Reklama

[VIDEO + FOTO] Bractwo Historyczne powiększa szeregi

07/12/2011 20:40

Czterech nowych członków przyjęło do swojego grona Łomżyńskie Bractwo Historyczne. Dziś w restauracji przy ul. Farnej odbyła się pierwsza gawęda historyczna dla członków Bractwa. Poświęcona była przede wszystkim dziejom Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

- W tej chwili nasze Bractwo liczy ok. dziesięciu- jedenastu członków. Chociaż jesteśmy otwarci na nowe osoby, zależy nam przede wszystkim na tych, którzy są naprawdę zainteresowani działalnością w stowarzyszeniu. Dlatego członkiem Bractwa można zostać tylko wtedy, jeśli ma się dwie osoby poręczające- opowiada Henryk Sierzputowski, Podstarszy Bractwa.

Podczas dzisiejszego spotkania miłośnicy łomżyńskiej historii wzbogacili się o wiedzę z zakresu dziejów i działalności Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Prelekcję o organizacji, która przez lata przynosiła Łomży chlubę i nobilitację, wygłosił Czesław Rybicki.

Prawdziwą furorę wśród zebranych zrobiły zdjęcia Łomży z lat "50-tych i "60-tych XX wieku. Miasto, uchwycone obiektywem znanych łomżyńskich fotografików: Dziewieczyńskiego, Kochanowskiego, Pietraszewskiego i Dudo zaprezentował członkom Bractwa Zdzisław Kalinko.
Dla wielu były to zdjęcia z czasów młodości- na czarno-białych fotografiach odnajdywali dawne domy i ulice, wspominali ludzi niegdyś tam mieszkających.

Na spotkaniu pojawił się też Andrzej Wszeborowski, który zaprezentował swoją kolekcję kilkusetletnich tłoków pieczętnych.
To właśnie ta kolekcja, rozszerzona i wzbogacona o ćwiczenia praktyczne w odciskaniu pieczęci ma stać się wiodącym tematem kolejnego spotkania Łomżyńskiego Bractwa Historycznego.

- Następną gawędę planujemy zorganizować w drugiej dekadzie stycznia- informuje Wojciech Winko, Sekretarz Bractwa.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości