dom lomza
poniedziałek, 19 listopada 2018 14:16

Festiwal Niepodległą Malowany [VIDEO i FOTO]

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Festiwal zorganizowany przez Fundację Sztuk i Dialogu, nawiązywał przede wszystkim do polskiej kultury i tradycji. Folklor i muzykę regionalną połączono z taneczną muzyką dwudziestolecia międzywojennego, dodając do tego pieśni patriotyczne oraz warsztaty, w których udział mogli wziąć wszyscy chętni. Organizatorzy chcieli w sposób radosny świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Przede wszystkim stulecie niepodległości. To temat przewodni, który chcieliśmy ukazać jakby w takim innym wydaniu - mówi o pomyśle zorganizowania festiwalu Katarzyna Modzelewska z Fundacji Sztuk i Dialogu.

Pomysł zrodził się rok temu dzięki współpracy Starostwa Powiatowego, Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży oraz Fundacji Sztuk i Dialogu. Festiwal był połączeniem muzyki, tańca,  folkloru, plastyki i historii, a organizatorzy poprzez swego rodzaju sentymentalną podróż w czasie, upamiętnili ważne wydarzenia w historii Polski oraz polskie tradycje.

W programie znalazły się m.in. występy Kapeli ludowej ROK, dynamiczne opracowania pieśni kurpiowskich w wykonaniu Skiela Kapela, patriotyczne oraz nawiązujące do dwudziestolecia międzywojennego widowiska autorstwa Studia Wokalnego ROK i Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, warsztaty plastyczne dla najmłodszych oraz warsztaty taneczne prowadzone przez Jacka Baczewskiego.

- Regionalny Ośrodek Kultury posiada zasób jeśli chodzi o fajną młodzież, fajne dzieciaki a także fajne grupy i kapele, i dzisiaj podczas festiwalu "Niepodległą Malowany" nasze dzieci mogą zaprezentować piosenki patriotyczne w barwny, kolorowy sposób, a także pokazać dorobek lat dwudziestych - mówi Agnieszka Żemek-Pawczyńska z łomżyńskiego ROK, która osobiście wystąpiła wczoraj przed zgromadzoną publicznością.

Gwiazdą wieczoru podczas festiwalu zorganizowanego w hotelu Belfort w Piątnicy był zespół Grupa Nieformalna.

- Generalnie mamy naprawdę dużą radochę z tego, że możemy grać muzykę międzywojnia, która jest bardzo taneczna, bardzo melodyjna, i myślę, że każdy zna i lubi te przeboje, tym bardziej że zbliżają się znowu lata dwudzieste i może ta moda na taką fajną muzykę wróci - mówi Kasia Garłukiewicz - wokalistka zespołu Grupa Nieformalna.

Festiwal dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018. Etno Polska"

Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją!

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu