vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
czwartek, 12 stycznia 2017 12:13

Chludziński: Czy stać nas na populizm w kwestii gospodarowania odpadami?

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Chludziński: Czy stać nas na populizm w kwestii gospodarowania odpadami? fot. Archiwum MyLomza.pl
Nie milkną wciąż echa ostatnich decyzji Rady Miejskiej Łomży dotyczących gospodarki odpadami w naszym mieście. Kilka dni temu, na jednym z portali, opublikowane zostało wystąpienie w tej sprawie radnego Tadeusza Zaremby. Dziś, swojemu koledze, odpowiada radny Witold Chludziński.

Poniżej publikujemy w całości, bez zmian i poprawek, tekst nadesłany do naszej redakcji przez radnego Witolda Chludzińskiego. Czekamy także na inne głosy w dyskusji.

Na portalu internetowym 4lomza.pl opublikowany został tekst odnoszący się do gospodarki odpadami w mieście, autorstwa Tadeusza Zaremby - mojego kolegi z Rady Miejskiej. O co jednak w nim chodzi, chyba nikt poza samym autorem nie rozumie. To, co się z tego tekstu wyłania to kwiecisty język, złośliwości i brak konkretów. Kojarzy mi się on ze szkolnymi apelami z epoki słusznie minionej. Myślę, że nasi mieszkańcy zasługują na inny przekaz w tej sprawie.

Pragnę podkreślić, że każda decyzja skutkująca podwyżką opłat dla mieszkańców jest trudna do podjęcia, zarówno dla Rady Miejskiej, jak i samego Prezydenta. Wystarczy na to spojrzeć choćby z ludzkiego punktu widzenia - dotyka ona przecież nas samych, bo w tym mieście mieszkamy. Zawsze na taki krok decydujemy się w ostateczności.

Obejmując mandat radnego ślubujemy nasze obowiązki sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro naszego miasta i jego mieszkańców. W kwestii gospodarki odpadami w postępowaniu kolegi Tadeusza Zaremby i niektórych innych członków Rady Miejskiej tej odpowiedzialności nie widzę. Jest natomiast tani populizm i dezinformacja. Brakuje mi nawet odrobiny chęci pochylenia się merytorycznie nad tą trudną do podjęcia decyzją.

Przejdę już do konkretów, których w moim przekonaniu, zabrakło w wypowiedziach kolegi Tadeusza Zaremby.

W projekcie budżetu miasta na 2017 rok Prezydent zaproponował zabezpieczenie środków na cały system gospodarowania odpadami w Łomży w kwocie 6 mln 667 tys. zł. Obejmowało to zarówno podwyżkę wprowadzoną przez spółkę ZGO za przetwarzanie odpadów, jak też wyższe kwoty odbioru śmieci od mieszkańców. Jednak to właśnie na wniosek kolegi Zaremby kwota ta (i słusznie) została zmniejszona do wysokości 5 mln 167 tys. zł. Stajemy teraz przed faktem podjęcia stosownych uchwał przez Radę Miejską, gdyż w tegorocznym budżecie na obsługę odbioru odpadów pozostaje niewystarczająca kwota w wysokości około 560 tys. zł wobec ponad 1 mln 440 tys. zł wydatkowanych na ten cel w ubiegłym roku. Niezależnie od przyjętego ostatecznie rozwiązania, by uchronić mieszkańców przed śmieciowym „armagedonem", konieczne będzie podjęcie uchwały podnoszącej stawki opłat.

System musi sam się finansować

Mieszkańcy nie muszą tego wiedzieć, ale każdy radny wypowiadający się w tym temacie powinien posiadać wiedzę, iż zgodnie z przepisami prawa system gospodarowania odpadami powinien sam się finansować. Wszystkie koszty związane z jego obsługą, w który wchodzi nie tylko wywóz odpadów, ale również ich przetwarzanie, musi być sfinansowane z wpływów z podatku śmieciowego. Samorząd nie ma możliwości dofinansowania tego systemu. Skoro stawka za przetwarzanie odpadów wzrosła o 27 proc., a koszt wywozu odpadów przez firmy także wzrósł (co pokazały dwa przetargi), niestety konieczne jest podniesienie opłat, aby załatać powstałą dziurę finansową.

Możliwe rozwiązania

 • Wyłonienie wykonawcy odbioru śmieci w postępowaniu przetargowym.
  Prezydent ogłosił dwa przetargi na wywóz odpadów komunalnych z terenu naszego miasta. Najniższa proponowana przez firmy oferta była o 30 proc. wyższa niż dotychczas. Cenę tę dyktuje rynek. Nie ma na nią wpływu ani Rada Miejska, ani Prezydent.

 • Odbiór śmieci przez MPGKiM.
  Miasto nie może zlecić wywozu odpadów zakładowi budżetowemu, poza trybem szczególnym (w takim jesteśmy obecnie). Część moich kolegów 2 Rady Miejskiej chyba o tej kwestii zapomina, lub celowo nie chce przyjąć jej do wiadomości. MPGKiM może realizować wywóz odpadów tylko do rozstrzygnięcia przetargu, który Prezydent ma obowiązek ogłosić niezwłocznie.

 • Procedura „In house".
  Polega ona na zleceniu w trybie bezprzetargowym odbioru i wywozu odpadów spółce należącej do samorządu. Niestety, do niektórych moich kolegów 2 Rady Miejskiej nie dociera, że w obecnym stanie prawnym nasze miasto nie może tego zlecić ani ZGO, ani innej spółce miejskiej. Możliwe to będzie dopiero za około 2 lata. W tym wypadku konieczne jest także renegocjowanie umów z osiemnastoma gminami wchodzącymi w skład systemu gospodarowania odpadami w naszym regionie. Należy jednak pamiętać, że również w tym przypadku nie unikniemy podwyżek dla mieszkańców.

 • Powołanie nowej spółki.
  W tym przypadku kolega Tadeusz Zaremba uprawia demagogię, sugerując, że jest to tańsze rozwiązanie. Zapomina, że nowa spółka to także konieczność powołania nowego zarządu, rady nadzorczej, ludzi, zakup odpowiedniego sprzętu. To zasilenie nowej spółki na start z budżetu miasta kwotą kilku milionów złotych, by nie przynosiła strat. A przypomnę, że środki z budżetu miasta to też są środki mieszkańców Łomży! No i ponownie - nie unikniemy podwyżki opłat dotykającej nas wszystkich.

 • Segregacja odpadów.
  Tu wypada mi się zgodzić z kolegą Tadeuszem Zarembą, że jest to bardzo ważna kwestia. By odpowiednio ją stosować musimy cały czas edukować się wszyscy, niezależnie, czy mieszkamy w domkach jednorodzinnych, czy w zabudowie wielorodzinne]. Prawidłowa segregacja wymaga poniesienia kosztów przez każdego z nas indywidualnie, by później posegregowane odpady trafiały do odpowiednich pojemników. Potrzeba jeszcze dużo czasu i nakładów na edukację, by przebiegała ona prawidłowo, nie tylko w Łomży, ale i w całym kraju. Wprawdzie jest w Polsce samorząd wprowadzający pilotażowo system lokalnych punktów segregacji odpadów, polegający na ustawieniu w rożnych częściach danej miejscowości kontenerów z obsługą, ale wiąże się to niestety z dodatkowymi, wysokimi kosztami, na które naszego samorządu raczej nie stać. Kto te koszty musiałby ponieść? Chyba nie muszę pisać.

Kończąc pragnę zaznaczyć, że spodziewałem się więcej merytoryki po koledze radnym Tadeuszu Zarembie. Kwestia gospodarowania odpadami w mieście wymaga konstruktywnej dyskusji, poszukiwania najlepszych rozwiązań, a nie głoszenia populistycznych haseł. To nie prowadzi do budowy i rozwoju, a wręcz przeciwnie. Taka postawa nie do końca wpływa dobrze na Nasze wspólne dobro jakim jest miasto Łomża. Musimy rozmawiać, ale nie łudźmy się, podwyżki opłat za odbiór odpadów nie unikniemy.

Witold Chludziński - Radny Rady Miejskiej Łomży

P.S. Gratuluję koledze Tadeuszowi zdjęcia w artykule

62 komentarzy

 • Odpowiedz .......... czwartek, 12 stycznia 2017 12:28 Umieszczone przez: ..........

  te odpady może zawsze zagospodarować wystawa stała dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  w przyszłości nie wstrzyma to prac inwestorskich/inwestycji kierowanych w przyszłość i blokowanych z urzędu związanEgo z ochroną zbytków kultury i dziedzictwa urojonego+pogrzebanego i odgrzebywanego przez archeologów szukających zrozumienia upadłej/zmarłe/wiary tymi dobrami dawniej żyjącej na co dzień i od święta

 • Odpowiedz czystac czwartek, 12 stycznia 2017 12:29 Umieszczone przez: czystac

  CZY STAĆ NAS NA REKLAMOWANIE LODOWISKA NA PORTALU MYLOMZA? ILE MOSIR PLACI ZA TEN BANEREK?

 • Odpowiedz Paweł czwartek, 12 stycznia 2017 12:30 Umieszczone przez: Paweł

  no pan Chludziński tez dla mnie nie jest żadnym autorytetem a on sam raczej jest znanym zwolennikiem nowego prezydenta. No ale to niczego jeszcze nie dowodzi. Poza drobnym faktem panie Chludziński który zapamiętałem sobie bardzo dobrze i na długo. Dla przypomnienia wizyta posłów PiS w naszym mieście i pana wystąpienie na spotkaniu w którym pan skarżył się na zła postawę radnego Chrzanowskiego bo on i grupa radnych PiS w radzie miasta nie poparła wniosku pana prezydenta o zwiększenie środków na finansowanie wydumanego parku JPII. I tyle w temacie proszę pana. Pozostawiam to bez komentarza.

 • Odpowiedz real czwartek, 12 stycznia 2017 12:31 Umieszczone przez: real

  Panie radny Chludziński, napisał Pan dużo i wcale nie kwieciście. Nie znaczy to jednak, że konkretnie. Chciałbym wiedzieć, jakie jest Pana stanowisko w sprawie - nie w sprawie stanowiska radnego Tadeusza Zaremby, ale w sprawie wywozu śmieci z terenu miasta. Po wynikającej z pańskiego pisma krytyce krytyki podwyżki cen mogę się oczywiście domyślać, ale, skoro zarzuca się innym radnym brak konkretów, to trzeba dać przykład i napisać konkretnie. Nie chciałbym użyć na koniec znanego powiedzenia, w którym aż dwukrotnie występuje imię Marcin.

 • Odpowiedz Kurp czwartek, 12 stycznia 2017 12:35 Umieszczone przez: Kurp

  Czyżby to pan Chludziński liczy na populizm. Tyle, co mi wiadomo, to ten pan ponoć zna się na wszystkim i dla popularności zabiera głos w sprawie, o której nawet nie ma zielonego pojęcia.

 • Odpowiedz aa czwartek, 12 stycznia 2017 12:40 Umieszczone przez: aa

  "Obejmując mandat radnego ślubujemy nasze obowiązki sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro naszego miasta i jego mieszkańców" - zajebiste !

 • Odpowiedz malkontentka czwartek, 12 stycznia 2017 12:55 Umieszczone przez: malkontentka

  Kto to panu Chludzińskiemu napisał?
  Styl i sformułowania zupełnie nie jego.

 • Odpowiedz Baryla czwartek, 12 stycznia 2017 13:01 Umieszczone przez: Baryla

  Pan Chudziński w roli rezimowego słupa. Dwóch zdań nie potrafi samodzielnie skręcić a tu takie orędzie.

 • Odpowiedz mpar czwartek, 12 stycznia 2017 13:14 Umieszczone przez: mpar

  brawo witek merytoryczna wypowiedz zaremby wypociny nie wiadomo o co chodzi

 • Odpowiedz Mieszkaniec czwartek, 12 stycznia 2017 13:15 Umieszczone przez: Mieszkaniec

  Troche rozjasnilo niuanse smieciowe - idzie sie pogubic w tym " Neapolskim" galimatiasie. Ale w sumie na plus dla p. Zaremby i Chludzińskiego, ze cos tam sa w stanie napisac, powiedziec pomimo krytyki. Pora na reszte radnych i moze znajdzie sie rozwiazanie. Ode mnie plus za odwage dla obydwu panow.

 • Odpowiedz lomzanin czwartek, 12 stycznia 2017 13:18 Umieszczone przez: lomzanin

  Bardzo rozsądny tekst. Muszę powiedzieć że w porównaniu do tekstu pana Zaremby widać że pan Chludziński bardzo dobrze orientuje się w temacie w którym pisze. Są tu konkrety a nie tani populizm jak u pana Zaremby.

 • Odpowiedz Dert czwartek, 12 stycznia 2017 13:24 Umieszczone przez: Dert

  Mam nadzieję że opinia, tekst pana Chludzińskiego znajdą się również na stronie 4lomza.Portal ten przedstawił opinię pana Zaremby to niech przedstawi również zdanie drugiego radnego. Swoją drogą tekst pana Zaremby nie zawierał podstawowych istotnych zasad regulujących gospodarkę odpadami oraz planu dalszego działania. Teraz wiem że pan Zaremba nie jest merytorycznie przygotowany do dyskusji.

 • Odpowiedz Paweł czwartek, 12 stycznia 2017 13:25 Umieszczone przez: Paweł

  mpar , mieszkaniec, lomzanin to tylko chyba cześć ekipy miedialnej która właśnie przystąpiła do akcji. Efekt odwrotny od zamierzonego bo wynikający nie z faktu tylko z pewnej specyfiki nachalności aż mocno nieprzyjemnej.

 • Odpowiedz Paweł czwartek, 12 stycznia 2017 13:27 Umieszczone przez: Paweł

  nie widzę takiej potrzeby każdy ma swoją tube.

 • Odpowiedz Nokaut czwartek, 12 stycznia 2017 13:30 Umieszczone przez: Nokaut

  Pan Chludziński wypunktował najważniejsze rzeczy i w żargonie bokserskim można powiedzieć że znokautował radnego Zarembę. Teraz wyraźnie widzę że ewentualna decyzja o podwyżkach opłat nie wynika ze złej woli pana prezydenta i radnych a jest konsekwencją obowiązującego prawa i Miasto nawet nie może w żadnym wypadku utrzymać dotychczasowych stawek.

 • Odpowiedz Paweł czwartek, 12 stycznia 2017 13:33 Umieszczone przez: Paweł

  Nokaut jasne chcesz powiedzieć ,ze mieszkańcy niech szykują kasę i mają płacić i płakać bo tak musi być.

 • Odpowiedz .............. czwartek, 12 stycznia 2017 13:34 Umieszczone przez: ..............

  @ Dert

  Masz nadzieję ... jak zło dziej na włamie albo ksiądz w powiecie ?


  Swoją drogą K W I E C I S T Y tekst pana Zaremby zawierał podstawę programową istotnej zasady regulującej gospodarkę opiniami oraz plan dalszego działania.

  Teraz wiem że pan Zaremba nie jest merytorycznie przygotowany do dyskusji na cudami sławionym META POZIOMIE kultu kultury narodowej

 • Odpowiedz módlny się za żywych ... i umartwionych na modlitwie ;) czwartek, 12 stycznia 2017 13:36 Umieszczone przez: módlny się za żywych ... i umartwionych na modlitwie ;)

  @ Nokaut

  w żargonie obij mordów

  co można powiedzieć w żargonie biblijnym zmiażdżył jemu piętę miażdżąc sobie głowę ;)

 • Odpowiedz Furte czwartek, 12 stycznia 2017 13:40 Umieszczone przez: Furte

  Brawo panie Witoldzie widać że dobrze zna Pan temat w którym się pan wypowiada. Szkoda że pana argumenty nie przekonały w czasie sesji radnych którzy z powodu swojej niewiedzy zachowali się w taki a nie inny sposób.Wiem że dzięki takim merytorycznym ludziom jak pan można rozwiązać problem śmieci. Brawo

 • Odpowiedz módlmy się o życie wieczne ... dopieru po śmierci ;) czwartek, 12 stycznia 2017 13:43 Umieszczone przez: módlmy się o życie wieczne ... dopieru po śmierci ;)

  errata

  Teraz wiem że Tadeusz Zaremba nie jest merytorycznie przygotowany do dyskusji na cudami sławionym META POZIOMIE kultu kultury narodowej ...  ... ale Duch Św. już się zbliża już puka do tych drzwi Tadeusz go przywitał z radości serce drży ;) ref. o szczęście nie pojęte Bóg sam Bóg sam odwiedza mnie.
  O Jezu, wspomóż łaską, bym godnie przyjął Cię. ;)

 • Odpowiedz Dewur czwartek, 12 stycznia 2017 13:48 Umieszczone przez: Dewur

  Czytałem tekst pana Zaremby na portalu 4lomza, przeczytałem również powyższy tekst i narzuca mi się takie skojarzenie że pan Chludziński przedstawia realne rozwiązania i mówi skąd one się biorą natomiast pan Zaremba pisze że trzeba coś zrobić żeby opłaty nie poszły w górę z tym że nie przedstawia rozwiązań ani przepisów regulujących tą kwestię. Ja też mogę powiedzieć np. że trzeba coś zrobić żeby Łomża była stolicą Polski, tylko nic z tego nie wynika

 • Odpowiedz z drogi Śledzie bo Król jedzie ... na osiołku ;) czwartek, 12 stycznia 2017 13:49 Umieszczone przez: z drogi Śledzie bo Król jedzie ... na osiołku ;)

  @ Furte

  w taki a nie inny sposób (?)

  raczej Wierzę w to że dzięki takim merytorycznym ludziom NIE można rozwiązać problem'uuu śmieci czytam zbytecznych dóbr kultu śmieciowej kultury gromadzącej toksyczne kwatery i hałdy np. dewocjonaliów w rozmiarze "Kingsajz"

  i z całą grozą muszę wyznać że nie jest to wyznanie (wiary) dogmatyczne w to co nigdy nie nastąpi

 • Odpowiedz idź do ... twoja wiara cię rozgrzeszyła czwartek, 12 stycznia 2017 13:51 Umieszczone przez: idź do ... twoja wiara cię rozgrzeszyła

  @ Dewur

  bo jesteś człowiekiem małej/słabej wiary ...

 • Odpowiedz Wasabi czwartek, 12 stycznia 2017 13:56 Umieszczone przez: Wasabi

  Bardzo dobrze że toczy się dyskusja na temat ewentualnej podwyżki opłat. Bardzo dobrze że swój głos w tej sprawie zajęli panowie Zaremba i Chludziński. Porównując oba teksty muszę powiedzieć że niestety ale rację ma pan Chludziński. Podwyżka opłat jest trudną decyzją ale teraz widzę że konieczną

 • Odpowiedz Marya czwartek, 12 stycznia 2017 14:03 Umieszczone przez: Marya

  Uważam że pan Witold przedstawił bardzo mocne i rzeczowe argumenty za koniecznością podwyżki opłat. Czasami trzeba umieć podjąć trudne decyzje.

 • Odpowiedz Nie wolno potępiać innego, trzeba współczuć zafałszowanemu, zawikłanemu w słabość i grzech człowiekowi. Trzeba się jednoczyć, trzeba dawać świadectwo wspólnie czwartek, 12 stycznia 2017 14:08 Umieszczone przez: Nie wolno potępiać innego, trzeba współczuć zafałszowanemu, zawikłanemu w słabość i grzech człowiekowi. Trzeba się jednoczyć, trzeba dawać świadectwo wspólnie

  @ Wasabi

  "System musi sam się finansować"

  posłuchajmy co na temat systemu mówi Przywódca Duchowy Prawdziwych Polaków

  Abp Michalik: "nastąpił atak na prawo natury"

  Przypomniał słowa kardynała Wyszyńskiego, który mówił w czasach komunizmu, że "żeby głosić kłamstwo, trzeba całego systemu, żeby głosić prawdę wystarczy jeden człowiek".

  Zwracając się do wiernych zachęcał, aby głosili prawdę Chrystusa, prawdę w miłości. - Nie wolno potępiać innego, trzeba współczuć zafałszowanemu, zawikłanemu w słabość i grzech człowiekowi. Trzeba się jednoczyć, trzeba dawać świadectwo wspólnie – powiedział na zakończenie homilii.

 • Odpowiedz Hresz czwartek, 12 stycznia 2017 14:11 Umieszczone przez: Hresz

  Rozsądna wypowiedź i bardziej do mnie trafia niż tekst pana Zaremby.

 • Odpowiedz ~~ czwartek, 12 stycznia 2017 14:13 Umieszczone przez: ~~

  Paweł, a może Tobie ktoś płaci za wpisy, co? Może ktoś z Platformy, Nowoczesnej, SLD, KODu czy czegoś innego? Tak innym to zarzucasz, że zaczynam podejrzewać, iż sam bierzesz za to od kogoś kasę.

  Wypowiedź Chludzińskiego merytoryczna, Zaremby nie czytałem, więc nie oceniam.

 • Odpowiedz ............. czwartek, 12 stycznia 2017 14:13 Umieszczone przez: .............

  @ Marya

  Chludziński staną nad śmieciami stając nad faktem dokonanym jak ksiądz nad zwłokami

  Zaręba staną nad śmieciami jak ksiądz nad zarodkiem

  Nad śmieciami trzeba stanąć jak Chrystus nad Grobem jak Duch Św. nad E p i s k o p a t e m tegoż Życiodajnego Duch ciągle od siebie oddalającym

 • Odpowiedz czwartek, 12 stycznia 2017 14:19 Umieszczone przez: "Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dla ludzi." ;) Módlcie się o N A W R Ó C E N I E tych co budowali pomniki ;)

  @ ~~

  "Wypowiedź Chludzińskiego merytoryczna, Zaremby nie czytałem, więc nie oceniam."


  a czytałeś merytoryczne wypowiedzi Jana i Pawła 2-ego dwa w jednym ?


  "Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dla ludzi."

  módlmy się o N A W R Ó C E N I E tych co budowali pomniki ;)

 • Odpowiedz zastam co dopieru czwartek, 12 stycznia 2017 14:26 Umieszczone przez: zastam co dopieru

  ratuszowi w natarciu :)))

 • Odpowiedz zastam co dopieru czwartek, 12 stycznia 2017 14:27 Umieszczone przez: zastam co dopieru

  pro prezydencki portalik hahaha

 • Odpowiedz ............. czwartek, 12 stycznia 2017 14:29 Umieszczone przez: .............

  @ zastam co dopieru

  oni raczej w czarnej dupie ... od chrztu (Polski) Duchem nie Świętym

 • Odpowiedz zastam co dopieru czwartek, 12 stycznia 2017 14:29 Umieszczone przez: zastam co dopieru

  Jan Palony, też tu pisze :)))

 • Odpowiedz zastam co dopieru czwartek, 12 stycznia 2017 14:32 Umieszczone przez: zastam co dopieru

  będą sadzać w pasiaki za krytykę młokosa !

 • Odpowiedz ............ czwartek, 12 stycznia 2017 14:32 Umieszczone przez: ............

  @ zastam co dopieru

  raczej wchodzi Bogu w szkodę tak jak dzieci molestujące (ks.dobrodziejów) autorytet kościoła

 • Odpowiedz Paweł czwartek, 12 stycznia 2017 14:34 Umieszczone przez: Paweł

  przez co ty ja z ratusza kasy nie biorę za cienka na tak ciężką prace. Mnie płaci konkretna osoba George Soros. No i co powiesz chyba ci pasuje co? A jak brzmi nazwisko twego sponsora?

 • Odpowiedz >>>>>>>>>>> czwartek, 12 stycznia 2017 14:37 Umieszczone przez: >>>>>>>>>>>

  @ zastam co dopieru

  za krytykę tego średniowiecznego S Y S T E M U Chrześcijanie ponieśli ciężkie straty a na wyznawaniu tEgo wertykalnego S Y S T E M U wartości z góry na dół pchanego zakazem i nakazem ustawowej przemocy wobec krytykantów stracił cały (Boży) świat

 • Odpowiedz Raczek czwartek, 12 stycznia 2017 14:45 Umieszczone przez: Raczek

  Teraz widzę że pan Witold przedstawił konkretne argumenty a pan Zaremba tylko populistyczne mżonki.

 • Odpowiedz romek i atomek czwartek, 12 stycznia 2017 14:51 Umieszczone przez: romek i atomek

  A może by tak zmienić prezesa RIPOK w Czartorii na osobę kompetentną, znającą się na sprawach odpadów komunalnych.

 • Odpowiedz ................. czwartek, 12 stycznia 2017 14:57 Umieszczone przez: .................

  @ Raczek

  a ty jesteś bliskowidzem czy dalekowidzem ?
  może jesteś tylko widzem czytam kibicem Chludzińskiego ?

 • Odpowiedz módlmy sie by czwartek, 12 stycznia 2017 15:03 Umieszczone przez: módlmy sie by "Łaska" i "Pokój" nie służył rozmażaniu kurestwa ... na wieki wieków amen

  re: romek i atomek

  abstrahując do tematu na przyziemnym poziomie można by o to samo zapytać na meta poziomie

  a co w gospodarce k u r e s t w a m może zmienić zmiana burdelmamy ?

 • Odpowiedz bilion czwartek, 12 stycznia 2017 15:29 Umieszczone przez: bilion

  I z milosci do jego mieszkancow to miasto zostalo zadluzone do granic mozliwosci, jak Polska cala zreszta dlug panstwa przekroczyl Bilion I nic, orkiestra gra...

 • Odpowiedz real czwartek, 12 stycznia 2017 15:47 Umieszczone przez: real

  Teraz widzę (jak pisze kilku internautów popierających Chludzińskiego), że hejterzy opanowali to forum. Nie rozumieją popieranego "wypracowania", ale oceniają jako merytoryczne. Grunt to mieć kasę na hejt.

 • Odpowiedz .............. czwartek, 12 stycznia 2017 15:54 Umieszczone przez: ..............

  @ bilion

  pozwól że przetłumaczę

  "I z milosci do jego mieszkancow to miasto zostalo zadluzone do granic mozliwosci, jak Polska cala zreszta dlug panstwa przekroczyl Bilion I nic, orkiestra gra..."

  czytam

  i z miłości bliźniego dla siebie samego te i kolejne pokolenia zastały ograbione do granic absurdu wiary w szlachetność obietnic wyborczych kolejnych pasterzy narodowego paśnika dla owczarni mlekiem i miodem ociekającej krainy jak ołtarz krwią i ciałem złotego baranka złożonEgo w ofierze przez arcy kapłanów za nas i grzechy świata całego+ pomyślność i życie wieczne śpiewajmy jak dyrygent zagra na organach i dudach ...


  ... dobry Jezus a nasz Paaanie daj mi wieczne spoczywanie (na wawelu)

 • Odpowiedz Módlmy się Duchu Święty który oświecasz serca i umysły nasze dodaj nam ochoty i zdolości aby nie ulegać czwartek, 12 stycznia 2017 16:34 Umieszczone przez: Módlmy się Duchu Święty który oświecasz serca i umysły nasze dodaj nam ochoty i zdolości aby nie ulegać "uczonym w piśmie" pokusom klękania przed liturgicznymi frazesami pyszczących z katedry

  @ aa

  tak działa tłumacz przysięgły

  "Obejmując mandat radnego ślubujemy nasze obowiązki sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro naszego miasta i jego mieszkańców" - zajebiste !

  w google też tEgo nie przetłumaczysz "jak Bóg przykazał"

 • Odpowiedz Udzibek czwartek, 12 stycznia 2017 16:55 Umieszczone przez: Udzibek

  Widzę że część osób nie potrafi wypowiedzieć się merytorycznie tylko wypisuje głupoty. Osobiście uważam że pan Chludziński przedstawił wystarczające argumenty na uzasadnienie swego stanowiska natomiast pan Zaremba przedstawił jedynie tezy bez pokrycia w faktach.

 • Odpowiedz .............. czwartek, 12 stycznia 2017 17:19 Umieszczone przez: ..............

  tezy bez pokrycia w faktach to przedstawia ks.Sołowianiuk w katedrze liturgicznie wielbiąc dokonania nauki wiary dogmatycznej

  zapamiętaj sobie że nie tezy są bez pokrycia ale HIPOTEZY a tezy bez pokrycia w faktach to "TEZY INACZEJ" dogmaty formułowane przez UPADŁĄ INTELIGENCJĘ czytam INTELIGENCJĘ SPRAWNĄ JAK SAM DIABEŁ

  Zaręba dotyka nie tego nad czym Chludziński stoi jak ksiądz nad zwłokami ale tego o co E p i s k o p a t się troszczy kiedy najmniejsza komórka społeczna od wewnątrz na zewnątrz materializuje spełniając Boże posłannictwo

 • Odpowiedz Paweł czwartek, 12 stycznia 2017 17:35 Umieszczone przez: Paweł

  tak bardzo obszerna i merytoryczna tylko brak jej jednego podstawowego elementu który mieszkańców najbardziej interesuje. CZYLI ILE TO BĘDZIE KOSZTOWAĆ KAŻDEGO Z NAS I CZY MOŻE BYĆ TANIEJ NIZ PODWYŻKA PROPONIOWANA PRZEZ PREZYDENTA W TAK RADYKALNEJ WYSOKOŚCI? Jakoś o tym pan Chludziński nic nie wspomina.

 • Odpowiedz kasiabasia@tlen.pl czwartek, 12 stycznia 2017 18:15 Umieszczone przez: kasiabasia@tlen.pl

  Cenzura czy co

 • Odpowiedz KamilaNowacka czwartek, 12 stycznia 2017 18:19 Umieszczone przez: KamilaNowacka

  Faryzeusz z Chludziniaka, dupowłaz raz dla Mietka dzisiaj dla Mariuska a za dwa lata sprzeda znowu Mariuska na rzecz innego władcy a wszytsko aby zyskać kontrakty dla sibie i dla synka swego jednorodzonego

 • Odpowiedz łomżyniak124 czwartek, 12 stycznia 2017 19:39 Umieszczone przez: łomżyniak124

  Brawo Panie Chludziński a wstyd dla radnych którzy nie mają pojęcia w temacie jakim głosują i tylko utrudniają życie nam Wszystkim. Widać że prezydent miał rację!!!

 • Odpowiedz Módlmy się Boże coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał płaszczem potęgi i chwały zdejmij z nas ten płaszcz nadopiekuńczości byśmy jak ociemniali pod nim nie grzeszyli jeszcze więcej czwartek, 12 stycznia 2017 21:27 Umieszczone przez: Módlmy się Boże coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał płaszczem potęgi i chwały zdejmij z nas ten płaszcz nadopiekuńczości byśmy jak ociemniali pod nim nie grzeszyli jeszcze więcej

  łomżyniak124

  ado-rację mniał ;)

  Boże coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał płaszczem potęgi i chwały zdejmij z nas ten płaszcz nadopiekuńczości byśmy jak ociemniali pod nim nie grzeszyli jeszcze więcej


  ps


  śpiewajmy

  " Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!
  Ty za nami przemów słowo, Maryjo!
  Ociemniałym podaj rękę,
  Niewytrwałym skracaj mękę,
  Twe Królestwo weź w porękę, Maryjo! "


  komu Krzyż nie wisi w domu niech śpiewa do ściany ... ;(jak naród wybrany)

 • Odpowiedz ................. czwartek, 12 stycznia 2017 22:05 Umieszczone przez: .................

  errata

  Módlmy się Boże coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał płaszczem potęgi i chwały zdejmij z nas ten płaszcz nadopiekuńczości byśmy dalej niebyli ociemniali ...


  "i jeszcze" (o rodzicach dzieci molestujących księży w TV ks.Michalik wychowanek Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży klasyczny przykład Wyższej Inteligencji tak sprawnej jak inteligencja "UPADŁYCH ANIOŁÓW STRÓŻÓW pierwszych ludzi w tym Anioła Stróża MOHEROWEJ EWY)


  ... i jeszcze więcej pod nim nie grzeszyli  reszta po staremu

  śpiewajmy

  " Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!
  Ty za nami przemów słowo, Maryjo!
  Ociemniałym podaj rękę,
  Niewytrwałym skracaj mękę,
  Twe Królestwo weź w porękę, Maryjo! "


  komu Krzyż nie wisi w domu niech śpiewa do ściany ... ;(jak naród wybrany)

 • Odpowiedz koleś23 czwartek, 12 stycznia 2017 22:08 Umieszczone przez: koleś23

  Panie Chludziński ,cieszymy się z panem że będziemy sporo więcej płacić za śmieci...bardzo merytoryczna wypowiedź!

 • Odpowiedz ............... czwartek, 12 stycznia 2017 22:16 Umieszczone przez: ...............

  @ koleś23

  no rzesz reprezentant parafialnego związku radzieckiego wyszedł do narodu z orędziem tylko tacy przed sobą nie wystawił brnąc w zaparte jak ksiądz po kolędzie

 • Odpowiedz mariola z sklepu czwartek, 12 stycznia 2017 23:16 Umieszczone przez: mariola z sklepu

  niech cludziński poinformuje Pana Prezydenta i Dyrektora Mosiru, że prysznic szwankuje w saunie mokrej na wyszyńskiego

 • Odpowiedz kibicŁKS czwartek, 12 stycznia 2017 23:20 Umieszczone przez: kibicŁKS

  Przecież byłeś dzisiaj na basenie i widziałeś, że jest wszystko dobrze. Nie myśl cwaniaku, że jesteś anonimowy :)

 • Odpowiedz .................. czwartek, 12 stycznia 2017 23:21 Umieszczone przez: ..................

  @ mariola z sklepu

  bądź konsekwentna

  jak już coś to

  niech cludziński poinformuje Prezydenta i Dyrektora Mosiru, że prysznic szwankuje w saunie mokrej na wyszyńskiego

  albo


  niech cludziński poinformuje Pana Prezydenta i PANA Dyrektora Mosiru, że prysznic szwankuje w saunie mokrej na wyszyńskiego

 • Odpowiedz ROBERTO BAGIO czwartek, 12 stycznia 2017 23:32 Umieszczone przez: ROBERTO BAGIO

  TO CO NAPRAWILI PRYSZNIC?

 • Odpowiedz Pan z wami jak z żydami ... przy ścianie płaczu ;(... piątek, 13 stycznia 2017 00:10 Umieszczone przez: Pan z wami jak z żydami ... przy ścianie płaczu ;(...

  @ łomżyniak124

  uprawiasz tautologię pisząc bezsensowne pleonazmy "i jeszcze" logi w tym brak ale że logikiem nie jesteś więc zostańmy przy języku którego w dość analnej wypowiedzi używasz do lizania ... "pana" Ch. a bez tej analnej tautologii już po nazwisku wiadomo że to kawał Chłopa ...


  ... co innego taki Mr. dajmy na to Mr.Jezus albo inny morfem panny z dzieckiem w obcych nam kulturach określenie płci przed bezpłciowym "i jeszcze" nie daj boże nieodmiennym nazwiskiem jest niezwykle ważne a zwłaszcza w kulturze Gender kiedy kobiety i mężczyźni chodzą w łudząco podobnych szmatach mając łudząco pokrewne strzyżenie

  ps

  podobno pasterze nie lubią owiec które nie dają się strzyc tak samo jak barany

 • Odpowiedz ................. piątek, 13 stycznia 2017 10:27 Umieszczone przez: .................

  @ Furte

  stanowisz kolejny przykład analnej inteligencji która języka jeszcze używa do lizania ... pańskich autorytetów będących tym spiritus movens osranej "gównem" prawdy życiodojnej rzeczywistości niezłomnie od wieków wciąż tak samo czynionej Bogu na "Chwałę" a Ludziom na "Ratunek"

  tylko w 3-ech zadaniach aż 5x słownie pięć razy używasz formy pańszczyźnianej którą tylko w pierwszej linii wypowiedzi podkreślasz aż 4 x - BRAWO - komu to chłopo pańszczyźniane "Proprium" potrzebne ?
  __________

  * z mądrości Góralskiej Tischnera są trzy prawdy między innymi "gówno prawda"

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

feedback