vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
piątek, 14 lipca 2017 06:20

Mieszkańcy kamienicy przy Polowej 65 przeprowadzą się do ratusza? [VIDEO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Zdesperowani mieszkańcy kamienicy przy ul. Polowej 65 w Łomży zapowiadają, że gotowi są zamieszkać w ratuszu do czasu, aż znajdzie się rozwiązanie ich problemu. Ponad 100-letni budynek jest w fatalnej kondycji a to, co pokazano nam na miejscu powoduje, że włosy jeżą się na głowie. Aż trudno uwierzyć, że w dzisiejszych czasach można mieszkać w takich warunkach.

- My nie będziemy mieszkać na muralach, na ulicach, chyba że pan prezydent chce, to my możemy do ratusza przyjść. Naprawdę zanosimy się wszyscy przyjść do ratusza od sierpnia i siedzieć tam - mówi Agnieszka Białobrzeska, mieszkanka kamienicy.

O problemie mieszkańców zrobiło się głośno, kiedy napisali skargę na władze Łomży do Prezydenta RP. Choć od lat mieszkają w ruinie, bo trudno inaczej określić ten "budynek", to nigdy tak głośno nie domagali się poprawy swojego losu. Czary goryczy przelał remont ulicy Polowej przy której stoi kamienica. Sprzęt, który przy tym remoncie pracował powodował, że stan ledwie stojącego budynku w szybkim tempie pogorszył się jeszcze bardziej.

Mieszkańcy twierdzą, że nie dostali zaproszenia na środową sesję Rady Miejskiej, podczas której problem był dyskutowany przez radnych. Oglądali ją tylko w naszej transmisji i są bardzo zbulwersowani niektórymi wypowiedziami radnych. Stwierdzenie, że kamienica jest bezpieczna dla mieszkających w niej ludzi, to według nich zupełna bzdura. Być może sufit nie spadnie im nagle na głowy, choć gwarancji nie ma, ale bezpieczeństwa nie można rozumieć tylko jako braku zagrożenia katastrofą budowlaną. Zagrożeniem dla życia i zdrowia są choćby nieszczelne kominy, z których podczas palenia w piecach "sypią się iskry". Kiedy nadejdą chłodniejsze dni pojawi się zagrożenie nie tylko pożarem, ale również zatruciem tlenkiem węgla. Jeżeli to nie jest zagrożenie dla życia, to co nim jest?

- Sam osobiście byłem w tym miejscu i doskonale wiem jak ono wygląda. Spotykałem się również z jej mieszkańcami w Ratuszu. Rozwiązanie tej sprawy uzależnione jest jednak od oddania do użytku budynku socjalnego przy ul. Kamiennej i zakończenia remontu obiektu przy ul. Wesołej - mówi cytowany w artykule na stronie internetowej Urzędu Miejskiego prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Jak podkreślali na sesji radni, trudno jest składać całą winę za tę sytuację na obecną ekipę prezydencką, bo sytuacja ta trwa już wiele lat i trudno się z tym nie zgodzić. Nie zmienia to jednak faktu, że mieszkańcom kamienicy przy Polowej 65 trzeba pomóc i to jak najszybciej. Radni, którzy w środę wyrażali swoje wątpliwości co do tego, powinni osobiście odwiedzić tych ludzi i zobaczyć jak to wygląda na własne oczy. Najlepiej chyba byłoby zorganizować w tym miejscu posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej. Siedząc za biurkiem i przeglądając dokumenty łatwo jest powiedzieć, że kamienica jest bezpieczna. Jej mieszkańcy przetrwają w niej zapewne jeszcze kilka tygodni, do jesieni, ale zimę, miejmy nadzieję, spędzą już w innym miejscu.

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu