vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
piątek, 14 lipca 2017 14:01

Superdrzewo przyszłości na łomżyńskiej uczelni [FOTO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Superdrzewo przyszłości na łomżyńskiej uczelni [FOTO] fot. mat. prasowe
"Superdrzewo", "drzewo przyszłości", to tylko nieliczne z określeń, jakimi obdarzana jest ta roślina. Oxytree to drzewo powstałe w wyniku skrzyżowania i klonowania w warunkach laboratoryjnych przez hiszpańskich naukowców dwóch odmian. Może przynieść prawdziwą rewolucję w rolnictwie, przemyśle i energetyce. Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży bada możliwości uprawy oxytree w polskich warunkach klimatycznych.

Właściwości oxytree zadziwiają każdego. Przede wszystkim tempo wzrostu tego drzewa i pochłaniane przy tym ilości dwutlenku węgla, który przetwarzany jest na równie wielkie ilości tlenu.

- 19 maja ub. roku posadziliśmy u nas oxytree. Pod koniec września czyli nieco ponad czterech miesiącach, miało już 2,7 m wysokości! - opowiada dr inż. Janusz Lisowski z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.

Oxytree niezwykle szybko rośnie. Już w 6 roku od posadzenia osiąga 16 m wysokości i 35 cm średnicy pnia. Rozwija się prawie 10 razy szybciej niż w przypadku innych rodzimych gatunków drzew. Ze względu na jego szybki wzrost pochłania duże ilości dwutlenku węgla, przez co wytwarza 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste.

Ale tempo wzrostu tylko jedna z zadziwiających właściwości oxytree.

- Drzewo rośnie prosto, pień nie posiada sęków. Po ścięciu pnia wyrasta nowe drzewo, które po kolejnych 4 latach osiąga wysokość 16 m. Cały cykl można powtórzyć 4-5 razy. System korzeniowy jest palowy i osiąga 9 m głębokości skąd pobiera składniki odżywcze, tym samym nie przeszkadza innym roślinom. Robaki i owady nie lubią Oxytree. Przy tym jest to roślina nieinwazyjna, rozmnaża się jedynie w laboratorium. Jednocześnie jednak jest odporna na ekstremalne warunki pogodowe (-25, +45 °C) - wylicza dr Lisowski, kierujący badaniami nad przystosowaniem się rośliny w warunkach klimatycznych północno wschodniej Polski.

A te, choć znacznie różnią się od warunków panujących w Hiszpanii, wydają się wcale lub w bardzo małym stopniu przeszkadzać oxytree w rozwoju. Więcej oczywiście będzie można stwierdzić w kolejnych latach prowadzonych badań, ale już dziś wiadomo, że pod każdym względem twór hiszpańskich naukowców bije na głowę naturalnie występujące drzewa. Pomysłów na wykorzystanie go w rolnictwie, przemyśle czy energetyce już jest całe mnóstwo.

- Drewno z oxytree znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle drzewnym oraz energetyce, a także logistyce. Nadaje się do obróbki, nie ma sęków, nie pęka, nie wypacza się i szybko schnie. Posiada dobre właściwości izolacyjne, dlatego jest szeroko wykorzystywane w meblarstwie, ale również np. do produkcji desek snowboardowych jak również jako belki budowlane, instrumenty muzyczne, wyposażenie pojazdów wodnych i lotniczych - podkreśla dr Lisowski.

Podstawowe właściwości drewna z oxytree: jest o 30-60% lżejsze, niż inne drewno (gęstość: 300-320kg/m3), dobrze izoluje – ponad 2 razy lepiej od innego drewna. Ma wysoką temperaturę zapalności (420-430 °C) oraz wartość opałową: 4211,06 kcal/kg = 15,58 MJ/kg (przy wilgotności 20%). Szybko schnie (24-28 godzin w suszarce, 30-60 dni na powietrzu). Jest łatwe do przetworzenia jako drewno konstrukcyjne i wykończeniowe. Nadaje się do malowania, lakierowania, przyklejania...

- Co ciekawe, specyfika tego drewna jest taka, że po obróbce w tartaku nie przyjmuje ono do siebie wody - mówi dr Lisowski.

Sposób uprawy oxytree jest dość niecodzienny.

- Technologia uprawy jest bardzo specyficzna. Po pierwszym roku od zasadzenia, roślinę trzeba obciąć na wysokości 5 cm od ziemi. Ona wtedy wypuszcza nowe pędy, trzeba ją też odpowiednio pielęgnować - mówi Lisowski.

Po sześciu latach drzewo należy ściąć w odpowiedni sposób a ono... odrośnie i w ciągu 4 lat dobije do poprzedniej wysokości. Kolejne ścinki można przeprowadzać w 14 i 18 roku od posadzenia.

- U nas oxytree jeszcze nie kwitło, ale ma przepiękne, fioletowo-białe kwiaty i niesamowicie intensywny zapach, którym wabi pszczoły. Według Hiszpanów pszczoły z hektara uprawy oxytree potrafią przynieść 400 - 500 kg miodu. Przeprowadzimy również badania pod tym kątem – zapewnia dr Lisowski.

Kolejną właściwością oxytree jest jego wysoka kaloryczność, która została zmierzona w certyfikowanym laboratorium ostrołęckiej elektrowni. Okazało się, że drewno ma kaloryczność 17500 kcal, natomiast węgiel, który oni spalają ma w granicach 23 000 kcal. Oxytree jest więc podobne do roślin energetycznych.

Charakterystyczne dla tego drzewa są jego olbrzymie liście. Od wiosny do jesieni dają dużo cienia, a kiedy opadną, stają się wartościowym nawozem.

– Liście po opadnięciu bardzo szybko się rozkładają. Po takiej masie na wiosnę nie ma już śladu a trzeba wiedzieć, że liście zawierają ponad 3 procent azotu. Więc jest to roślina, która poniekąd sama nawozi – mówi dr Lisowski.

W kwietniu 2016 r. pomiędzy Wyższą Szkołą Agrobiznesu w Łomży a Carbon Solutions Poland mającą swoją siedzibę we Wrocławiu podpisana została umowa o współpracy. W kwietniu przygotowano teren pod nasadzenia sadzonek Oxytree zgodnie z wytycznymi ich producenta. 19 maja br. wysadzono sadzonki w dwóch obiektach doświadczalnych: na poletkach przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży i w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie. W czasie wegetacji będą prowadzone i zapisywane cechy biometryczne sadzonek, jesienią zostanie wykonana analiza chemiczna liści i pędów. Badana będzie również mrozoodporność drzew w okresie zimowym. W drugim i następnych latach będą badane cechy biometryczne drzew oraz badania na ciepło spalania i zawartość popiołu jak również zawartość potasu, sodu i chloru w czasie spalania.

W roku 2016 do 31.05.2016 r. w Polsce wysadzono już 160 tyś. sadzonek Oxytree na powierzchni ok. 350 ha. Na terenie woj. mazowieckiego i podlaskiego prawie 50 tyś. na powierzchni około 100 ha. Nasadzenia nowych plantacji potrwają do 20 czerwca.

Galeria zdjęć

3 komentarzy

  • Odpowiedz real sobota, 15 lipca 2017 07:23 Umieszczone przez: real

    Najlepiej, gdyby było takie, że ci wariaci w 20-letnich bmw odbijaliby się od niego, a nie zabijali.

  • Odpowiedz TYLKO LEGALIZACJA sobota, 15 lipca 2017 16:23 Umieszczone przez: TYLKO LEGALIZACJA

    Marichuana-nie tylko roslina do odpoczynku ale wykorzystywana w celach medycznych,budownictwie i do tworzenia dobrych tkanin. TO JEST DOPIERO SUPER DRZEWO !!1

  • Odpowiedz torn sobota, 15 lipca 2017 21:52 Umieszczone przez: torn

    Oczywiscie ,ze tak !!!Wywazanie otwartych drzwi .Marihuana i rosnie szybciej i ma olbrzymie zastosowanie a papier z marihuany nie ma sobie rownych !!

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu