piątek, 06 października 2017 15:26

Awans Łomży w rankingu wydatków inwestycyjnych "Wspólnoty"

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
O sześć miejsc wyżej (na miejsce 16.) niż w poprzedniej edycji rankingu miast na prawach powiatu ze względu na wartość wydatków inwestycyjnych znalazła się Łomża. W czołówce rankingu jest więcej miast z regionu i ogólnie ze wschodu Polski, a wśród województw prym wiodą te... najbiedniejsze.

planeta asow

Władze miast zgodnie mówią: lokata w rankingu jest nieprzypadkowa. Wynika z przyjętej strategii inwestycyjnej opartej na stałym monitorowaniu źródeł zewnętrznego finansowania, przede wszystkim z funduszy UE. Okazuje się jednak, że po latach sukcesów perspektywa 2014–2016 nie była już tak korzystna, jak lata wcześniejsze.

Rok 2016 rok w całej Polsce był ubogi w inwestycje. Ale to nie powinno dziwić. Kończyło się rozliczanie poprzedniej perspektywy unijnej i dopiero ruszały prace nad nowymi konkursami dotacyjnymi. Rozpoczęło się także podpisywanie umów o dofinansowanie unijne.

Pierwszych pięć miejsc w zestawieniu zajmują regiony wschodnie. To chyba jedyny ranking, w którym bogactwo nie przekłada się na poziom inwestycji samorządowych. Uznawane raczej za biedne, zajmujące 2. miejsce, woj. podlaskie wydało na inwestycje w ciągu ostatnich trzech lat ponadtrzykrotnie więcej niż przedostatnie, raczej bogate woj. wielkopolskie.

- Obciążenia i uwarunkowania historyczne sprawiły, że województwa Polski Wschodniej przez lata były zaniedbane pod względem inwestycji w infrastrukturę techniczną. Inwestujemy głównie w drogi, bo przez dziesiątki lat tego nie robiono. Możliwość wykorzystania środków unijnych sprawiła też, że oprócz dróg głównym celem samorządów stały się modernizacje placówek użyteczności publicznej. Z uwagi na sytuację gospodarczą naszych regionów, województwa Polski Wschodniej mają szansę na środki unijne również po 2020 r. Mam nadzieję, że w kolejnych rankingach inwestycyjnych też bę- dziemy liderami - tłumaczy Maciej Żywno, wicemarszałek woj. podlaskiego, wskazując jako przyczynę tak wysokich miejsc najbiedniejszych regionów nadrabianie przez nie zaległości względem tych bogatszych.

W najnowszym rankingu za lata 2014-16 Łomża znalazła się na 16. miejscu wśród 47 miast na prawach powiatu. To awans o sześć pozycji względem poprzedniego zestawienia z lat 2013-15, kiedy była na 22. pozycji. Średnie wydatki inwestycyjne per capita w latach 2014–16 wyniosły u nas 1022,59. Do lidera, jakim są Gliwice (3441,27) dużo nam brakuje. Wyprzedzamy natomiast sąsiadów czyli Suwałki (22. miejsce, awans z 26.) i Ostrołękę (39. miejsce, spadek z 37.)

Dość wyraźny spadek zaliczył natomiast powiat łomżyński (ze 178. miejsca na 210.). Podobnie słabo jak powiat łomżyński wypadają też jego gminy. Dość powiedzieć, że najwyżej sklasyfikowana została gmina Zbójna, która jednak spadła z 200. miejsca na... 346.

Najlepiej wśród powiatów w województwie wypada powiat wysokomazowiecki, który spadł z 4. na 5. miejsce i sokólski (awans z 34. na 10.). Natomiast już samo miasto Wysokie Mazowieckie, w gronie miast powiatowych, to ścisła krajowa czołówka. Już w poprzednim rankingu było wysoko, bo na 4. miejscu, a obecnie jeszcze awansowało i zajmuje 2. lokatę. W regionie nie ma sobie równych, Następne w kolejności są Siematycze, które zajmują jednak dopiero 86. miejsce. 

Ranking - Wydatki inwestycyjne 2016

10 komentarzy

 • Odpowiedz tgvb piątek, 06 października 2017 15:30 Umieszczone przez: tgvb

  brawo dla prezydenta Chrzanowskiego widac ze Lomza idzie do przodu!!!!!!!!!!

 • Odpowiedz wiśta wio piątek, 06 października 2017 17:46 Umieszczone przez: wiśta wio

  czyli jednak opozycyjny marszałek województwa sypał kasą do Łomży a i ta podła Unia grosza nie szczędziła na inwestycje a chrzan tylko spija śmietankę

 • Odpowiedz Pliszkar piątek, 06 października 2017 20:59 Umieszczone przez: Pliszkar

  Chrzanowski sprawdził się doskonale na stanowisku prezydenta. Dane mówią same za siebie.

 • Odpowiedz Chrzanowski ogarnij sie sobota, 07 października 2017 11:41 Umieszczone przez: Chrzanowski ogarnij sie

  Chrzanowski nie sprawdził się bo jest chlopczykiem lansujacym do fotek i wysyłającym smsy

 • Odpowiedz Bolesław D. sobota, 07 października 2017 20:04 Umieszczone przez: Bolesław D.

  Wielu poważnych inwestorów czy nawet polityków ze świecznika nigdy nie będzie rozmawiać z chrzanem chłopaczkiem nadanym przez jurgiela (eksperyment)władze PiS w wawie wiedząco,kiedy i jak żeby dymu nie było na cały kraj ,podpisywanie papierków od9rano do 12 i on już jest zmęczony to dzoecinada czyli nada foto przetnie wstęge i takie tam bzdury i chałtury ,czyli za rok nowy niezależny partyjnie prez.

 • Odpowiedz aneczka 123 sobota, 07 października 2017 20:15 Umieszczone przez: aneczka 123

  chlopie jak dla Ciebie inwestycje na milony sa zke to sie ogarnij ty chlopie

 • Odpowiedz michal m.m. sobota, 07 października 2017 20:20 Umieszczone przez: michal m.m.

  boleslaw ty z kodu???glupoty gadasz ostatnio chrzanowski byl z delegacja rzadowa z premier Szydlo w bulgarii a ty majaczysz@!!!!!!!!!!!!!!!to widac ze ma popracie ogromne w wawie i pojdzie do rzadu

 • Odpowiedz lump24 niedziela, 08 października 2017 07:09 Umieszczone przez: lump24

  najwięcej dostal biskup żeby były miejsca na listach 2018 roku

 • Odpowiedz tgvb niedziela, 08 października 2017 09:00 Umieszczone przez: tgvb

  prawda w Pisie Chrzanowski ma mocna pozycje i mowi sie ze jak Jaroslaw zostanie premierem to ma wziazc tez mlodych nawet byl taki artykul na interi oni pomoga wygrac Kaczynskiemu i byl wskazany Chrzanowski jako czlowiek Kaczynskiego

 • Odpowiedz Miler poniedziałek, 09 października 2017 08:46 Umieszczone przez: Miler

  Widzę że w naszym mieście też istnieje totalna opozycja. Rankingi niezależnych ekspertów pokazują jednoznacznie, że Łomża za prezydentury Chrzanowskiego pozyskała więcej środków i przeprowadziła więcej inwestycji a ci swoje że za Czerniawskiego było lepiej. Pytam więc skoro było lepiej to czemu Łomża zamiast obniżyć swoją lokatę to ją poprawiła. Cyfry mówią same za siebie. Chrzanowski się sprawdził i moim zdaniem o drugą kadencję może być spokojny.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu