wloskie-wieczory dom lomza
środa, 08 listopada 2017 08:01

Jubileusz 25-lecia istnienia Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży

Napisane przez  oprac. gak
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Jubileusz 25-lecia istnienia Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży fot. Wrota Podlasia
We wtorek, 7 listopada rozpoczęła się dwudniowa Konferencja ph. Ku Trzeźwości Narodu. W jej ramach odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości, 25 - lecie działalności Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży, Łomżyńska Szkoła Profilaktyki.

brico lomza

W roku 2017 przypada Jubileusz 25-lecia istnienia Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. To doskonała okazja do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczenia nowych celów i dążeń. Jest również momentem refleksji nad czasem przeszłym, przyszłym i nad tym co aktualne. To również czas, aby w sposób szczególny uczcić długoletnią pracę i zaangażowanie wszystkich tych, dzięki którym ten jubileusz mógł zaistnieć.

Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień został powołany decyzją Wojewody Łomżyńskiego na początku 1992 roku jako samodzielna jednostka budżetowa, a oficjalne otwarcie nastąpiło w czerwcu 1992 roku. Jego powstanie było powiewem nowego ducha po I wyborach samorządowych, Kongresie Trzeźwości Diecezji Łomżyńskiej i wizycie w 1991 roku papieża Jana Pawła II. Aktualnie organem nadzorującym jest Zarząd Województwa Podlaskiego.

Początkowo Ośrodek przejął zadania działającej w Łomży Poradni Odwykowej i rozszerzył ofertę terapeutyczną w ramach Poradni Leczenia Uzależnień. Stopniowo rozszerzał się zakres świadczonych usług, a pomoc terapeutyczną mogli uzyskać nie tylko uzależnieni od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, ale też ich bliscy i rodziny. Rozwinęła się oferta pomocy dla osób dorosłych i dzieci z rodzin alkoholowych. Na dzień dzisiejszy w strukturze WOPiTU funkcjonuje Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia, oddział dzienny leczenia uzależnień 12 osobowy i całodobowy oddział terapii uzależnień, mogący przyjąć 30 osób. W ostatnich latach rozszerzył się zakres udzielanych świadczeń o uzależnienia behawioralne i placówka ma ofertę terapeutyczną dla tej grupy pacjentów i ich bliskich. Od 2005 roku działa placówka terenowa w Zambrowie – Poradnia Leczenia Uzależnień. WOPiTU pełni zadania ośrodka wojewódzkiego w stosunku do placówek leczenia uzależnień na terenie województwa podlaskiego, koordynuje i nadzoruje merytoryczną pracę tych placówek. Do zadań statutowych WOPiTU oprócz świadczeń leczniczych należą działania profilaktyczne i socjoterapeutyczne. Oddziaływania te prowadzone są wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich. Organizowane są obozy socjoterapeutyczne dla dzieci z rodzin z problemem uzależnienia. Aktualnie w ramach proponowanej oferty terapeutycznej WOPiTU chce swoim oddziaływaniem objąć cały system rodzinny leczących się pacjentów. Najnowsza propozycja pomocy to terapia małżeńska i terapia pary. Jako forma wsparcia metod terapeutycznych wykorzystywana jest metoda biofeedbecku. Wielu pracowników oprócz wymaganych do udzielania świadczeń szkoleń z zakresu uzależnień ukończyło 4 letnie szkoły psychoterapeutyczne w różnych nurtach.

W latach 1992-2016 w poradniach było zarejestrowanych około 22 tysiące osób, w oddziałach: stacjonarnym i dziennym w latach 1995-2016 leczyło się ok. 5,5 tysiąca pacjentów. To wymowne liczby, które pokazują jak potrzebna i ważne jest pomoc udzielana przez Ośrodek. Zakres działania wykracza znacznie poza obszar województwa podlaskiego. Problem cierpienia osób dotkniętych uzależnieniem i ich rodzin jest ciągle aktualny od początku istnienia placówki, zwłaszcza że rozszerzyło się spektrum uzależnień.

Planowana zmiana miejsca funkcjonowania WOPiTU pozwoli na przyjęcie większej liczby pacjentów, zwłaszcza leczonych stacjonarnie i stworzy przestrzeń do dalszego rozwoju.

3 komentarzy

 • Odpowiedz nietrzeźwy środa, 08 listopada 2017 08:54 Umieszczone przez: nietrzeźwy

  terapia nieskuteczna, acz bardzo kosztowna, bo ludziska wciąż chleją i chleją...

 • Odpowiedz prawda777 środa, 08 listopada 2017 09:21 Umieszczone przez: prawda777

  Każdy to wie, ale nie każdy się przyznaje.
  A takie przestarzałe i beznadziejne terapie to tylko pomagają tam pracującym chyba.

 • Odpowiedz jancio muzykant środa, 08 listopada 2017 12:40 Umieszczone przez: jancio muzykant

  pij pij pij bracie pij na starość torba i kij lalalalaj

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu