labirynt dom lomza
czwartek, 13 kwietnia 2017 10:02

Minister Morawiecki Łomżę traktuje priorytetowo

Napisane przez  oprac. gak
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Wicepremier Mateusz Morawiecki Wicepremier Mateusz Morawiecki fot. Ministerstwo Rozwoju
Łomża znalazła się w gronie miast średniej wiekości, które w pierwszej kolejności mają otrzymać wsparcie Ministerstwa Rozwoju przy ściąganiu dużych inwestorów i ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

brico lomza

Z 255 miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich wyłoniona została lista 122, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze i z tego względu potrzebują szczególnego wsparcia. Pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

- Każdy taki obszar naszego kraju musi być włączony w procesy rozwojowe, przez zidentyfikowanie i wsparcie jego indywidualnych zasobów i unikalnego potencjału – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. - Zrównoważony rozwój gospodarczy to jest nasze zobowiązanie, od którego nie odejdziemy. Takie credo pozostawiła nam po sobie pani minister Grażyna Gęsicka, moja poprzedniczka na stanowisku ministra rozwoju - dodaje Morawiecki.

Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Wyniesie ono prawie 2,5 mld zł z funduszy UE na lata 2014-2020.

Celem wprowadzenia Pakietu jest zrównoważony rozwój kraju wykorzystujący indywidualne potencjały poszczególnych terytoriów oraz aktywizacja potencjałów miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

W dwóch obszarach zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju wprowadzane są obecnie zmiany, mające stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie miast średnich.

Pierwszym z nich jest Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej. W jego znowelizowanej wersji wprowadzone zostaną preferencyjne warunki w wysokości pomocy publicznej dla inwestorów, którzy jako miejsce lokalizacji wybiorą miasto średnie. Inwestycje ulokowane w miastach średnich narażonych na utratę funkcji społeczno-gospodarczych będą objęte szczególnymi preferencjami, przekładającymi się na ocenę inwestora oraz maksymalną wysokość wsparcia w tzw. kalkulatorze grantowym.

Drugim jest nowa polityka funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych. Inwestorzy, którzy jako miejsce realizacji projektu wybiorą miasto średnie, będą mieli znacząco zwiększone szanse na uzyskanie korzyści związanych ze zwolnieniem nowej inwestycji z podatków CIT i PIT.
Resort rozwoju podkreśla, że prace nad odpowiednimi zmianami legislacyjnymi są na ukończeniu, tak, aby nowe przepisy mogły w ciągu najbliższych miesięcy wejść w życie, a zachęty dla inwestorów dały praktyczne efekty w postaci kolejnych przedsięwzięć lokowanych w miastach średnich i przekładały się na ich rozwój.

Źródło i więcej informacji: http://www.portalsamorzadowy.pl

8 komentarzy

 • Odpowiedz ocb czwartek, 13 kwietnia 2017 10:31 Umieszczone przez: ocb

  a swistak siedzi i zawija je w te sreberka

 • Odpowiedz panjapa czwartek, 13 kwietnia 2017 11:05 Umieszczone przez: panjapa

  Już samo stwierdzenie "Łomża znalazła się w gronie miast średniej wiekości..." czyni artykuł niepoważnym :P

 • Odpowiedz ekhm czwartek, 13 kwietnia 2017 11:20 Umieszczone przez: ekhm

  1 kwietnia już był...

 • Odpowiedz k czwartek, 13 kwietnia 2017 12:32 Umieszczone przez: k

  Panie panjapa to pan jest nie poważny

 • Odpowiedz real czwartek, 13 kwietnia 2017 13:40 Umieszczone przez: real

  Akurat z takiego priorytetu bym się nie cieszył. Pokazuje wyraźnie, że jesteśmy tam, gdzie stało ZOMO (czyli w polu). A w priorytetowe traktowanie na poważnie i tak nie uwierzę.

 • Odpowiedz prawda w oczy kole piątek, 14 kwietnia 2017 08:15 Umieszczone przez: prawda w oczy kole

  "Łomża" za PO, PSL nigdy nie została wypowiedziana z ust wicepremiera. Na Via Balticę też nie wiadomo czy znalazłyby się pieniądze za poprzedników.

 • Odpowiedz CarlosSniCA czwartek, 25 stycznia 2018 23:01 Umieszczone przez: CarlosSniCA

  o2.pl

 • Odpowiedz Franknal czwartek, 15 lutego 2018 02:24 Umieszczone przez: Franknal

  kontakt@e-printec.com.pl
  biuro@e-printec.com.pl


  tel:508 052 990

  Łukasz Jarosiński

  ul. Lipowa 8/1, 64-965 Okonek

  NIP: 673-172-03-67, REGON: 320200145
  spamujemy email

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu