poniedziałek, 19 czerwca 2017 14:09

Ciekawa propozycja zagospodarowania bulwarów [FOTO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Karolina Piaścik (wcześniej Kierznowska) to absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. O temacie pracy inżynierskiej Pani Karoliny, poświęconej Łomży, pisaliśmy blisko trzy lata temu. Teraz Pani Karolina ma kolejną propozycję zagospodarowania "kawałka Łomży"...

banerwww4

Poprzednia praca Pani Karoliny dotyczyła pełnego rozmachu projektu architektonicznego zakładającego zagospodarowanie fragmentu terenu tuż obok Galerii Veneda. Pomysł polegał na stworzeniu po przeciwnej od Venedy stronie ulicy Zawadzkiej łomżyńskiego Centrum Kultury (Chce wpływać na rozwój Łomży. Interesujący projekt młodej łomżanki!). Jak wiemy, na budowę Centrum Kultury w Łomży szanse są raczej marne, a władze miasta widzą takie centrum raczej w hali targowej na Starym Rynku. Pani Karolinie jednak pomysłów nie brakuje, a swoim najnowszym wpisuje się niejako w działania Miasta. Nowy pomysł dotyczy bowiem zagospodarowania nadnarwiańskich bulwarów na odcinku od Portu Łomża do plaży miejskiej, co władze Łomży planują w niedługim czasie realizować.

- Chciałabym zacząć od tego skąd zrodził się we mnie pomysł na kolejną pracę poświęconą mojemu rodzinnemu miastu. Otóż pewnego dnia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej dostrzegłam tablicę upamiętaniającą prof. Franciszka Piaścika jako dziekana Wydziału w latach 1957-58 i 1966-72. Ku memu zdziwieniu okazało się, że mój przyszły mąż jest spokrewniony z profesorem Franciszkiem, człowiekiem który nie zapomniał o swoich rodzinnych stronach i do końca był wielkim entuzjastą Ziemi Łomżyńskiej pisząc : "Niepodobna sobie wyobrazić miasta Łomży bez rzeki Narew. Panorama miasta rysująca się doskonale od północy spoza Piątnicy lub od zachodu ze Starych Kupisk, jest jakby naturalnym uzupełnieniem wspaniałego krajobrazu." - wyjaśnia Karolina Piaścik.

W swojej pracy magisterskiej, której tematem jest "Centrum Popularyzacji Regionu Nadnarwiańskiego jako element aktywizacji społeczeństwa i integracji miasta z rzeką", Pani Karolina podjęła więc próbę odnalezienia sposobów kreowania przestrzeni wzmacniających poczucie tożsamości i dbania o regionalną kulturę tak, aby każdy mieszkaniec mógł dostrzec piękno miasta w którym mieszka.

Uznając, że o swojej pracy autorka opowie najlepiej sama, oddajmy więc głos młodej Pani Architekt, która opisuje w jaki sposób dotarła do wniosków, które spowodowały powstanie właśnie takiego, a nie innego pomysłu na zagospodarowanie nadrzecznej przestrzeni.

Badając zagadnienia związane z regionalizmem, którego współczesne rozumienie odnosi się do folkloru, tradycyjnej architektury terenów wiejskich, zrozumiałam, że taka właśnie architektura, która jest mniej podatna na zmiany dostarcza największych inspiracji. Stanowi bowiem doskonały przykład harmonii z otaczającym krajobrazem, ukazując lokalne tradycje. Trudno jest odnosić się do tego co budowano w przeszłości, można jedynie czerpać z dziedzictwa i budować tak jak nasi przodkowie, poszukując oszczędności, funkcjonalności oraz harmonii z lokalnymi uwarunkowaniami.

Idąc tym tropem zaczęłam w histroii Łomży szukać miejsca, które kiedyś pełniło ważną funkcję dla swoich mieszkańców, czego nie możemy dostrzec w dzisiejszym planie miasta. Najbardziej interesowały mnie tereny położone nad Narwią wzdłuż miejskiego bulwaru, który bardzo powoli nabiera na znaczeniu, co dziwne bo przecież Narew wchodzi w skład historycznego szlaku wodnego im. Króla Stefana Batorego, który łączy Zatokę Gdańską z Kanałem Augustowskim, który dziś odradza się jako szlak turystyczny, czego niestety Łomża niedoświadcza.

Idealna wydała mi się działka przy skrzyżowaniu ulic Rybaki i Żydowska, która wraz z Portem kończy I etap bulwarów. Pomysł o rozwinięciu tej idei był wręcz oczywisty, tym bardziej że miasto cały czas stara się uzyskać środki na ich rozbudowę. Zaproponowałam więc przedłużenie istniejących ścieżek pieszo-rowerowych aż do mostu gen. Władysława Sikorskiego (Mostu Hubala - red.) oraz bulwar o urozmaiconej przestrzeni rekreacyjnej, jak scena letnia, boiska sportowe, rozbudowę plaży miejskiej wraz z potrzebnym zapleczem technicznym, a także domków letniskowych i pola namiotowego dla przypływających turystów.

Działka okazała się doskonała nie tylko na potrzebę integracji miasta z rzeką ale też w celu aktywizacji mieszkańców miasta, ponieważ jest to teren dawnej dzielnicy żydowskiej, a jej społeczność miała ogromny wpływ na rozwój i strukturę Naszego miasta, o czym dziś zupełnie nie pamiętamy, a mieszkańcy Łomży nawet nie są świadomi o jej istnieniu w przeszłości, a przecież Żydzi na przełomie XIX i XX wieku stanowili 50% mieszkańców miasta. Analizując strukturę miasta dostrzegłam, że brakuje w Łomży miejsc świadczących o historii miasta, nie chodzi jedynie o pomniki, nazwy skwerów czy ulic, aby mieszkańcy mogli się całkowicie utożsamić ze swoim miastem, czuć się w nim dobrze i mieć wpływ na jego rozwój, muszą znać jego historię.

Projektując Centrum, chciałam aby jego forma nawiązywała do istniejącej zabudowy wzdłuż rzeki, którą mogłam analizować tylko na podstawie historycznych zdjęć, wyciągając z nich proste wnioski, takie jak wkomponowanie w historyczną zabudowę na skarpie, podkreślając wpisany do Rejestru Zabytków układ przestrzenny miasta. Usytuowanie budynków względem ulic i rzeki, geometria dachu czy prosty detal arcghitektoniczny. Zaprojektowany budynek dopasowuje się do ukształtowanego terenu, ukazując dwa różne oblicza, te od strony miasta, bardziej zwarte i zamknięte oraz od strony rzeki na którą cały się otwiera nie dominując w przestrzeni, dzięki dużym przeszkleniom.

Powstał zatem obiekt o dwukondygnacyjnej bazie, łączącej całe Centrum wraz z 5 "domkami" o zróżnicowanych funkcjach. Dwa z nich stanowią część wystawową poświęconą społeczności żydowskiej oraz regionowi Narwi, kolejny zagłębiony budynek to sala wielofunkcyjna, budynek administracyjno-informacyjny w którym poza punktem informacyjnym dla turystów znajdować się może także sklep z wyrobami miejscowych rzemieślników i artystów oraz budynek noclegowy od strony ulicy Rybaki. Dodatkowo znajdują się tu liczne sale warsztatowe, umożliwiające przeprowadzanie ciekawych lekcji historycznych czy zajęć pozalekcyjnych, a także kawiarnię z lokalną gastronomią otwartą na rzekę. Wokół budynku zaprojektowałam również plenerowe kino letnie, teren przeznaczony na wystawy letnie oraz park historyczny umożliwiający lekcję na świeżym powietrzu.

Projektując Centrum Popularyzacji Regionu Nadnarwiańskiego chciałam, aby ten projekt aktywizował mieszkańców Łomży, przyczynił się do wzrostu ich tożsamości z miejscem zamieszkania, a także wzbogacił kulturalno-przestrzenną tkankę miasta.

Galeria zdjęć

32 komentarzy

 • Odpowiedz wyklęty poniedziałek, 19 czerwca 2017 14:31 Umieszczone przez: wyklęty

  ciekawy pomysł tylko szkoda że prezio woli przeznaczac nasze pieniazki na łączki :((( i inne zachciewajki

 • Odpowiedz smuteczek poniedziałek, 19 czerwca 2017 14:39 Umieszczone przez: smuteczek

  może i fajne, szkoda, że nieczytelne

 • Odpowiedz buddy poniedziałek, 19 czerwca 2017 15:00 Umieszczone przez: buddy

  porządny amfiteatr. Przywrócić Łomży amfiteatr.

 • Odpowiedz chop poniedziałek, 19 czerwca 2017 16:13 Umieszczone przez: chop

  takie stodoły to się budowało bez projektu

 • Odpowiedz alicja272 poniedziałek, 19 czerwca 2017 16:49 Umieszczone przez: alicja272

  Przywrócić Łomży amfiteatr. Chyba AmfiPolo bo i tak większość to tylko dipolo woli a nie teatr ;)
  Za dużo pocześniactwa i to nie to miasto

 • Odpowiedz Kitoszi poniedziałek, 19 czerwca 2017 18:09 Umieszczone przez: Kitoszi

  też uważam ,że zamiast budowy łączek przykościelnych czas na rewitalizację amfiteatru dla miasta na terenie danej muszli koncertowej. Przepiękne miejsce i aż się prosi przywrócić jemu dawny charakter.

 • Odpowiedz Kitoszi poniedziałek, 19 czerwca 2017 18:11 Umieszczone przez: Kitoszi

  poza tym wrócić do sprawy rewitalizacji wieży ciśnień i wdrożyć realizacje projektu młodej architekt łomżynianki który tu kiedyś był prezentowany. Sylwetka wieży winna się stać rozpoznawalnym symbolem miasta.

 • Odpowiedz niby wawka a lipa poniedziałek, 19 czerwca 2017 18:27 Umieszczone przez: niby wawka a lipa

  straszna bieda, już lepszy pomysł (bardziej funkcjonalny, a nie dizajnerski na siłę) był przedstawiany w ramach drugiego etapu

 • Odpowiedz Liberalny polak poniedziałek, 19 czerwca 2017 18:55 Umieszczone przez: Liberalny polak

  A nie lepiej byłoby przyłączyć Łomżę do Niemiec?

 • Odpowiedz bza poniedziałek, 19 czerwca 2017 19:28 Umieszczone przez: bza

  Myślę że bliżej do Białorusi

 • Odpowiedz bbb poniedziałek, 19 czerwca 2017 19:29 Umieszczone przez: bbb

  Studenci muszą działać, bo Łomża ma prezydenta bez żadnych pomysłów.

 • Odpowiedz ++++++++++++++++++++++ poniedziałek, 19 czerwca 2017 20:47 Umieszczone przez: ++++++++++++++++++++++

  "Ciekawa propozycja zagospodarowania bulwarów" - tylko prawda jest ciekawa a prawda jest taka że w wielu obszarach do cna zdegradowana "Łomża"(w domyśle środowisko podstawowej komórki społecznej życia na ziemi Tej Ziemi) ma do tej pory niezaspokojone potrzeby niższego rzędu ...


  ... a Wyższa Inteligencja Katolicka popychana w górę pastorałem (s k u r w y s y n a *) religijne prawicy oderwała się o rzeczywistości o jaką powinna zadbać najsampierw jako rzecze Jezus w Ewangelii pokazując Hierarchię władzy jako służebną nie bandycką krwiopijską złodziejską k u r e w s k ą (por Dekalog) itp.


  _______________________

  *)Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie skurwysynem.

  Opis: broniąc się przed zarzutami endecji.

  ps

  działaczem endecji był ks.Biskup Katedry miejscowej Kostka Łukomski

  i tą krzywą kostką piekło jest wybrukowane tak samo jak przyświątynny Rynek Łomży

 • Odpowiedz errata - ks.STEFANEK ten twój poniedziałek, 19 czerwca 2017 20:56 Umieszczone przez: errata - ks.STEFANEK ten twój "pastorał" Biblijna żmijo wbiję ci w serce - In omnibus Christus - ks.judasze

  "Ciekawa propozycja zagospodarowania bulwarów" - tylko prawda jest ciekawa a prawda jest taka że w wielu obszarach do cna zdegradowana "Łomża"(w domyśle środowisko podstawowej komórki społecznej życia na ziemi Tej Ziemi) ma do tej pory niezaspokojone potrzeby niższego rzędu ...


  ... a Wyższa Inteligencja Katolicka popychana w górę pastorałem (s k u r w y s y n a *) religijne prawicy oderwała się o rzeczywistości o jaką powinna zadbać najsampierw jako rzecze Jezus w Ewangelii pokazując Hierarchię władzy jako służebną nie bandycką krwiopijską złodziejską k u r e w s k ą (por Dekalog) łasą na błyskotki kasę zaszczyty kokieterie - adoracje adoratorów itp.


  _______________________

  *)Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie skurwysynem.

  Opis: JÓZEF PIŁSUDSKI broniąc się przed zarzutami endecji.

  ps

  działaczem endecji był ks.Biskup Katedry miejscowej Kostka Łukomski

  i tą krzywą kostką piekło jest wybrukowane tak samo jak przyświątynny Rynek Łomży

 • Odpowiedz Bulwarowicz poniedziałek, 19 czerwca 2017 20:57 Umieszczone przez: Bulwarowicz

  Brakuje naturalnego wręcz wynikającego z możliwości otoczenia i obowiązkowego dla logicznie myślących Centrum Sportów Wodnych i Rekreacji do aktywnego korzystania z wody.Czerpiąc z wzorów dawnych warto popatrzeć na teren dawnego (zdjęcia) ŁTW. W nowoczesnym wydaniu teren tego Centrum powinien obejmować dawną przystań z przedłużeniem do tej Via Balticy (za sklepem z armaturą sanitarną). II etap budowy bulwarów powinien objąć i tą wymienioną przestrzeń, nie tylko odcinek do mostu. Miasto powinno odzyskać te tereny na taki obiekt. Lepszego naturalnego miejsca na tego typu miejsce nie ma. To byłaby odpowiedź na potrzeby i zaspokojenie potrzeb mieszkańców. Ale kto otworzy oczy naszym włodarzom i naszym rajcom przybyłym z powiatu głowę na takie myślenie? Nie mylić z portem. oceanicznym. Pomysły p.architekt ciekawe.

 • Odpowiedz +++++++++++++++++++ poniedziałek, 19 czerwca 2017 21:05 Umieszczone przez: +++++++++++++++++++

  @ Bulwarowicz
  za te pieniądze co cudaczą nad Narwią jak Biskup w katedrze pod ziemią szukający drogi do "Domu Ojca" to we Wrocławiu całą dzielnicę podźwignęli z ruiny rewitalizując środowisko życia powszedniego

 • Odpowiedz ks.STEFANEK ten twój poniedziałek, 19 czerwca 2017 21:10 Umieszczone przez: ks.STEFANEK ten twój "pastorał" Biblijna żmijo wbiję ci w serce - In omnibus Christus - ks.judasze - "poprawcie mnie jak się mylę" - Bogu dziękujcie Ducha nie gaście

  ... a Wyższa Inteligencja Katolicka popychana w górę PIRAMIDY SPOŁECZNEJ pastorałem (s k u r w y s y n a *) DZIERŻONYM w religijne prawicy oderwała się o rzeczywistości o jaką powinna zadbać najsampierw jako rzecze Jezus w Ewangelii pokazując ks.Hierarchię władzy jako NIEBEZPIECZNĄ dla Życia BozEgo na ziemi Tej Ziemi opętanej "Pawłową" duchowością faryzeuszy+arcy kapłanów NARODU WYBRANego

 • Odpowiedz aron2 poniedziałek, 19 czerwca 2017 21:31 Umieszczone przez: aron2

  Kiedy wreszcie będą ławki na muszli, ludzie siedzą na ziemi albo na...kamiennym murku. Aż się prosi aby tak piękne miejsce zagospodarować i stworzyć prawdziwą wizytówkę miasta a nie prowizorkę, gdzie nie ma nawet sanitariatów czy porządnej stacjonarnej sceny,którą montuje się za pieniądze chyba ratusza.

 • Odpowiedz ks.STEFANEK krwiopijco ten twój poniedziałek, 19 czerwca 2017 21:36 Umieszczone przez: ks.STEFANEK krwiopijco ten twój "pastorał" Biblijna żmijo wbiję ci w serce - In omnibus Christus - ks.judasze - "poprawcie mnie jak się mylę" - Bogu dziękujcie Ducha nie gaście

  jw

  *) Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie skurwysynem.

  Opis: JÓZEF PIŁSUDSKI broniąc się przed zarzutami endecji.

  ps

  działaczem endecji był ks.Biskup Katedry miejscowej Kostka Łukomski

  BISKUP ŁUKOMSKI (katedra Łomżyńska w II Wojnę Św.) był "tępiciele" mniejszości narodowych zabiegał by polska była tylko dla katolików polskiego pochodzenia - mądrej głowie dość pół słowie

 • Odpowiedz ks.STEFANEK krwiopijco ten twój poniedziałek, 19 czerwca 2017 21:43 Umieszczone przez: ks.STEFANEK krwiopijco ten twój "pastorał" Biblijna żmijo wbiję ci w serce - In omnibus Christus - ks.judasze - "poprawcie mnie jak się mylę" - Bogu dziękujcie Ducha nie gaście

  ks.STEFANEK krwiopijco ten twój "pastorał" Biblijna żmijo wbiję ci w serce - In omnibus Christus - ks.judasze - "poprawcie mnie jak się mylę" - Bogu dziękujcie Ducha nie gaście

  niech prokuratura nie bierze tego dosłownie

  to taka metafora jak to że Bóg siódmego dnia odpoczywał po tym jak w sześć dni się napracował majstrując nad obliczem ziemi - Tej Ziemi

  albo to taka metafora jak Bóg mówi do szatana że potomkowie Ewy Adamowej zmiażdżą mu głowę ...


  ... no i właśnie w islamie serce człowieka jest w centralnym ośrodku decyzyjnym znaczy głowie może dlatego katolikom jadą po łbie

 • Odpowiedz ++++++++++++++++++++ poniedziałek, 19 czerwca 2017 23:02 Umieszczone przez: ++++++++++++++++++++

  ks.STEFANEK krwiopijco ta twoja P R A W A "k u r w a t u r a" Biblijna żmijo będzie cię parzyć w obie ręce jeszcze za życia a nawet po śmierci na wieki wieków amen - In omnibus Christus - ks.judasze - "poprawcie mnie jak się mylę" - Bogu dziękujcie Ducha nie gaście


  Trwajmy mocni w wierze że Michał Archanioł odetnie od cienie szatański ogon przy dupników jaki się wije za honorowo idącym do piekła

 • Odpowiedz Meloman wtorek, 20 czerwca 2017 08:32 Umieszczone przez: Meloman

  Muszla jest obok bulwarów. Odpowiedni projekt bulwarów oraz rewitalizacja muszli dałyby połączenie o sporym potencjale.

 • Odpowiedz . wtorek, 20 czerwca 2017 09:17 Umieszczone przez: .

  ?

 • Odpowiedz ? wtorek, 20 czerwca 2017 09:22 Umieszczone przez: ?

  @ M e l o m a n

  j e ś l i Łomża jest miastem p o d u p a d ł y m (na ciele i umyśle niespełna zdrowej troski swoich władz)zob. d i a g n o z a
  p o d u p a d ł y c h
  o b s z a r ó w
  miasta np. "t r ó j k ą t b e r m u d z k i"
  to po co s k u p i a ć się na projektach (np. rocznicowych) oderwanych od
  p o d s t a w o w y c h
  p o t r z e b mieszkańców przy tym
  "g(ł)ó w n i e"
  w e g e t u j ą c e g o społeczeństwa ?

 • Odpowiedz Veni, vidi, vici wtorek, 20 czerwca 2017 09:26 Umieszczone przez: Veni, vidi, vici

  @ M e l o m a n

  na tą waszą/naszą/wyższą/inteligencję*) dojrzewającą w blasku administracji prawych i lewych r ą k
  ks.S u f r a g a n ó w
  PRAWYCH - PÓŁKUL MÓZGOWYCH -
  Ks.Paetza PLUS Ks.Stefanka przydały by się s a n k c j e wychowawcze a nawet e m b a r g o na wystąpienia
  p u b liczne z tą ich C U R V A(wł)PRAWĄ M y ś l ą Przewodnią krzywą jak ks.*** z jaką PŁODNI W ZŁO zaspokajają p o ż ą d a n i a (J 8 44) klasy miłościwie nam PANEM[(łac.)-taki sarkazm]DOBRYM JAK CHLEB p a n u j ą c e j cudzym k o s z t e m "i jeszcze" cudem ... e u c h a r y s t y c z n y m IN NOMINE DOMINI lansowanej na najwyższe dobro

  ___________

  *) niepotrzebne skreślić

 • Odpowiedz +++++++++++++ wtorek, 20 czerwca 2017 11:21 Umieszczone przez: +++++++++++++

  @ aron2 Aron ha-kodesz org. ארון הקודש, czytam „święta arka” na "KEFAS'owego" "PRAWA"(KLUCZY - a l g o rytmu cywilizacji z kamiennych tablic zniesioneEGO do ŚWIĄTYNI DUCHA ŚWIĘTEGO zastąpionej "kamieniem" vide r e l i g i j n y m "betonem" "grobów pobielanych"

  więc nawet jak te ławki tam będą i "scena" to oni i tak sobie zrobią tam medialną "kaplicę" słowno muzycznych e g z a l t a c j i
  k u l t u
  kultury b a ł w o c h w a l c z e g o
  d r a ń s t w a

  ps

  ks.STEFANKOWE pokrętne ks.PLEMIĘ nie dziedziczy "kwitnącego kija"ARONA
  Stefankowy kij i laska pasterska dwa w jednym jest z tej samej materii co kult złotego cielca więc jego "potomstwo" dziedziczy "b ł ę d n e k o ł o" "PRAWEGO" postępu "czasu" "ŚWIĘTEGO" zmarnowanego III-cie Dekalog w kontekście VI+IV i pozostałych wykorzystanego do n a w r a c a n i a się do zło czynnego KULTU KULTURY KAPŁANÓW Z Egiptu synonimu DOMU OJCA n i e w o l i jednak religijnego -liturgicznie nakręconego- c i e m n o g r o d u nad którym czuwa FARA_ońska O p a t r z n o ś ć P A N A"Boga"ARCY KAPŁANA "czasu" "apokalipsy" - cywilizacji śmierci

 • Odpowiedz +++++++++++ wtorek, 20 czerwca 2017 11:23 Umieszczone przez: +++++++++++

  @ aron2

  Kiedy wreszcie będą ławki na muszli, ... komu chcesz te ławki fundować ???

 • Odpowiedz ++++++++++ wtorek, 20 czerwca 2017 11:26 Umieszczone przez: ++++++++++

  @ aron2

  Kiedy wreszcie będą ławki na muszli, ... komu chcesz te ławki fundować ???

  wyborcom Chrzanowskiego ?

  w y s t a w com Krynickiej Mądrości Katolickiej dziesięcioma przykazaniami z Sejmowej mównicy szydzącej z Boga Ojca JEZUSA ?

 • Odpowiedz +++++++++++++ wtorek, 20 czerwca 2017 11:36 Umieszczone przez: +++++++++++++

  Ks.Stefanek dostałeś ultimatum i w małej rzeczy byłeś niewierny ... siło nieczysta

 • Odpowiedz ecce KAZIK + DEMOKRACJA wyniesiona z tradycji nauki wiary wtorek, 20 czerwca 2017 11:52 Umieszczone przez: ecce KAZIK + DEMOKRACJA wyniesiona z tradycji nauki wiary

  W a ł ę s a
  zrób zadość uczynienie za zaniechanie stu milionów i nie s p i e r d o l do nory z DEKALOGIEM przed N O B L I S T A M I jak z tymi milionami pozostawionych w "czarnej dupie" "robotników" cywilizacji śmierci


  Pierwszym solowym albumem było Spalam się z przebojami „Dziewczyny”, „Piosenka trepa”, „Spalam się” czy rozsławioną „Jeszcze Polska” w której senator z ramienia ZChN Jan Szafraniec doszukał się paszkwilu na hymn Polski i oddał sprawę do sądu. Sprawę umorzono. Rozgłos zyskała też wydana na następnym albumie Spalaj się! piosenka „100 000 000” z refrenem Wałęsa dawaj nasze sto milionów!. Utwór ten wykonany został wcześniej na festiwalu w Sopocie i odnosił się do niespełnionej obietnicy przedwyborczej.

  ps

  dobra dziewczyno podaj dalej

 • Odpowiedz absolwent 40% wtorek, 20 czerwca 2017 13:37 Umieszczone przez: absolwent 40%

  A ja zaprojektowałem dostęp Łomży do morza. Czy dostanę coś za to ?

 • Odpowiedz 	ecce KAZIK + DEMOKRACJA wyniesiona z tradycji nauki wiary wtorek, 20 czerwca 2017 13:43 Umieszczone przez: ecce KAZIK + DEMOKRACJA wyniesiona z tradycji nauki wiary

  jak to jest dostęp od Trómorza to możesz liczyć na poparcie Ojca dyrektora i posadę w rządzie po Misiewiczu jest wakat

 • Odpowiedz +++++++++++++++ wtorek, 20 czerwca 2017 13:45 Umieszczone przez: +++++++++++++++

  nauka czytam prawda - wyniesiona z tradycji nauki wiary - absurd goni absurd "i jeszcze" jak biblijna żmija zapętlona w błędnym kole zazębia się łbem na własnym ogonie

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu