czwartek, 20 kwietnia 2017 13:47

Ogólnopolski protest sędziów. W Łomży pół na pół

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Ogólnopolski protest sędziów. W Łomży pół na pół fot. Sąd Rejonowy w Łomży
O godzinie 12.00 sądy w całym kraju przerwały prowadzone rozprawy, a sędziowie udali się na półgodzinne zebrania. Oficjalnie nie było to nazywane "protestem", ponieważ sędziowie nie mają prawa strajkować. Do akcji przyłączył się Sąd Rejonowy w Łomży, natomiast w Sądzie Okręgowym rozprawy prowadzone były bez przerwy.

banerwww4

Jak poinformował nas rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łomży sędzia Jan Leszczewski, w Sądzie Okręgowym w Łomży nie było dziś w południe "zorganizowanej" przerwy w rozprawach. Nie uzyskaliśmy informacji, czy sędziowie przyłączali się do akcji w sposób indywidualny. Natomiast w Sądzie Rejonowym dowiedzieliśmy się, że Prezes SR sędzia Edyta Piotrunek zwołała na godz. 12.00 zebranie sędziów.

Do akcji sędziów w specjalnym piśmie odniósł się już w środę wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Apelował, by zapowiedziane zebrania odbyły się w sposób nieuciążliwy dla obywateli - w szczególności "dla osób mających tego dnia wyznaczoną wokandę, świadków, interesantów sądowych czy pracowników sądów".

Półgodzinna przerwa w rozprawach w całym kraju wyznaczona w samo południe miała być wyrazem sprzeciwu wobec rządowych planów zmian w wymiarze sprawiedliwości. Idea zebrań sędziów pojawiła się w drugiej połowie marca podczas posiedzenia w Warszawie przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych oraz sędziów z okręgów z całego kraju. Debatowano wówczas o rządowych planach zmian przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Obecnie oba te projekty są już na etapie prac legislacyjnych w Sejmie.

W przyjętej w marcu uchwale przedstawiciele sędziów sądów apelacyjnych oraz sędziów z okręgów podkreślili, że oba projekty "zmierzają do upolitycznienia sądów i naruszenia ich niezależności".

W górę