dom lomza
środa, 11 października 2017 13:08

Przedsiębiorco, przygotuj się na zmiany w 2018 roku! [VIDEO]

Napisane przez  mano
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Przedsiębiorco, przygotuj się na zmiany w 2018 roku! [VIDEO] fot. www.mylomza.pl
Wprowadzenie obowiązku przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) przez mikroprzedsiębiorców jest podstawową zmianą w systemie podatkowym, jak zacznie obowiązywać od 2018 roku. Jak podkreśla Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży Tadeusz Zysik, jej podstawowym celem jest wyeliminowanie oszustów i uszczelnienie systemu. Spotkanie informacyjne dotyczące JPK zorganizowane zostało dzisiaj w Parku Przemysłowym Łomża.

- Jednolity Plik Kontrolny jest to mechanizm, który umożliwia organom skarbowym otrzymywanie, kontrolowanie i analizowanie danych ewidencjonowanych w księgach rachunkowych. W szczególności rejestry zakupu i sprzedaży - tłumaczy Tadeusz Zysik, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży. Dodaje jednocześnie, że chociaż jest to dodatkowy obowiązek, który obciąży podatników, to nie jest to trudne czy skomplikowane, ponieważ wszyscy podatnicy podatku VAT mają obowiązek rejestrowanie zakupów i sprzedaży, a teraz dojdzie dodatkowy obowiązek przekazywania ich do ministerstwa.

Jak podkreśla naczelnik łomżyńskiej "skarbówki", celem wprowadzenia tego obowiązku jest uszczelnienie systemu podatkowego i eliminacja przedsiębiorców nieuczciwych oraz osób podających się za przedsiębiorców. Tadeusz Zysik nie waha się przy tym nazywać takie osoby po imieniu, mówiąc wprost o eliminacji oszustów.

JPK samo w sobie nie jest nowością, bo obowiązuje już od duże firmy. Nowością jest to, że od 2018 roku podobny obowiązek będą mieli już wszyscy podatnicy VAT, również ci najmniejsi.

- Doświadczenia, które mamy dotychczas po wprowadzeniu JPK do dużych firm wskazują na to, że zostali w dużej mierze wyeliminowani nieuczciwi podatnicy i teraz robimy to praktycznie kompleksowo od stycznia 2018 roku, a tak w zasadzie od 25 lutego, bo to jest termin przesłania pierwszego Jednolitego Pliku Kontrolnego za styczeń 2018 - wyjaśnia naczelnik.

Spotkanie zorganizowane w Parku Przemysłowym Łomża nie ograniczyło się tylko do wyjaśnienia istoty JPK, ale także pozwoliło na zapoznanie się z systemami informatycznymi, które nowy obowiązek pozwolą bezproblemowo realizować. Kwestie techniczne omówił przedstawiciel firmy FIT-IT Radosław Łaski.

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Galeria zdjęć

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu