wigilia2018 dom lomza
poniedziałek, 10 września 2018 06:29

Skazana na skrzypce [FOTO]

Napisane przez  UM Łomża
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Skazana na skrzypce [FOTO] fot. nadesłane
Skrzypce to całe jej życie, choć ma dopiero 14 lat. Marzy o tym, by koncertować w największych salach świata. Inga Wawrzynkowska, uczennica trzeciej klasy Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży ma na swoim koncie wygraną w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie "Feurich Competition" w Wiedniu. Z utalentowaną łomżyńską skrzypaczką spotkał się prezydent Mariusz Chrzanowski, który planuje wprowadzić stypendium artystyczne m.in. dla młodych uzdolnionych muzyków.

brico lomza

Włodarz miasta pogratulował osiągniętego sukcesu, nie kryjąc swojego podziwu dla młodej skrzypaczki z Łomży. A stawał się on jeszcze większy, gdy czternastolatka nieśmiało wyliczała swoje wszystkie dokonania. A jest ich sporo, bo oprócz ostatniego triumfu w Wiedniu zdobyła I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie "Młode Talenty" w Poznaniu, III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. J. Zarębskiego w Warszawie czy wygrała Międzynarodowy Konkurs w Nałęczowie, Jest też laureatką III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie "Młody Paganini" w Legnicy. - Jestem pod wielkim wrażeniem. Twój przykład pokazuje, że aby osiągać sukcesy nie zawsze trzeba wyjeżdżać do dużych ośrodków – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski, deklarując wsparcie ze strony Urzędu Miejskiego przy wyjazdach Ingi na najważniejsze konkursy muzyczne. Gospodarz Łomży planuje w przyszłości wprowadzenie systemu stypendiów artystycznych m.in. dla młodych uzdolnionych muzyków.

Nastolatka uczy się w trzeciej klasie Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży. Szkolene obowiązki łączy z licznymi wyjazdami, ale zawsze może liczyć na wyrozumiałość nauczycieli i dyrektora Jerzego Łuby. Oprócz tego uczęszcza do trzeciej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Swój talent rozwija tam pod okiem profesor Moniki Zarzyckiej. - Igna jest bardzo pracowita, wykazuje się kreatywnością. Cały czas się rozwija. Przychodzi na zajęcia i często sama ma świadomość tego co musi poprawić i na czym się skupić. Jestem jakby jej doradcą – chwali swoją podopieczną. Inga uczestniczy w różnych masterclassach czyli kursach mistrzowskich dla wybitnie utalentowanych muzyków z całego świata i pracuje z wybitnymi pedagogami i artystami miedzy innymi z prof. Konstantym Andrzejem Kulką, prof. Krzysztofem Staniendą, prof. Izabelą Ceglińską, prof. Marcinem Baranowski, prof. Bartoszem Bryłą, prof. Stefanem Tararą z Austrii i prof. Yairem Klessem z Izraela.

Można rzec, że Inga kontynuuje muzyczne tradycje rodzinne. Jej mama Irena Wawrzynkowska jest z wykształcenia muzykiem i pedagogiem w łomżyńskiej PSM. Akompaniuje i gra na fortepianie. To od niej pierwsze muzyczne szlify pobierała mała Inga. Ale to jednak nie ten instrument zainteresował jej córkę. Ciągnęło ją do skrzypiec, które w domu państwa Wawrzynkowskich były niemal cały czas. Inga zakochała się w nich mając 3 lata. Właśnie wtedy trzymała je po raz pierwszy w rękach. - Pamiętam, że nie odstępowała ich na krok. Chciała już grać, próbowała, choć nie znała jeszcze podstaw. Trochę później dała już swój pierwszy rodzinny koncert – opowiada mama skrzypaczki. Gdy Inga miała 6 lat pani Irena zapisała ją do szkoły muzycznej, gdzie każdego roku zgłębia tajniki instrumentu skrzypcowego.

Dziś Inga nie wyobraża sobie życia bez skrzypiec. Towarzyszą jej każdego dnia. - Nie traktuję gry na tym instrumencie, jako przedmiotu zainteresowań. Jest to mój sposób na życie. Ze skrzypcami wiążę swoją przyszłość. Chcę dążyć do celu i zostać profesjonalną skrzypaczką – mówi o swoich planach. Od dziecka lubiła słuchać Anne Sophie Mutter. To jej idolka, podpatruje ją i naśladuję. Gdy niemiecka skrzypaczka w marcu ubiegłego roku była w Polsce, młodej łomżanki nie mogło zabraknąć na koncercie. Oprócz uczty muzycznej zrobiła zdjęcie ze swoją idolką i wzięła od niej autograf. Warto dodać, że gwiazda sama zażyczyła sobie fotografię z młodą łomżanką. - To było niesamowite, znałam ją jedynie z telewizji i internetu, a w pewnym momencie stała obok mnie – opisuje emocje, które jej towarzyszyły podczas spotkania ze światową skrzypaczką.

8 komentarzy

 • Odpowiedz Ziutek poniedziałek, 10 września 2018 06:38 Umieszczone przez: Ziutek

  Chrzanowski umie docenic zdolnych lomzyniakow.dobrze ze wspiera ich wyjazdt

 • Odpowiedz Obywatel_Łomży poniedziałek, 10 września 2018 06:50 Umieszczone przez: Obywatel_Łomży

  Inga to osoba ucząca się w Łomży mieszkająca w Zbójnej. W niektórych takich przypadkach prezydent Chrzanowski odsyłała np. do Burmistrza Nowogrodu czy burmistrza Kolna (laureant Informatyki). Szkoda, że działa wybiórczo. Pozdrawiam i gratuluję Indze.

 • Odpowiedz tgvb poniedziałek, 10 września 2018 07:26 Umieszczone przez: tgvb

  jak wyborczo...a dzieeczynka ta uczy sie przeciez w szkole muzycznej w Lomzy!!!!i reprezentowala tą szkole a nie gmine

 • Odpowiedz Student1 poniedziałek, 10 września 2018 08:40 Umieszczone przez: Student1

  Wspierać swoich , z miasta Łomża a nie konieczne dzieci z innych gmin np. Zbójna.

 • Odpowiedz bbb poniedziałek, 10 września 2018 10:32 Umieszczone przez: bbb

  Nasze tumany disco polo się zajmują.
  Za co ich wspierać?

 • Odpowiedz genia poniedziałek, 10 września 2018 12:46 Umieszczone przez: genia

  Mariusz dietka i ruchu troszkę. Ogarnij się chłopie. Pokaż, że potrafisz przed wyborami zmienić siebie na lepsze. Utuczyłeś się od tego siedzenia za biurkiem;) Z obawy o twoje zdrowie możesz stracić trochę głosów.

 • Odpowiedz Łomżynianka poniedziałek, 10 września 2018 15:21 Umieszczone przez: Łomżynianka

  Niech Zbójna ją wspiera a nie Łomża .TA DZIEWCZYNKA JEST BOGATA A ŻERUJE NA PIENIĄDZACH MIASTA .

 • Odpowiedz czarna dziura -budżetowa- na polowej poniedziałek, 10 września 2018 20:43 Umieszczone przez: czarna dziura -budżetowa- na polowej

  Mr.Chrzanowski Ty WAĆPAN z zasobów miasta stypendium daj dla tych co talentu nie mają za to mają niezaspokojone potrzeby pierwsze a tych co mają talent np. do smyczka to zostaw koneserom sztuki np. snobom albo innym mecenasom kultury dawnej

  a jak się czujesz takim wielbiCielem artystycznych zbytków to z własnego portfela finansuj sponsoring dających ci satysfakcję osobistego rajcowania się cudzym talentem "i jeszcze" cudzym kosztem

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu