środa, 11 października 2017 14:08

Przedsiębiorco, przygotuj się na zmiany w 2018 roku! [VIDEO]

Napisane przez  mano
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Przedsiębiorco, przygotuj się na zmiany w 2018 roku! [VIDEO] fot. www.mylomza.pl
Wprowadzenie obowiązku przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) przez mikroprzedsiębiorców jest podstawową zmianą w systemie podatkowym, jak zacznie obowiązywać od 2018 roku. Jak podkreśla Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży Tadeusz Zysik, jej podstawowym celem jest wyeliminowanie oszustów i uszczelnienie systemu. Spotkanie informacyjne dotyczące JPK zorganizowane zostało dzisiaj w Parku Przemysłowym Łomża.

planeta asow

- Jednolity Plik Kontrolny jest to mechanizm, który umożliwia organom skarbowym otrzymywanie, kontrolowanie i analizowanie danych ewidencjonowanych w księgach rachunkowych. W szczególności rejestry zakupu i sprzedaży - tłumaczy Tadeusz Zysik, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży. Dodaje jednocześnie, że chociaż jest to dodatkowy obowiązek, który obciąży podatników, to nie jest to trudne czy skomplikowane, ponieważ wszyscy podatnicy podatku VAT mają obowiązek rejestrowanie zakupów i sprzedaży, a teraz dojdzie dodatkowy obowiązek przekazywania ich do ministerstwa.

Jak podkreśla naczelnik łomżyńskiej "skarbówki", celem wprowadzenia tego obowiązku jest uszczelnienie systemu podatkowego i eliminacja przedsiębiorców nieuczciwych oraz osób podających się za przedsiębiorców. Tadeusz Zysik nie waha się przy tym nazywać takie osoby po imieniu, mówiąc wprost o eliminacji oszustów.

JPK samo w sobie nie jest nowością, bo obowiązuje już od duże firmy. Nowością jest to, że od 2018 roku podobny obowiązek będą mieli już wszyscy podatnicy VAT, również ci najmniejsi.

- Doświadczenia, które mamy dotychczas po wprowadzeniu JPK do dużych firm wskazują na to, że zostali w dużej mierze wyeliminowani nieuczciwi podatnicy i teraz robimy to praktycznie kompleksowo od stycznia 2018 roku, a tak w zasadzie od 25 lutego, bo to jest termin przesłania pierwszego Jednolitego Pliku Kontrolnego za styczeń 2018 - wyjaśnia naczelnik.

Spotkanie zorganizowane w Parku Przemysłowym Łomża nie ograniczyło się tylko do wyjaśnienia istoty JPK, ale także pozwoliło na zapoznanie się z systemami informatycznymi, które nowy obowiązek pozwolą bezproblemowo realizować. Kwestie techniczne omówił przedstawiciel firmy FIT-IT Radosław Łaski.

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Galeria zdjęć

W górę