środa, 11 stycznia 2017 13:05

Wojciech Dzierzgowski wraca przed sąd

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Wojciech Dzierzgowski wraca przed sąd fot. Archiwum MyLomza.pl
Już w najbliższy piątek przed Sądem Rejonowym w Łomży ponownie stanie były wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski. Korzystne dla niego orzeczenia sądów zaskarżyła bowiem Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, a Sąd Najwyższy uznał, że sprawa powinna wrócić do ponownego rozpatrzenia.

Wojciech Dzierzgowski był oskarżony o nierzetelne wypełnianie oświadczeń majątkowych, w których nie podawał swoich zobowiązań przekraczających kwotę 10 tys. złotych oraz o wprowadzanie w błąd banków, w których ubiegał się o kredyty poprzez zatajanie części swoich zobowiązań. W lipcu 2015 roku, wyrokiem Sądu Rejonowego w Łomży, Dzierzgowski został uniewinniony od zarzutu nierzetelnego wypełniania oświadczeń majątkowych, natomiast w pozostałej części, dotyczącej wprowadzania w błąd banków podczas uzyskiwania kredytów, sąd warunkowo umorzył sprawę na dwuletni okres próby.

Od tego wyroku odwołała się Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, która domagała się kary roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz 1 tys. zł grzywny. Sąd Rejonowy w Łomży ocenił, że przy składaniu oświadczeń majątkowych do urzędników państwowych nie można stosować tych samych przepisów, co do samorządowych. Uznał więc, że w tej sytuacji wicewojewoda nie miał obowiązku wykazywania swoich zobowiązań.

Opinię tę w całości podzielił Sąd Okręgowy w Łomży, jednak innego zdania był Sąd Najwyższy, który uznał, że sprawa musi zostać bezwzględnie skierowana do ponownego rozpatrzenia, bowiem interpretacja przepisów budzi wątpliwości. Stwierdził, że zastosowana interpretacja przepisów ustawy antykorupcyjnej jest sprzeczna z założeniami jej samej. Uzasadnienie wyroku wskazywało, że politycy niezależnie od rangi powinni wykazywać w oświadczeniach majątkowych zarówno aktywa, jak i pasywa swojego majątku.

Tym samym sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia przed Sądem Rejonowym w Łomży, a Wojciech Dziergowski stanie przed nim w najbliższy piątek 13 stycznia 2017 roku.

Polityk zarówno w śledztwie, jak i przed sądem, nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, liczył na umorzenie jeszcze w prokuraturze. Sprawa karna doprowadziła do odwołania go z końcem kwietnia 2015 roku ze stanowiska wicewojewody podlaskiego. W związku z nią Dzierzgowski przestał też być prezesem wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, którym był od połowy 2008 r.

W górę