wigilia2018 dom lomza
czwartek, 14 czerwca 2018 07:54

Autostopowicze z Łomży po drugiej stronie świata [FOTO]

Napisane przez  mj
Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Autostopowicze z Łomży po drugiej stronie świata [FOTO] fot. https://www.facebook.com/bythewapl/
Od 9. miesięcy para z Łomży podróżuje autostopem po całym świecie. Kasia jest absolwentką liceum plastycznego w Łomży, a Łukasz pracował w jednym z lokalnych zakładów fotograficznych. W czasie swojej ostatniej wyprawy przemierzyli Polskę - Ukrainę - Rosję - Kazachstan - Kirgistan - Chiny - Pakistan - Indie – Nepal.

brico lomza

Swoje podróże para z Łomży rozpoczęła od wyprawy samochodem do Czarnogóry, przekraczając m.in. Serbię, Bośnię i Hercegowinę i Austrię.

- Po powrocie czuliśmy ogromny niedosyt i bardzo ciągnęło nas na Ukrainę i do Rosji. Większość osób pukała się w głowę, pytając, po co tam jedziemy. W czasie podróży do Czarnogóry poznaliśmy ludzi, którzy objechali cały Kazachstan autostopem i ten pomysł wtedy wydawał się zbyt szalony, ale jednocześnie fascynujący. Nie byliśmy jeszcze na tyle odważni i pewni siebie, by stać przy ulicy z wyciągniętym kciukiem. – wspomina pierwsze wyprawy Łukasz.

Pewnego dnia łomżyński fotograf zrezygnował z pracy w zakładzie i postanowił zaryzykować. Zabrał swoją dziewczynę i wyruszyli na wschód, podarowanym przez ciocię Fiatem Seicento.

- Ukraina nas zauroczyła, pokochaliśmy Kijów. Moskwa nie przywitała nas miło, za to Sankt Petersburg pokochaliśmy za muzea. Postanowiliśmy ruszyć dalej w stronę Finlandii. Następnie wzięliśmy prom do Estonii i wróciliśmy północą do Polski. W tej podróży pierwszy raz korzystaliśmy z couchsurfingu i nie wyobrażamy sobie teraz podróżowania w inny sposób – opowiada dalej Łukasz.

Couchsurfing to aplikacja dla podróżników i właścicieli lokali. Gospodarze często bezinteresownie pragną gościć w swoim domu obcokrajowców. To dobry sposób na zwiedzanie, gdyż w ten sposób oprowadzić podróżujących po mieście może lokalny mieszkaniec.

- Po powrocie nie usiedzieliśmy długo w domu i wybraliśmy się na stopa jeszcze raz na Ukrainę. Wtedy byliśmy już pewni i przekonani, że damy radę i chcemy wypuścić się na głębszą wodę. W Polsce wyrobiliśmy wizę do Rosji, Chin i Pakistanu. Rodzina i najbliżsi wiedzieli tylko o Kazachstanie. O Chinach i Pakistanie dowiedzieli się dopiero, jak już tam postawiliśmy stopę – ostatnie podróże wspomina Łukasz.

Pary w rodzinnych domach nie ma od ponad dziewięciu miesięcy. Aktualnie mieszkają już czwarty miesiąc w Indiach. Łukasz pracuje tam jako fotograf mody, głównie zajmując się robieniem zdjęć dla lokalnych projektantów. Kasia skupia się na rozwoju swego artystycznego talentu, czerpiąc inspiracje z podróży i otoczenia. Wykonuje ona również przeróżne zlecenia graficzne również do państw, które odwiedzili po drodze.

- Jesteśmy ze sobą trzy lata, a czujemy się, jakbyśmy spędzili ze sobą kawał życia. W głównej mierze przyczyniły się do tego wspólne podróże – podsumowuje Łukasz.  

Łomżyniacy nie chcą zdradzić, dokąd teraz się wybiorą. Jak dotąd przemierzyli autostopem przez Polskę - Ukrainę - Rosję - Kazachstan - Kirgistan - Chiny - Pakistan - Indie – Nepal.

Relacje z ich podróży można śledzić na bieżąco na ich facebooku: https://www.facebook.com/bythewapl/

13 komentarzy

 • Odpowiedz arczi czwartek, 14 czerwca 2018 08:36 Umieszczone przez: arczi

  Zazdroszczę i podziwiam.

 • Odpowiedz zosia czwartek, 14 czerwca 2018 08:41 Umieszczone przez: zosia

  O takie coś jak najbardziej promować ... a nie robić szum z okazji przejechania 250 km jednego dnia rowerem przez osoby w sile wieku..
  Trzeba mieć jaja zeby wybrać sie w taka podróż SZACUNEK ...

 • Odpowiedz eusebio czwartek, 14 czerwca 2018 09:54 Umieszczone przez: eusebio

  Tak trzymać!!!!!!!

 • Odpowiedz Ajwaj czwartek, 14 czerwca 2018 10:58 Umieszczone przez: Ajwaj

  Takie beztroskie podróże kończą się przeważnie później tak: https://wiadomosci.wp.pl/polak-bestialsko-zamordowany-w-meksyku-dramatyczne-slowa-jego-siostry-6251962009122945a

  niemniej powodzenia

 • Odpowiedz mariodario czwartek, 14 czerwca 2018 11:25 Umieszczone przez: mariodario

  a podobno w domu najłatwiej o wypadek :)

 • Odpowiedz TUI czwartek, 14 czerwca 2018 13:52 Umieszczone przez: TUI

  Ogromne uznanie dla obojga młodych ludzi, których połączyła wspólna pasja i zainteresowania.Mam nadzieję,że po powrocie do kraju i rodzinnego miasta podzielicie się swoimi wrażeniami z podróży.

 • Odpowiedz TUI czwartek, 14 czerwca 2018 13:55 Umieszczone przez: TUI

  Nie każda wyprawa musi kończyć się tragicznie. Wychodząc z domu, nie mamy pewności,czy do niego wrócimy.

 • Odpowiedz łapiduch czwartek, 14 czerwca 2018 23:51 Umieszczone przez: łapiduch

  Po co dzieci robić gdy można użyć życia.

 • Odpowiedz Jan Siodełko piątek, 15 czerwca 2018 00:47 Umieszczone przez: Jan Siodełko

  W Indiach czekali na fotografa z Polski bo tam żadnego nie było. Teraz robi im smartfonem fotki a oni sie cieszą.

 • Odpowiedz Adam ( letni autostopowicz, Polska -> Chiny i z powrotem ) piątek, 15 czerwca 2018 08:38 Umieszczone przez: Adam ( letni autostopowicz, Polska -> Chiny i z powrotem )

  "Autostopowicze z Łomży" trochę się nie zgadza temat z artykułem.

  Do Indii z tego co zrozumiałem dotarli samochodem, w podróży nie są skoro od 3 miesięcy żyją w jednym miejscu.

  Autostopowiczem w podróży to można określać kogoś kto realnie podróżuje a nie emigrował do innego kraju :)

  Bo w takim wypadku o każdy kto podróżował kiedyś autostopem, a teraz zamieszkał w innym państwie można by było napisać taki artykulik :)

  Mimo to powodzenia w życiu ! :)

 • Odpowiedz mmm piątek, 07 września 2018 12:35 Umieszczone przez: mmm

  Czy wiesz jaki jesteś maluszki?

 • Odpowiedz mmm piątek, 07 września 2018 12:37 Umieszczone przez: mmm

  To jest do Jan Sidelko

 • Odpowiedz mmm piątek, 07 września 2018 12:43 Umieszczone przez: mmm

  Adam ☺ jeżeli podróżują autostopem to czym mieli dotrzeć do Indii? Na oklep? Mimo to, powodzenia w życiu☺ Resztę wypocin pominę☺Masz tyle odwagi,żeby pokazać jak to się robi prawidłowo?

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu