niepodlegla-sweirp wloskie-wieczory
czwartek, 05 października 2017 10:02

Znaczny wzrost liczby urodzeń w łomżyńskim szpitalu

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Znaczny wzrost liczby urodzeń w łomżyńskim szpitalu fot. Archiwum / UM Łomża
Łomżyński szpital odnotował w 2017 roku znaczny wzrost liczby urodzeń. Jeżeli średnia z trzech kwartałów utrzyma się do końca roku, to wyniesie on aż prawie 19%. Mimo to szpital przyjmuje wszystkie przyszłe mamy i nie było przypadku odesłania kogoś z powodu braku miejsc, co zdarza się np. w Białymstoku.

brico lomza

Przez cały 2016 rok w łomżyńskim szpitalu przyszło na świat 1077 dzieci. Tylko w okresie od stycznia do końca września 2017 roku urodzin było aż 959. Oznacza to, że średnio w miesiącu w Łomży rodzi się ponad 106 dzieci podczas gdy śrdnia za 2016 rok wyniosła niespełna 90. To znaczny wzrost, który jednak niekoniecznie przełoży się na liczbę dzieci w Łomży, bo w tutejszym szpitalu rodzą też mamy z regionu.

Jak informuje Jolanta Gryc ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, z ogólnej liczby 959 porodów 554 odbyło się siłami natury, a w 405 przypadkach niezbędne było wykonanie cięcia cesarskiego.

Na początku roku oddany został po przebudowie praktycznie zupełnie nowy Oddział Ginekologiczno-Położniczy. Prace remontowe trwały trzy lata i pochłonęły około 8 mln 655 tys. zł. Może to być jedną z przyczyn częstszego wybierania łomżyńskiej placówki na miejsce urodzenia dziecka, choć tendencja wzrostowa widoczna jest nie tylko w Łomży. W Białymstoku także notowany jest wzrost liczby urodzin. Do tego stopnia, że zdarzają się przypadki odsyłania rodzących z powodu braku miejsc do innych placówek.

- W naszym szpitalu nie było ani jednego takiego przypadku - zapewnia Jolanta Gryc.

Wzrost liczby urodzeń rządzący chętnie łączą z wprowadzeniem w życie programu Rodzina 500+. Oczywiście trudno wykluczyć jego wpływ, ale też trudno pominąć fakt, że to po prostu dzieci urodzone podczas poprzedniego wyżu demograficznego przypadającego na lata 1989-90 weszły w wiek reprodukcyjny i stąd większa liczba urodzeń. Zapewne obydwa powody są prawdziwe, a może znalazłyby się jeszcze inne. Bez względu jednak na przyczynę, wzrost liczby urodzeń to po prostu dobra wiadomość.

4 komentarzy

 • Odpowiedz genia czwartek, 05 października 2017 12:32 Umieszczone przez: genia

  dobra robota
  na budowy jak znalazł
  masakra, dla 500zł

 • Odpowiedz Po czwartek, 05 października 2017 13:39 Umieszczone przez: Po

  Dajo te piecet a te mnożo się jak króliki pisory chco namnożyć sobie elektoratu

 • Odpowiedz 500+mania czwartek, 05 października 2017 15:07 Umieszczone przez: 500+mania

  No to przecież jest efekt programu 500+ chyba o to rządowi chodziło :) Jak to mówią co na świat to nie grzech :)

 • Odpowiedz realistka piątek, 06 października 2017 08:19 Umieszczone przez: realistka

  @Po rozumiem że zwolennik PO i do tego analfabeta. Bez komentarza!

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu