niepodlegla-sweirp wloskie-wieczory
środa, 30 maja 2018 07:44

Dni Wielokulturowej Łomży

Napisane przez  mano/ UM Łomża
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zaprasza na Dni Wielokulturowej Łomży "Pod Wspólnym Niebem". To nowe przedsięwzięcie kulturalne ma na celu przypomnienie, że Łomża do czasu II wojny światowej, a zwłaszcza w XIX wieku, była miastem wielonarodowościowym i wielowyznaniowym. Obok Polaków znaczny procent mieszkańców stanowili Żydzi oraz wyznawcy prawosławia (głownie Rosjanie) i protestanci.

brico lomza

W chwili obecnej niewiele pozostało trwałych śladów tej różnorodności kulturowej. Projekt "Pod wspólnym niebem" ma różnorodny charakter. Będą koncerty (2 czerwca - Stary Rynek, 6 czerwca - Domek Pastora), wystawa judaików ze zbiorów Kazimierza Szczechury oraz wystawa nt. gminy ewangelicko - augsburskiej (Domek Pastora), wykłady, prezentacje, spotkania z przedstawicielami i potomkami Żydów Łomżyńskich oraz przedstawicielami społeczności ewangelików i prawosławnych.

Dni Wielokulturowej Łomży „Pod Wspólnym Niebem” odbędą się 1, 2 i 6 czerwca 2018 r.

1 czerwca 2018 
16.30 – Spacer szlakiem Dziedzictwa Żydów Łomżyńskich, Domek Pastora, Stare Miasto
17.30 – „Warto pamiętać” - otwarcie wystawy judaików oraz dyskurs historyczny, Domek Pastora, Krzywe Koło 1
19.00 – Kolacja szabasowa, Hotel Gromada, ul. Rządowa 1A

2 czerwca
10.00 – 16.00 – Jarmark Rozmaitości, Stary Rynek
11.00 – 14.00 – koncerty zespołów Kapela Jankiela, Miód Na Serce, Dobryna, Stary Rynek
17.00 – Czytanie „Księgi Żydów Łomżyńskich” i relacje Ocalałych, Domek Pastora

6 czerwca
12.00 – 18.00 – „Ślady dziedzictwa kulturowego społeczności ewangelików i prawosławnych w 600-letniej historii miasta Łomży” - Domek Pastora, ul. Krzywe Koło 1 w Łomży
12.00 – Uroczyste otwarcie i prezentacja  Chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy w  Warszawie
12.15 - Wykład pt. „Ewangelicy w Łomży” - prof. dr hab. Adam Dobroński z UwB
13.15 – Prezentacja filmu dokumentalnego o ostatnim łomżyńskim pastorze - Zygmuncie  Kuźwie
13.30 - Koncert Chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy w  Warszawie
14.30 - Otwarcie wystawy „Łomżyńska gmina ewangelicko-augsburska w fotografii i dokumencie”
15.00 – Spacer po Łomży śladami  społeczności ewangelickiej
16.00 – Wykład pt. „Ślady dziedzictwa prawosławia w historii Łomży”  - prof. nadzw. UMCS  dr hab. Krzysztof Latawiec 
17.00 – Prezentacja „Łomża gubernialna” – Michał Kaczyński z Archiwum Państwowego oddział w Łomży
17.40 – Zakończenie i spacer po łomżyńskiej Starówce śladami dziedzictwa materialnego społeczności prawosławnych.

13 komentarzy

  • Odpowiedz Pan Adam środa, 30 maja 2018 08:29 Umieszczone przez: Pan Adam

    prezydent zaprasza ? a co on to z prywatnej kasy organizuje ????? ostatnia kadencja tego młodego !

  • Odpowiedz Zydowka środa, 30 maja 2018 08:35 Umieszczone przez: Zydowka

    Fajna inicjatywa. Dziekujemy prezydencie ze o mniejszosci pan pamieta.

  • Odpowiedz super ESEMES HERO środa, 30 maja 2018 08:47 Umieszczone przez: super ESEMES HERO

    kto dziękuje ? koeldzy jego ? on nie ma szans na wygraną w nastepnych wyborach ! Najlepiej się niech do dymisji poda! Łomża juz nie wytrzymuje !

  • Odpowiedz Zakonnica w przebraniu środa, 30 maja 2018 08:57 Umieszczone przez: Zakonnica w przebraniu

    Chrzanowski ma silne poparcie. A ten kto ma za uszami niech pamieta ze zlo ktore uczynil do niego kiedys wroci.

    Szkoda tylko ze biskup tak naraza nasz kosciol i swiadom tego ze zlo wroci siedzi spokojnie i nie przeszkadza mu kolega co jest calym prowadyrem tego zamieszania.
    Kiedys bronili pedofila teraz bronia biznesmena z kobieta w dodatku.
    Ludzie otworzcie oczy lomza jest mala i wszyscy wszystko wiedza. Mozna mowic. To nie temat tabu. Nie teraz .!!!!

  • Odpowiedz Czarus czarujacy agnes kochajacy środa, 30 maja 2018 09:05 Umieszczone przez: Czarus czarujacy agnes kochajacy

    BESZCZELNA. przeszla dzis sama siebie. Popieraja pania byla bo musza. Poszla sie do nich zalic i atakowac prezydenta.co za wredna baba.
    Zobaczcie jeszcze nie dawno tak sie usmiechala. A po wreczeniu wypowiedzenia jaka nagla zmiana.
    Tak sie nie zachowuje lojalny pracownik nawet po zwolnieniu z pracy... nie piszac juz o faktach ze wyrachowana baba i falszywa tyle działań za plecami prowadzila.
    Co za beszczelna baba nadaje sie do czarusia.

  • Odpowiedz Psycholog z powolania środa, 30 maja 2018 09:12 Umieszczone przez: Psycholog z powolania

    Jej haslo wyborcze powinno brzmiec.
    NAGLA ZMIANA _ szczerosci zabrania !!!

    Ta baba ma za wysokie mniemanie o sobie. Co ona pokazala swoja histeria? Zemsta na prezydenchie tak go atakujac?
    Gdy ten kulturalnie sie z nia pozegnal, podziekowal i wyjasnil dlaczego ja odwolal.

    Ta baba skoro tak diametralnie zmienila nastawienie do prezydenta urzedu i mediow nie jest wiarygodna w zadnym calu.
    Niestabilna histeryczka.

  • Odpowiedz nieekumenik środa, 30 maja 2018 10:12 Umieszczone przez: nieekumenik

    Katolicy. Powtarzacie "kto czyni zło to ono do niego wróci" To jest werset z Buddyzmu.

  • Odpowiedz greg środa, 30 maja 2018 13:00 Umieszczone przez: greg

    Za moze juz rok ,bedzie napisane''Polin ,zaprasza na wielokulturowa Lomze''!

  • Odpowiedz TA BABA  to wilk w owczej skórze środa, 30 maja 2018 15:44 Umieszczone przez: TA BABA to wilk w owczej skórze

    Jezus powiedział do swoich uczniów:

    Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców.
    Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostaje wycięte i wrzucone w ogień. A więc: poznacie ich po ich owocach. Mt 7, 15-20

  • Odpowiedz ziomek środa, 30 maja 2018 19:44 Umieszczone przez: ziomek

    A nasi wrogowie zydostwo!!!

  • Odpowiedz lewak środa, 30 maja 2018 19:46 Umieszczone przez: lewak

    Armageddon w lewackich Niemczech i co?

  • Odpowiedz lomzyk środa, 30 maja 2018 19:52 Umieszczone przez: lomzyk

    Nie masz mojego glosu sprzedawczyku zydowski!!

  • Odpowiedz cezar środa, 30 maja 2018 19:54 Umieszczone przez: cezar

    Tu wojna polsko-zydowska ,a on taki przyjaciel ?zydostwa