wigilia2018 dom lomza
niedziela, 19 sierpnia 2018 09:42

„Łomżyński Flis” z wizytą na II. Festiwalu Wisły [FOTO]

Napisane przez  LOT
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
„Łomżyński Flis” z wizytą na II. Festiwalu Wisły [FOTO] fot. nadesłane
Organizatorzy Festiwalu Wisły w Toruniu zdecydowali się wystąpić do zarządu LOT ZŁ z zaproszeniem do udziału w tym ogólnopolskim wodniackim spotkaniu, promującym wielowiekowe kulturowe znaczenie Wisły i jej dopływów, jako ważnego czynnika rozwoju społecznego i gospodarczego.

brico lomza

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska w ramach swojej statutowej działalności wdrożyła w br. działania związane z wykorzystywaniem Narwi jako atrakcyjnego szlaku turystycznego. Stowarzyszenie zwodowało w tym celu tratwę, która z powodzeniem promując 600 lat jubileuszu Łomży, wzięła udział w 23. Mistrzostwach Polski w pływaniu na byle czym w Augustowie. Działanie to zostało spostrzeżone i docenione m. innymi przez organizatorów tegorocznego Festiwalu Wisły, którzy zdecydowali się wystąpić do zarządu LOT ZŁ z zaproszeniem do udziału w tym ogólnopolskim wodniackim spotkaniu, promującym wielowiekowe kulturowe znaczenie Wisły i jej dopływów, jako ważnego czynnika rozwoju społecznego i gospodarczego.

Stowarzyszenie w tym szczególnym dla Łomży rocznicowym roku podejmując się tego wyzwania, podjęło decyzję o swoim udziale w II. Festiwalu Wisły w Toruniu poprzez prezentację wielotysięcznej festiwalowej publiczności jednostki pływającej nawiązującej w symboliczny sposób do historii naszego grodu, jak również prowadząc na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim „lądowy” mobilny Punkt Informacji Turystycznej.

Narodziny „Łomżyńskiego Flisu”

Z uwagi na potrzebę dostosowania dotychczasowej konstrukcji tratwy i przekształcenia jej w „statek wodny” zdolny do samoistnego pływania po Wiśle, zostały wzmocnione i podniesione przez członków LOT ZŁ jego burty, jak również zakupiony został spalinowy silnik ze specjalnym rzecznym napędem typu „long tail”. Kierując się przepisami prawa, jednostka została oficjalnie zarejestrowana oraz zyskała nazwę przywołującą „życiową” dla Łomży rolę Narwi i Wisły, w historycznym tworzeniu zrębów zamożności miasta i jego wspólnoty. Stowarzyszenie wystąpiło również z powodzeniem do Prezydenta Łomży i wybranych sponsorów o wsparcie tej niecodziennej formy promocji miasta, która wymagała podjęcia się lądowego transportu jednostki do Torunia oraz zapewnienia dwudniowego pobytu w nim przedstawicieli LOT ZŁ.

Festiwal Wisły nośną marką promocyjną

Druga już edycja tej ogólnopolskiej imprezy, która przypomina o walorach Wisły i jej roli dla historii i rozwoju położonych nad nią miast, wystartowała 11 sierpnia br. na Przystani Wodnej we Włocławku, by poprzez Nieszawę, Ciechocinek i Osiek dotrzeć 14 sierpnia br. do Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.

Bulwar na dwa kolejne dni zamienił się w prawdziwe miasteczko, w którym bardzo licznie przybyli widzowie mogli zobaczyć pokazy rzemiosła związanego z Wisłą (szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo) oraz różnorodne degustacje kulinarne w ramach konkursu "Nadwiślańskie Smaki". W festiwalowym maratonie atrakcji wiślanych nie zabrakło również flisaków i widowiskowych parad rzecznych historycznych jednostek rzecznych, przeglądu Piosenki Żeglarskiej "Szkuta" i Kapel Weselnych. Program wypełniony był także licznymi konkursami dla publiczności, przechodem linoskoczka nad Wisłą, a także rejsami tradycyjnymi drewnianymi łódkami, szkutami, galarami i batami. 15. sierpnia w dniu kulminacji festiwalu ochotnicy w eskorcie ratowników WOPR, policji wodnej i straży pożarnej brali udział w pokonaniu wpław Wisły, a w składzie kilku wikińskich załóg, polscy wikingowie podjęli udaną próbę pokonania światowego rekordu prędkości łodzi wikińskich. Całość imprezy festiwalowej zwieńczyło wieczorne efektowne widowisko światło-dźwięk.

Wiślany chrzest „Łomżyńskiego Flisu”

Rzeczna jednostka pływająca dla której armatorem stał się LOT ZŁ, w sposób bardzo udany zaprezentowała się tysiącom zgromadzonym widzów. Po zwodowaniu jej na Przystani AZS, załoga w składzie: Wojciech Winko, Ryszard Krajewski oraz sternik - Wojciech Danielewski, dokonała długiego próbnego - „pod prąd” rzecznego rejsu, by na koniec za zgodą organizatorów zarzucić cumę w reprezentacyjnej części Filadelfijskiego Bulwaru. Ulokowany w centralnej części festiwalowego jarmarku - tuż obok namiotu organizatorów, prowadzony przez LOT ZŁ mobilny Punkt Informacji Turystycznej odwiedziło około 600 gości, dla których zostało wydanych prawie 2000 tysiące egzemplarzy map, folderów, przewodników i wydawnictw, związanych z obchodami 600-lecia Łomży. Wielką furorę wśród odwiedzających zrobił Quiz wiedzy o Łomży z nagrodami, w którym udział wzięło około 50 uczestników, z których znakomita większość wypełniła go bezbłędnie.

Zarząd stowarzyszenia pozyskał od okolicznych przewodników turystycznych i organizatorów turystyki szereg kontaktów i zapytań, w sprawie możliwości i warunków realizacji w Łomży wycieczek turystycznych. Zostały również nawiązane partnerskie więzy z Kujawsko-Dobrzyńską Organizacją Turystyczną, której prezesi postanowili w najbliższym czasie zaplanować merytoryczne spotkanie. Zaprezentowany w trakcie festiwalu „Łomżyński Flis” oraz stoisko informacji turystycznej spotkały się z wieloma pozytywnymi komentarzami oraz osobistymi gratulacjami od dyrektora festiwalu Marcina Karasińskiego.

Pobyt w Toruniu zakończył wiślany rejs „Łomżyńskiego Flisu” do miejskiej Przystani Zimowej, gdzie organizatorzy zapewnili jednostkom – uczestnikom festiwalu, pomoc dźwigu w ulokowaniu łodzi na środkach transportu lądowego.

Zarząd LOT ZŁ wyraża wdzięczność władzom Łomży, pracownikom i dyrekcji MOSIR Łomża oraz firmie Auto-Trans GWARDIAK za wydatne wsparcie zamierzenia, promującego historię oraz atrakcje turystyczne Łomży i Ziemi Łomżyńskiej.

/LOT ZŁ/

11 komentarzy

 • Odpowiedz Po niedziela, 19 sierpnia 2018 12:05 Umieszczone przez: Po

  Brawo brawo !!!
  Łomża leży na Mazowszu !
  Cieszy promocja w taki sposób

 • Odpowiedz Lek na głupotę i zawiść niedziela, 19 sierpnia 2018 12:46 Umieszczone przez: Lek na głupotę i zawiść

  ad: wolny strzelec

  Na tle tego wydarzenia i wielu dobrych tam spotkań, wypadłeś "wolny strzelcu" super śmiesznie.
  Sugeruję obniżyć w sobie poziom żółci i pozwolić sobie na uwagę, że marny z ciebie patriota lokalny, ale doskonały malkontent.

 • Odpowiedz Mariusz zly niedziela, 19 sierpnia 2018 12:57 Umieszczone przez: Mariusz zly

  Chrzanowski to kiepski prezydent

 • Odpowiedz Wolny strzelec - ty ciemniaku niedziela, 19 sierpnia 2018 13:32 Umieszczone przez: Wolny strzelec - ty ciemniaku

  Może przypadkiem, ale właśnie to ta solidna jak widać na zdjęciach konstrukcja jest najbliższa pierwszym historycznym spływom z Łomży przez Wisłę do Gdańska.
  Nasi flisacy spławiali tam w pierwszej kolejności drewniane pnie, z których robili tratwy.
  Pomysł zajefajny i tylko takie tępole jak ty mogą pisać takie beznadziejne komenty.
  Ogarnij się człowieku i nie przynoś nam wstydu.

 • Odpowiedz wolny strzelec niedziela, 19 sierpnia 2018 14:18 Umieszczone przez: wolny strzelec

  matole, podaj jakieś zródła historyczne , gdzie jest napisane o tym, że z Łomży przez Wisłę do Gdańska coś spławiano na większą skalę , przy takim nurcie i żeglowności Narwi
  i nie pierdol, że flisacy zbijali tratwy z desek , do tego na tratwach nie było masztów z żaglami !
  Flisactwo (orylka)to była ale głównie z Puszczy Augustowskiej i Białowieskiej drogą przez Kanał Augustowski do Bałtyku.

 • Odpowiedz Matołek z ciebie strzelcu, aż miło niedziela, 19 sierpnia 2018 14:30 Umieszczone przez: Matołek z ciebie strzelcu, aż miło

  Pieniądze to były nie na Bałtyku, ale w Gdańsku.
  I tam właśnie spławiali pnie drzew flisacy z Łomży. Pieprzysz chłopie, aż ciebie szkoda. Trudno, żeby spławiali drzewo Narwią pod prąd do kanału, którego wtedy nawet nie było.
  Weź sobie chopie na wstrzymanie i poczytaj sobie co się działo u nas w 14 i 15 wieku.
  Na tym żaglu, chyba nawet widać takie tratwy.
  Nie ośmieszaj się i przybastuj.

 • Odpowiedz Obserwator do wolnego strzelca niedziela, 19 sierpnia 2018 15:44 Umieszczone przez: Obserwator do wolnego strzelca

  Przepraszam, ale muszę się wtrącić.
  Kolega, który się określił jako "wolny strzelec" musi się najwyraźniej dokształcić. Mniemam, że pochodzi on najwyraźniej z okolic Augustowa, gdzie 600 lat temu nie było takiej osady ani tym bardziej kanału augustowskiego.
  Prawa miejskie Augustów otrzymał w 1557r, a kanał augustowski wykopano ostatecznie w 1831r.
  Tak więc upieranie się przy trochę fantastycznej teorii o spławianiu wtedy przez flisaków augustowskich? drzewa do Bałtyku, nie może być oparte na faktach.
  Proponuję zatem zaprzestać tego z góry przegranego sporu i zajrzeć do książek.

 • Odpowiedz wodniczek niedziela, 19 sierpnia 2018 19:23 Umieszczone przez: wodniczek

  Wyścigi pychówek? To była oryginalna impreza promująca Łomżę, drugiej takiej chyba w Polsce nie było. Podtrzymajmy to i promujmy, nie chwytajmy nowych srok za ogon.

  A może LOT zacznie promować spływy po dopływach Wisły w okolicy Łomży, lub zacznie je organizować? Tu jest chyba nisza do zagospodarowania. Nie ma chyba firmy, która by takie rzeczy na naszym terenie powtarzalnie robiła i rozwijała ten temat.

  Flisacy u nas byli nazywani orylami.

  A wyścigi pychówek były w tym roku, czy już to zarzucono?

  MOSiR zapomniał o tym? Plaża już nie, pychówki chyba też nie. Po co nam taka wyspecjalizowana instytucja?
  Taka promocja tratwą to może być skromnym dodatkiem do większej sprawy.
  Pozostają spacery po zbudowanym w wieloletnich trudach przez poprzednie władze krótkim deptaku przy rzece. Na tyle nas niestety stać.

 • Odpowiedz Zarząd LOT ZŁ niedziela, 19 sierpnia 2018 20:25 Umieszczone przez: Zarząd LOT ZŁ

  Do: wodniczek

  Z radością zarząd LOT ZŁ powita takie kreatywne osoby jak Pan/Pani w składzie stowarzyszenia. Faktycznie jest tyle "nisz" związanych z Narwią, ale niestety ubolewamy jednocześnie, że tak mało jest rąk na "pokładzie" do społecznej pracy.
  Z radością też odnotowujemy, że tak bardzo widoczna jest w Pana poście sympatia dla naszego niecodziennego sposobu promocji atrakcji naszego miasta, które miało swoją "minutę" na markowej, wielotysięcznej oraz ogólnopolskiej turystycznej imprezie.
  Co do wyścigów pychówek, to wypada zapewnić, że tak jak co roku będą miały one swoje miejsce.

 • Odpowiedz a biedne kundelki tylko szczekają poniedziałek, 20 sierpnia 2018 11:45 Umieszczone przez: a biedne kundelki tylko szczekają

  Zenada, ty biedny kundelku.
  Tyle tego co sobie poskamlesz.
  Ktoś wpadł na super pomysł i nie bał się go zrealizować, a ty tylko możesz tym swoim jadem go niegroźnie opluć.
  Do budy kundelku i tyle w temacie.

 • Odpowiedz Kundelki też czasami bywają mądre, ale nie zawsze poniedziałek, 20 sierpnia 2018 14:19 Umieszczone przez: Kundelki też czasami bywają mądre, ale nie zawsze

  Do budy prowincjonalny kundelku i tyle w temacie.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu