wigilia2018 dom lomza
piątek, 21 września 2018 07:05

"Ojcowie Niepodległości" na Starym Rynku [FOTO]

Napisane przez  UM Łomża
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
"Ojcowie Niepodległości" na Starym Rynku [FOTO] fot. UM Łomża
Od czwartku 20 września na Starym Rynku można oglądać wystawę pt. "Ojcowie Niepodległości". Ekspozycja przedstawia sylwetki najwybitniejszych postaci, które 100 lat temu walczyły o wolną Polskę.

brico lomza

- Jest to kolejna inicjatywa organizowana wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Dodał, że wpisuje się ona w cykl wydarzeń, związanych z lokalnymi obchodami stulecia odzyskania niepodległości. - Ekspozycja składnia nas do przemyśleń i refleksji. Warto przyjść na Stary Rynek, aby ją obejrzeć – dodawał włodarz miasta.

Wystawa prezentuje prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r. Widnieją na niej postacie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych "Ojców Niepodległości", plansze zawierają również krótkie biogramy i  archiwalne fotografie.

- Są to sylwetki osób o różnych poglądach politycznych, często mające różne zdania. Łączyła ich jednak myśl o niepodległej Polsce – mówił dr hab. Piotr Kardela, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Prof. Sychowicz, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych dodał, że na drodze do Niepodległości Polski była Łomża, a przypomina o tym między innymi tablica poświęcona Leonowi Kaliwodzie.

Galeria zdjęć

27 komentarzy

  • Odpowiedz fiku miku  na patyku piątek, 21 września 2018 07:21 Umieszczone przez: fiku miku na patyku

    na portalu czwirkowym niezaleznym he he zobaczcie jakie jest tekst o tej wystawie i jakie foty....czy oni wierzą ze ich redaktor wygra wybory????jak to wyglaa???mirek pisze ze wygral derewonko

  • Odpowiedz złośliwy piątek, 21 września 2018 07:22 Umieszczone przez: złośliwy

    ...a gdzie jest Kaczyński..?, przodek niePOdległych bliźniaków...

  • Odpowiedz darekk piątek, 21 września 2018 07:27 Umieszczone przez: darekk

    To mi się podoba w Chrzanowskim że tak mocno kultywuje wartości patriotyczne

  • Odpowiedz Madzia S piątek, 21 września 2018 07:28 Umieszczone przez: Madzia S

    Dokładnie, na takiego prezydenta Lomza długo czekała.

  • Odpowiedz enej piątek, 21 września 2018 07:28 Umieszczone przez: enej

    Chrzanowski to prawdziwy łomżyniak. Dba o seniorów, kombatantów,o miasto.

  • Odpowiedz serce miasta piątek, 21 września 2018 07:28 Umieszczone przez: serce miasta

    Cześć i chwała bohaterom!!!
    Brawo Prezydencie Chrzanowski!!!

  • Odpowiedz jadwiga piątek, 21 września 2018 07:29 Umieszczone przez: jadwiga

    Panie Prezydencie dziękujemy za pamięć o naszych bohaterach!!!

  • Odpowiedz rektor 2000 piątek, 21 września 2018 07:30 Umieszczone przez: rektor 2000

    "Naród który nie pamięta swojej przeszłości, nie ma przyszłości" Jan Paweł II

    dobrze Pan o tym pamięta Panie Prezydencie

  • Odpowiedz darekk piątek, 21 września 2018 07:32 Umieszczone przez: darekk

    Jestem za tym, żeby w Łomży były takie akcje. My Łomżyniacy jesteśmy prawicowcami, patriotami i dla nas ważne są aby kultywować naszych bohaterów. Brawo Chrzanowskiemu za to, że też jest jednym z nas(też rodowitym Łomżynianem), który chce żeby takie wydarzenia były w Łomży

  • Odpowiedz Krzysztof lomza piątek, 21 września 2018 07:32 Umieszczone przez: Krzysztof lomza

    to się ceni u Chrzanowskiego, widać że ma pewne wartości i się ich trzyma

  • Odpowiedz johny piątek, 21 września 2018 07:33 Umieszczone przez: johny

    Zgadzam się @darekk. Łomżyniacy są patriotami i prawdziwymi katolikami!!! Takie akcje czy murale to bardzo dobry pomysł

  • Odpowiedz johny deepp piątek, 21 września 2018 07:34 Umieszczone przez: johny deepp

    super Chrzanowski !!!! Brawo za tą akcję i murale

  • Odpowiedz jadwiga piątek, 21 września 2018 07:36 Umieszczone przez: jadwiga

    właśnie za ten patriotyzm zagłosuję na Pana

  • Odpowiedz johny piątek, 21 września 2018 07:36 Umieszczone przez: johny

    rektor2000
    dobrze powiedziane, brawo Chrzanowski

  • Odpowiedz everybody pomarańcze piątek, 21 września 2018 07:38 Umieszczone przez: everybody pomarańcze

    byłem na ich otwarciu, mi się podoba taka akcja

  • Odpowiedz Madzia eska piątek, 21 września 2018 07:39 Umieszczone przez: Madzia eska

    fajna inicjatywa

  • Odpowiedz enej piątek, 21 września 2018 07:40 Umieszczone przez: enej

    Oby jak najwięcej promocji patriotyzmu i naszych bohaterów.

  • Odpowiedz serce miasta piątek, 21 września 2018 07:41 Umieszczone przez: serce miasta

    w naszym mieście, patriotyzm jest celebrowany jedynie przez Chrzana, u innych polityków tego nie widzę...

  • Odpowiedz darekk piątek, 21 września 2018 07:45 Umieszczone przez: darekk

    to też świetny pomysł na edukację

  • Odpowiedz rektor 2000 piątek, 21 września 2018 07:46 Umieszczone przez: rektor 2000

    i za takie akcje lubię Chrzanowskiego najbardziej

  • Odpowiedz Łomżyniak czy Łomżanin?? piątek, 21 września 2018 07:47 Umieszczone przez: Łomżyniak czy Łomżanin??

    super, brawo!!

  • Odpowiedz NIE DLA CHRZANOWSKIEGO piątek, 21 września 2018 09:28 Umieszczone przez: NIE DLA CHRZANOWSKIEGO

    KLAKIERZY CHRZANA OGARNIJCIE SIĘ !!!

    Jaka to zasługa Mariusza ?

    Plenerową wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej i pokazywana była już od ubiegłego roku w kolejnych polskich miastach.

    Łomża jest ostatnim miastem w województwie podlaskim w którym jest prezentowana .

  • Odpowiedz genia piątek, 21 września 2018 09:40 Umieszczone przez: genia

    Jak sukcesy - Chrzanowski. Jak problemy - zastępcy, a on nic nie wiedział. On w ogóle kuma co się dzieje w ratuszu, czy tak sobie czasami tam wpada wypić kawę?

  • Odpowiedz real piątek, 21 września 2018 11:06 Umieszczone przez: real

    darkuk, nie pisz za wszystkich, bo nikt cię do tego nie upoważnił. To, że w Łomży ludzie głosują na PIS wcale nie znaczy, że są prawicowi. PIS nie jest prawicowy, a wręcz lewicowy, bo rozdaje wszystko za darmo. Tak miało być właśnie za komuny - wszystkiego miało być w bród, ludzie mieli być szczęśliwi, a praca miała być przyjemnością a nie obowiązkiem.

  • Odpowiedz Janek z Południa piątek, 21 września 2018 11:24 Umieszczone przez: Janek z Południa

    Chrzanowski oprócz tego, że jest skuteczny w działaniu to także prawdziwy patriota. Razem z całą rodziną będziemy za miesiąc na niego głosować w wyborach zarówno na radnego jak i na Prezydenta.

  • Odpowiedz lomzatuiteraz piątek, 21 września 2018 12:09 Umieszczone przez: lomzatuiteraz

    W minioną środę odbyła się debata radiowa kandydatów na prezydenta Łomży. Wzięła w niej udział m.in. Agnieszka Muzyk, która swoją wypowiedź oparła na chwaleniu się, że załatwiła pieniądze na to i na tamto.

    Agnieszka Muzyk pełniła w ratuszu miejskim funkcję wiceprezydenta, jest to stanowisko odpowiedzialne, ale mające nad sobą szefa w osobie prezydenta, będącego jednocześnie jej pracodawcą. Podczas tej debaty pani Muzyk udowodniła, że obce są jej pojęcia lojalności i etyki, kiedy tym bałwochwalstwem rzuciła w radiowe mikrofony. Kompromitacja i wstyd w jednym. Lojalność bowiem wobec szefa to posłuszeństwo, wysiłek, wiarygodność, nie daj mi źle wypaść, skuteczność działań, ochrona, uczciwość, mów mi prawdę itp. itd.

    Wypada się panią kandydatkę zapytać, czy łaskę zrobiła, że o środki na to i na tamto się starała oraz za co kasę brała? W rzeczy samej działała w imieniu swojego szefa, pracodawcy. Teraz chwalenie się, co zrobiła - bez dodania, że właśnie w imieniu pracodawcy - jest niepoważne i nieuprawnione. Wykonywała swoje obowiązki, co w przypadku pełnienia funkcji wiceprezydenta ma zakres znacznie rozszerzony, bo to specyficzna funkcja jest. Przy okazji otrzymywała każdego miesiąca sute wynagrodzenie z tego tytułu. Bałwochwalstwo pani Muzyk nosi w sobie pewien wymiar infantylizmu. Prezydent i jego wiceprezydenci to zespół do osiągnięcia założonych przez ten zespół celów. Taki zespół realizuje wiele zadań o różnych stopniach zaawansowania, dlatego też w każdym szczelnym zespole jednocześnie realizowane są różne kombinacje tych działań, które wymagają uzupełniania, a czego wypadkową jest wspólny sukces, że coś się dla społeczności pozytywnego zrobiło. Licytowanie się kto, co i ile „załatwił” ociera się właśnie o bałwochwalstwo i niepoważne traktowanie członków takiego zespołu. Tak wyrażane „ja” po prostu trąci kompromitacją. W obliczu takiej postawy współczuję każdemu pracodawcy, który ewentualnie w przyszłości zatrudni taką osobę na ważne stanowisko.