vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
piątek, 11 sierpnia 2017 07:09

Stopniowa degradacja Łomży to już fakt?

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe - wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. Na specjalnie opracowanej liście 122 miejscowości jest też Łomża. Zajmuje 44. pozycję, a w tym przypadku im wyżej - wcale nie oznacza lepiej.

Prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN jest autorem analizy opracowanej na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN, jako stopniowo tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Na miejscu 44. listy znalazła się także Łomża. Ta dość wysoka pozycja nie jest wcale powodem do chluby, a wręcz przeciwnie. Pozycje od 24. do 56. określone zostały jako "silna utrata funkcji, niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza". Choć Łomża nie wypada najgorzej w województwie podlaskim, to jeszcze słabsza pozycja innych miast z regionu wcale nie jest powodem do zadowolenia.

Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza minister rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort chce również stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów.

Pełna lista 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

feedback