vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
czwartek, 12 stycznia 2017 09:32

Łomża: Sprawdzają miasto każdej nocy [VIDEO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Każdej nocy połączone patrole Policji i ratowników medycznych GR Nadzieja sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, często pod wpływem alkoholu, które przy ujemnych temperaturach zagrożone są wychłodzeniem organizmu, a w konsekwencji nawet śmiercią.

Działania pod hasłem "Nie bądźmy obojętni" prowadzone są już kolejny rok z rzędu. Zaangażowana jest w nie przede wszystkim Policja, której pomagają też inne służby i instytucje. Stałą współprace podjęła też Grupa Ratownicza Nadzieja. W ramach tej akcji nawet kilkukrotnie w ciągu doby sprawdzane są miejsca przebywania osób zagrożonych zamarznięciem. Są to zazwyczaj pustostany, altanki działkowe, węzły ciepłownicze, klatki schodowe.

Chcąc pokazać jak wyglądają te działania wybraliśmy się z kamerą by towarzyszyć jednemu z takich patroli. Przy okazji przypominamy też apel, by nie być obojętnym wobec krzywdy innych ludzi. Chodzi tu głównie o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są nie tylko bezdomni, ale i osoby starsze, mieszkające samotnie , które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę, wsparcie i będzie bezpieczna.

O miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne możemy powiadomić Policję poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i wybierać odpowiednią ikonę, zaznaczając to miejsce na mapie. Wskazane zagrożenie zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego w przypadku konieczności natychmiastowego udzielenia pomocy innej osobie.

Jeżeli widzimy człowieka, leżącego gdzieś na śniegu, któremu w wyniku zimna grozi niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia - zareagujmy. Wystarczy zatrzymać się na chwilę, zadzwonić pod numer alarmowy i powiadomić o tym funkcjonariuszy. Pozostańmy tam do momentu przyjazdu służb, aby w razie konieczności udzielić wskazówek co do dokładnej lokalizacji znalezienia osoby leżącej.

1 komentarz

  • Odpowiedz jaka ta CURVA(wł)AKCJA HUMANITARNA ŻYCIODAJNA trzeba się pomodlić i ofiar... na ich marmurowy piedestał nie oszczędzać - czwartek, 12 stycznia 2017 13:26 Umieszczone przez: jaka ta CURVA(wł)AKCJA HUMANITARNA ŻYCIODAJNA trzeba się pomodlić i ofiar... na ich marmurowy piedestał nie oszczędzać - "poprawcie mnie jak się mylę" JPII

    a ja jaj jak ta GRUPA POKUTNICZA NADZIEJA pomocna .... ileż to środków pochłonęła budowa ich "remizy" a jaka ta ich remiza zawsze w pogotowiu

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu