vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
środa, 17 maja 2017 09:13

Niech się mury pną do góry... w Budowlance [VIDEO i FOTO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
"Niech się mury pną do góry, niech kominy mają pion..." - śpiewał Bohdan Smoleń z kolegami na festiwalu w Opolu w 1984 roku. To był oczywiście kabaret z oczywistym podtekstem. Wydarzenie, które miało miejsce wczoraj w ZSTiO Nr 4 w Łomży z kabaretem nie miało nic wspólnego, a jego uczestnicy na poważnie rywalizowali w konkursie zorganizowanym przez szkołę i firmę PREFBET ze Śniadowa.

W 9. edycji konkursu "Buduj z Prefbetem Śniadowo" wzięły udział reprezentacje sześciu szkół: czterech z województwa podlaskiego oraz po jednej z Ełku i Ostrołęki. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć drużyny gospodarzy z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. Każdy z zespołów składał się z trzech uczniów, którzy najpierw pisali test z wiedzy ogólnobudowlanej, a następnie najlepsi musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami przy murowaniu z bloczków gazobetonowych.

- Konkurs skierowany jest do uczniów o profilu budowlanym. Chcemy dotrzeć do uczniów w sposób praktyczny, żeby pokazać im nowoczesne technologie budowania z betonu komórkowego, wykorzystujące nasz materiał, który jest trwały, bezpieczny, solidny i ekologiczny - tłumaczy Michał Szczepankowski, dyrektor handlowy firmy PREFBET, która od początku jest współorganizatorem i sponsorem tego konkursu. - Konkurs jest jednocześnie szansą dla uczniów, którzy spotykają się z naszą firmą, poznają metody przez nas praktykowane. Młodzież ma możliwość odbywania praktyk zawodowych. Odważę się powiedzieć, że jest to społeczna odpowiedzialność biznesu, aby tworzyć kadrę osób, które będą mogły później znaleźć u nas pracę – dodaje Szczepankowski.

Jak twierdzili uczestnicy, konkurs nie sprawił im większych problemów, zarówno jeśli chodzi o część teoretyczną, jak i praktyczną. Nie mniej jednak byli tacy, którzy poradzili sobie z nimi lepiej od innych. W teście teoretycznym najlepiej wypadł Mateusz Chaberek reprezentujący łomżyńską Budowlankę.

- W teście nie było trudnych rzeczy, wszystko było proste - przyznał zwycięzca części teoretycznej, który przygotowywał się do niej korzystając z książek poleconych mu przez nauczycieli.

W części praktycznej najlepiej poszło Jakubowi Sobolewskiemu z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 w Białymstoku. Wybudowany przez niego konkursowy fragment muru w kształcie litery "T" został najwyżej oceniony przez komisję.

- Najgorzej było ustawić poziom i pion pierwszej warstwy. Później cienka warstwa i lecimy, do góry - mówił Jakub, a jego opinię podzielali także konkurenci.

Uczniowie wykazali się wiedzą i umiejętnościami, mury pięły się do góry, niekoniecznie jak u Smolenia, latarki nie były potrzebne, jeśli wiecie o czym mowa, a na koniec na najlepszych czekały atrakcyjne i wartościowe nagrody ufundowane przez PREFBET Śniadowo, jak choćby markowe elektronarzędzia.

Idea konkursu narodziła się 9 lat temu. Szkoła zacieśniła wówczas współpracę z przedsiębiorstwem Prefbet Śniadowo, które wprowadzało na rynek innowacyjną technologię murowania.

- Chcieliśmy promować nową technologię, która polegała na cienkim murowaniu na tzw. klej. Od tego się zaczęło - wspomina Artur Ciborowski, dyrektor "Budowlanki".

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu