne malowanie muralu w naszym mieście ubiegłoroczne malowanie muralu w naszym mieście fot. UM w Łomży
Józef Piłsudski gwiazdą popkultury? Ukrywanie się przed wrogami, zmiana wyznania, ślub z wcześniejszą mężatką… a obok tego troska o sprawy państwa, oddanie. Patriota, bohater, mąż stanu. Projekt „Piłsudski w Łomży” to pomysł na zainspirowanie młodzieży postacią Marszałka, poznanie jego życia osobistego, a przez nie realiów historii, oraz odkrycie bliskich związków Piłsudskiego z Łomżą i doprowadzenie do wspólnego stworzenia muralu upamiętniającego największego bohatera polskiej niepodległości.
techmatix2

Do udziału w projekcie zaproszonych zostało 20 uczniów z dziesięciu łomżyńskich szkół, którzy stworzą mural pod okiem i przy profesjonalnym wsparciu muralistów z Fundacji RoskoArt. 

Malowanie muralu poprzedzą edukacyjne warsztaty artystyczno-historyczne.

  • 15 maja o godz. 17.00 dr Rafał Roskowiński poprowadzi wykład dotyczący genezy Street Art-u, historii światowego i polskiego muralizmu oraz estetyzacji przestrzeni miejskiej.
  • w dniach 21-22 maja młodzież będzie uczestniczyć w warsztatach praktycznych malowania i wycinania szablonów muralowych: postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa oraz odbijania ich w przestrzeni miejskiej.
  • 25 maja o godz. 17.00 rozpocznie się graffiti jam, czyli akcja malowania małych murali na specjalnie przygotowanych do tego celu płytach. Graffiti jam odbędzie się na terenie skate parku na os. Konstytucji 3 Maja by przyciągnąć duże grono młodzieży mieszkającej w okolicznych blokach.

W tych dniach będą trwały także warsztaty historyczne, prowadzone aktywizującą metodą spaceru po Łomży. Uczestnicy będą spacerować z dwojgiem historyków z Muzeum Północno-Mazowieckiego i odwiedzą miejsca związane z lokalną historią i dotyczące odzyskania niepodległości.

Malowanie głównego muralu rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do końca miesiąca. Mural przedstawiający Józefa Piłsudskiego powstanie na ścianie bloku przy Pl. Niepodległości 15.
Młodzież będzie miała szansę malowania muralu w dolnych partiach ściany (bez wchodzenia na rusztowania), wyżej pracę wykonają profesjonalni muraliści z Fundacji RoskoArt.

Całość prac i warsztatów finansowana jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Murale Polskiej Niepodległości, do którego wniosek przygotował Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych. Pieniądze na realizacje otrzymało dziesięć instytucji z całego kraju.

tekst: UM Łomża

12 komentarzy

  • Odpowiedz Aray piątek, 11 maja 2018 08:45 Umieszczone przez: Aray

    A ja w pytam: dlaczego nikt nie konsultuje wyboru murali z mieszkańcami? Tak trudno? I powstają na ścianach łomżynskich budynków takie słabe "malowidła"....

  • Odpowiedz o le piątek, 11 maja 2018 10:16 Umieszczone przez: o le

    Oby murale przekazywały prawdę.

  • Odpowiedz Benia piątek, 11 maja 2018 10:42 Umieszczone przez: Benia

    Wcale nie mają dość. Uspokoj sie Pan, apteki jeszcze otwarte, a szpital przyjmuje 24h.

  • Odpowiedz Nikoś piątek, 11 maja 2018 13:08 Umieszczone przez: Nikoś

    Że sie chciało tyle razy wkleić to samo heh no ale popieram. Im krócej ten szmaciarz bedzie w ratuszu tym mniejsze długi do spłacenia będą miały nasze wnuki i prawnuki.

  • Odpowiedz Rysiu piątek, 11 maja 2018 14:23 Umieszczone przez: Rysiu

    Świetnie. Historia miasta na jej murach. Współczesny przekaz idealny dla mlodych a reklama dla odwiedzających Łomżę bo to miasto kultury. Teatru i filharmonii w innym mieście podobnym do Łomży nie znajdziecie.
    Brawa dla prezydenta że robi robotę dobra dla pokoleń. Gdyby nie robił i spłacał długi poprzedników to byście trolejbusy też gadali że nic nie robi!!!!!

  • Odpowiedz Rysiu piątek, 11 maja 2018 14:25 Umieszczone przez: Rysiu

    Nikos licz się ze słowami. Pokazujesz jakim człowiekiem jesteś w swojej wypowiedzi.
    Proponuję żeby prezydent przyjął się bliżej wypowiedziom tego człowieka bo widziałem pomówienie za pomówieniem.

  • Odpowiedz Rysiu piątek, 11 maja 2018 14:28 Umieszczone przez: Rysiu

    Ile ty do tej pory jak żyjesz spłaciłeś już długu za Łomżę?????
    Powiedz ile z kieszeni kasy urząd ci zabrał???
    Bo gadasz głupoty jakich mało twoje wnuki będą spłacać długi??? Powiedz jak ile im potrącać bedzie miasto że skarbonki??? No ile kiedy i jak???
    A jak już pomyślisz to przeproś ładnie prezydenta bo obraziłeś go i pomowiles w wielu swoich wypowiedziach. A z tego co wiem na forach prezydent pozywał paru takich cwaniaków.

  • Odpowiedz Nikoś piątek, 11 maja 2018 16:08 Umieszczone przez: Nikoś

    Rysiu wiesz gdzie ja go mam ?? To sie domyśl dupowłazie

  • Odpowiedz Maniutek lubi swoich kolegow :) dresy i podyplomoweczki piątek, 11 maja 2018 19:41 Umieszczone przez: Maniutek lubi swoich kolegow :) dresy i podyplomoweczki

    Niech sie Mariuszek rozliczy z tego co koledzy skorzystali i zachowuje sie jak czlowiek na poziomie bo za podyplomowki dla kumpli to szacunku u mnie nie bedzie mial

  • Odpowiedz Rysiu piątek, 11 maja 2018 23:09 Umieszczone przez: Rysiu

    Nikos właśnie doniosłej na twoje wpisy mailowo do prezydenta. Czekaj cierpliwie bo na pewno wezwanko dostaniesz za takie pomówienia. Sprawdziłem i wiem że za to co napisałeś są powody żeby się tobą zająć.
    Miłej nocki inteligencie .

  • Odpowiedz Dresy i odzywki do tego :) piątek, 11 maja 2018 23:43 Umieszczone przez: Dresy i odzywki do tego :)

    Niech chrzanowski 3 raz idzie na prokurature :) popieram ! Nie wolno nikogo obrazac ale rozumiem tez emocje uzytkownika Nikos - patrzac na to co pan chrzanowski w lomzy wyprawia idzie sie zdenerwowac

  • Odpowiedz Podyplomowka i smsy to tej kadencji ekscesy :) piątek, 11 maja 2018 23:45 Umieszczone przez: Podyplomowka i smsy to tej kadencji ekscesy :)

    I nie pomowienia jak juz tylko obraza:) Nikos nikogo nie pimawial tylko po prostu obrazil go a czy to karalne ? Nie wiem byc moze