wtorek, 10 października 2017 15:54

Policja rozdaje odblaski w Łomży [VIDEO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Policja rozdaje odblaski w Łomży [VIDEO] fot. KMP Łomża
Łomżyńscy policjanci, którzy rozpoczęli dziś działania profilaktyczno – edukacyjne pn. „"Odblaski? Biorę w ciemno!", zachęcali podczas zorganizowanego z tej okazji przy jednym z doświetlonych przejść dla pieszych w Łomży briefigu prasowego do używania elementów odblaskowych także na terenie miasta. 

planeta asow

Aby przeciwdziałać zdarzeniom drogowym z udziałem niechronionych uczestników podczas nadchodzącego okresu jesienno – zimowego, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego łomżyńskiej komendy rozpoczęli akcję profilaktyczno - edukacyjną pn. „Odblaski? Biorę w ciemno!". Działania mają zwrócić uwagę niechronionych uczestników ruchu drogowego na to, jak ważna jest poprawa własnego bezpieczeństwa, poprzez używanie elementów odblaskowych.

Z tej okazji przy jednym z przejść dla pieszych, które zostało doświetlone w ubiegłym roku w celu poprawy bezpieczeństwa korzystających z niego osób pieszych, odbyła się dziś konferencja dotycząca policyjnych działań „Odblaski? Biorę w ciemno!". Uczestniczyli w niej Prezydent Miasta Łomży Pan Mariusz Chrzanowski, Komendant Miejski Policji w Łomży Pan nadkom. Marek Sienkiewicz, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Pan podinsp. Piotr Pietrzak oraz przedstawiciele mediów. Na spotkaniu omówiono między innymi ideę rozpoczynającej się akcji odblaskowej oraz poinformowano o prowadzonych i planowanych działaniach, których celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jednym z takich rozwiązań jest doświetlanie przejść dla pieszych. Dzięki zaangażowaniu władz Łomży, do tej pory doświetlonych zostało 11 przejść dla pieszych wymagających tego typu działania. Planowane są doświetlenia kolejnych.

Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pieszy bez odblasków idący poboczem lub skrajem drogi, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach drogowych, jest niewidoczny. Kierowca najczęściej nie ma wtedy szans, aby zatrzymać samochód i uniknąć wypadku. Zmiana przepisów spowodowała, że za brak elementów odblaskowych grozi mandat w wysokości od 20 do 100 złotych.

Funkcjonariusze Policji zachęcają do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Podkreślają, że noszenie odblasków w miejscu widocznym dla kierowcy podnosi bezpieczeństwo pieszego na drodze w każdych warunkach. Ponadto, apelują do kierowców o rozwagę i ostrożną jazdę w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych. Podkreślają, że kierowca ma obowiązek zachować w tych miejscach szczególną ostrożność, aby nie dochodziło do wypadków drogowych z udziałem pieszych. Powinien on pamiętać o tym, że warunki na drodze wymagają dostosowania do nich odpowiedniej prędkości. Musi zdawać sobie również sprawę z tego, że samochód nie zatrzyma się w miejscu, a przy nadmiernej prędkości na reakcję w ostatnim momencie może być już za późno.

Policjanci zapraszają do udziału w odblaskowym happeningu pn. "bijemy odblaskowy rekord", który odbędzie się w najbliższy piątek (13.10.2017) w godzinach 16:00 – 18:00 na Skate Parku w Łomży, przy ul. Ks. Anny. Zachęcają także do udziału w konkursie plastycznym pn. „Odblaski? Biorę w ciemno!"

Partnerami łomżyńskiej kampanii odblaskowej są: Urząd Miasta Łomża, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ZB w Łomży, Grupa Ratownicza „Nadzieja" z Łomży, Państwowa Straż Pożarna w Łomży, WORD w Łomży, Nadleśnictwo w Łomży. Mundurowi zachęcają do aktywnego włączenia się w działania promujące ideę noszenia elementów odblaskowych także inne instytucje i podmioty pozapolicyjne.

8 komentarzy

 • Odpowiedz Kanguroo wtorek, 10 października 2017 16:23 Umieszczone przez: Kanguroo

  Może zamiast durnych akcji budować przejścia z głową ? aa bym zapomniał przebudowa wyjazdu z Kazańskiej i szpitala nie rozpocznie się w tym roku więc czekajmy dalej na kolejne wypadki w tym miejscu :)

 • Odpowiedz Elza66 wtorek, 10 października 2017 16:47 Umieszczone przez: Elza66

  Ja nie uważam aby to była durna akcjs

 • Odpowiedz robak14 wtorek, 10 października 2017 17:15 Umieszczone przez: robak14

  bedzie wyjazd z kazanskiej spokojnie prezydent mowil ze oglosza przetarg w tym roku a w nast na poczatku otwarcie

 • Odpowiedz prezesa_zarządu wtorek, 10 października 2017 18:37 Umieszczone przez: prezesa_zarządu

  Lepiej żeby zabrali się za kontrolowanie stanu technicznego pojazdów poruszających się po drogach. Ludzkie pojęcie przechodzi jakim badziewiem jeżdżą ludzie.

 • Odpowiedz robocop wtorek, 10 października 2017 19:32 Umieszczone przez: robocop

  A gdzie są kontrole drogowe z WRD? Byłem świadkiem jak dzisiaj patrolówka zatrzymała pojazd do kontroli!
  Zabrali wam kilometry, czy jak?

 • Odpowiedz kierowca bombowca wtorek, 10 października 2017 21:08 Umieszczone przez: kierowca bombowca

  Najpierw to trzeba ludzi nauczyć kultury oraz znajomości przepisów! Nie tylko część kierujących (!) powinna znać przepisy - powinni je znać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego! Pieszy czy rowerzysta jest takim samym uczestnikiem ruchu drogowego jak kierowca samochodu. Tyle tylko, że mniej tych przepisów musi znać. Ale znać je powinien!

 • Odpowiedz Burek środa, 11 października 2017 00:59 Umieszczone przez: Burek

  Szkoda tylko, że te doświetlone przejścia działają tylko przy włączonym oświetleniu ulic. Przy złej pogodzie od zmroku do włączenia się oświetlenia ulic prawie godzinę ulice i te doświetlone przejścia pozostają w ciemnościach. Pieszych prawie nie widać. Gdy zaświecą uliczne latarnie to i doświetlanie nie jest już tak potrzebne. Lepiej świecić po zmroku a nie dopiero godzinę później.

 • Odpowiedz powerfulpk środa, 11 października 2017 08:05 Umieszczone przez: powerfulpk

  Po pijaku kolubryną się woził i zatajał używania niezgodnych z prawem urządzeń :D
  Później zasłaniał tą kolubryna przejścia dla pieszych, poprawiając bezpieczeństwo.

  CBŚów robili w trąbkę zajmując wysokie stanowiska :D

  Takie to bezpieczeństwo... fakt niech lepiej rozdają reklamówki i odblaski haha

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu