vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
wtorek, 16 maja 2017 08:45

Tomasz Brzeziński spoczął na łomżyńskim cmentarzu [VIDEO i FOTO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Tomasz Brzeziński, łomżyński aktor-lalkarz, reżyser, scenarzysta, wieloletni pracownik Teatru Lalki i Aktora oraz Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży, najszerzej znany jako twórca Czarnego Teatru Sivina II, spoczął wczoraj na łomżyńskim cmentarzu.

Tomasz Brzeziński zmarł 11 maja, w godzinach porannych, w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Miał 81 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek 15 maja w kaplicy pogrzebowej przy ul. Kopernika. Po Mszy Świętej pogrzebowej Tomasz Brzeziński spoczął na Starym Cmentarzu, gdzie w ostatnią drogę odprowadzili go przyjaciele, znajomi, wychowankowie, przedstawiciele władz Miasta i łomżyńskich instytucji. Nad grobem śp. Tomasza Brzezińskiego, swój specjalnie napisany na tę okazję wiersz, wyrecytował łomżyński poeta i przyjaciel Zmarłego Henryk Gała.

- I tyle Tomku, przyszedłem o Tobie, powiedzieć wszystkim, przy Twoim grobie - zakończył recytację poeta.

Tomasz Brzeziński urodził się w Warszawie w 1936 roku. Jego ojciec był prawnikiem i aktorem filmowym w okresie międzywojennym, (grał u boku znanego Eugeniusza Bodo), matka zaś była aktorką i scenografką w najstarszym polskim teatrze lalek „Baju" w Warszawie.

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Pracował jako aktor-lalkarz w Warszawie i na innych polskich scenach teatralnych m.in. w Zielonej Górze skąd, w 1987 roku przyjechał do Łomży i właśnie w naszym mieście pozostał do końca.

Początkowo pracował w Teatrze Lalki i Aktora, który wraz z Henrykiem Gałą współtworzył od podstaw. Następnie przez 20 lat pracował i prowadził swój autorski teatr (pierwszy stworzony w Polsce jako pierwowzór z Bułgarii) zwany Czarny Teatr Sivina II w MDK-DŚT w Łomży.

Od kilku lat przebywał na emeryturze i na miarę sił, których zaczynało mu brakować z racji choroby, współpracował z łomżyńskimi twórcami oraz uczestniczył w spotkaniach, spektaklach i uroczystościach. Był wychowawcą setek młodych łomżyniaków, którzy swoje pierwsze kroki stawiali w Sivinie.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

feedback