piątek, 19 maja 2017 10:32

Metoda "na wnuczka" ciągle skuteczna

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Mimo iż w ostatnim czasie pojawiają się liczne ostrzeżenia informujące o metodach działania oszustów wyłudzających od starszych osób pieniądze, co daje efekt w postaci znacznie mniejszej ilości skutecznych prób, to przestępcy nie rezygnują. Wczoraj udało im się oszukać 81-letnią mieszkankę Łomży, która straciła 42 tys. złotych!

Wczoraj po południu, do 81-letniej mieszkanki Łomży zadzwoniła jej rzekoma wnuczka. Płacząc do słuchawki prosiła o pomoc w związku z wypadkiem w jakim uczestniczyła. Chwilę później przekazała telefon mężczyźnie, który podał się za policjanta i poinformował babcię, że wnuczka może uniknąć poważnych kłopotów, jeśli zapłaci określoną sumę pieniędzy.

81-latka zdenerwowana dała się przekonać i przekazała przysłanemu przez przestępców kurierowi 42 tys. złotych. Dopiero po jakimś czasie pojawiły się u niej wątpliwości, które postanowiła rozwiać kontaktując się z rodziną. Okazało się, że padła ofiarą oszustwa połączoną metodą "na wnuczka" i "na policjanta". O przestępstwie powiadomiła Policję.

Choć skuteczność przestępców przy tego rodzaju oszustwach ostatnio znacznie zmalała, to jednak nie rezygnują oni ze swojego procederu licząc na to, że od czasu do czasu uda im się wyłudzić pieniądze. Jak widać, tak wciąż jeszcze znajdują osoby, które wierzą w to, co usłyszą przez telefon. Mimo to nagłaśnianie takich przypadków i częste ostrzeżenia przynoszą skutek w postaci znacznie mniejszej ilości skutecznych prób.

Po raz kolejny więc Policja apeluje o rozwagę przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji finansowych, oraz aby nie przekazywać pod żadnym pozorem pieniędzy osobom obcym. Ostrzegajmy swoich znajomych i osoby bliskie o sposobach działania oszustów. Wykorzystajmy nadchodzące spotkania rodzinne do rozmów o tym jak nie stać się ofiarą tego przestępstwa.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem, natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112!

W górę