podr
poniedziałek, 19 czerwca 2017 07:10

Bezpłatne "Empeki" dla seniorów i niepełnosprawnej młodzieży

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Bezpłatne "Empeki" dla seniorów i niepełnosprawnej młodzieży fot. Archiwum MyLomza.pl
O rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej wnioskuje do Rady Miejskiej Prezydent Łomży. Skorzystają na tym posiadacze karty seniora, którzy nie mają ukończonego 70 roku życia oraz niepełnosprawna młodzież w wieku powyżej 16 roku życia.
techmatix2

Zdaniem Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, powiększenie grup uprawnionych do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej o tych seniorów, którzy dotychczas ze względu na swój wiek nie mieli takiej możliwości, przyczyni się do zwiększenia aktywności osób posiadających łomżyńską kartę seniora w zakresie korzystania z ulg oraz innych uprawnień przyznawanych przez przedsiębiorców i instytucje będących partnerami tego programu.

"W chwili obecnej koszty transportu mogą stanowić istotną przeszkodę w swobodnym korzystaniu z przywilejów z niego wynikających. W związku z tym, że z bezpłatnych przejazdów mogą obecnie korzystać osoby, które ukończyły 70 rok życia, wnioskowane zmiany umożliwią to również posiadaczom łomżyńskich kart seniora w przedziale 60 - 70 lat." - czytamy w uzasadnieniu do wniosku złożonego przez Prezydenta.

Jak dowiadujemy się z wniosku, zmiana ta kosztować ma budżet Miasta około 500 tys. złotych rocznie.

Drugą grupą, któa ma zostać zwolniona z obowiązku opłacania przejazdów w granicach miasta są niepełnosprawni uczniowie, którzy ukończyli 16 rok życia. Obecnie obowiązująca uchwała o uprawnieniach określonych grup osób do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Łomży przewiduje możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów dla niepełnosprawnych uczniów w wieku do 16 lat.

Jak uzasadnia Prezydent tę zmianę, "Istniejący zapis powoduje pewna nierównowagę w sytuacji uczniów, którzy osiągną wskazany wiek. W zwiazku z tym społecznie uzasadnione wydaje się zapewnienie równego dostępu do komunikacji miejskiej dla wszystkich uczniów niepełnosprawnych uczących się w szkołach i placówkach określonych w ustawie o systemie oświaty na terenie Miasta."

Szacunkowa kwota utraconych wpływów za bilety po wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej uczącej się wyniesie około 40 tysięcy złotych rocznie.

2 komentarzy

  • Odpowiedz real poniedziałek, 19 czerwca 2017 09:18 Umieszczone przez: real

    Ciekawe kto i jak wyliczył tę kwotę 500.000 zł jako koszt wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla niepełnosprawnych i seniorów? Z jednej strony podaje się, że seniorzy nie jeżdżą komunikacją miejską, bo ich nie stać (upraszczając wywód). Jak będzie bezpłatna komunikacja, to rzekomo będą jeździć, a miasto poniesie koszt 500.000 zł. Czy miasto będzie wypłacać MPK-owi rocznie z tego tytułu 500.000 zł? Przecież to nie jest utracona kwota ze sprzedaży biletów, bo seniorzy dotychczas nie jeździli (jak podaje autor). Skąd więc bierze się te 500.000 zł?

  • Odpowiedz Mieszkaniec poniedziałek, 19 czerwca 2017 12:17 Umieszczone przez: Mieszkaniec

    Niektóre miasta wprowadzają bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich - po prostu finansując w całości ze ściągniętych podatków. Ciekawe, czy były rozważane takie rozwiązania. Moim zdaniem albo powinno być płatne dla wszystkich (bilety), albo bezpłatne dla wszystkich (w całości z budżetu z podatków). Na pewno bardziej "sprawiedliwie".
    Dzięki bezpłatnemu rozwiązaniu - mniej administracji, mniej zbędnych kosztów kontroli, rozdzielania uprawnień itd.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu