vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
sobota, 11 listopada 2017 15:09

Łomża świętuje 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości [VIDEO i FOTO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Główne łomżyńskie obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości już trzeci rok z rzędu rozpoczynają się od mszy za Ojczyznę w Katedrze, po której nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości na ul. Sienkiewicza, gdzie tradycyjnie, pod wmurowaną w ścianę kamienicy tablicą ku pamięci Leona Kaliwody, złożone zostały kwiaty, zapalone zniczy i wygłoszone okolicznościowe przemówienia.

Msza święta w intencji Ojczyzny rozpoczęła się w łomżyńskiej Katedrze punktualnie w południe. Po jej zakończeniu, ulicami Sadową, Dworną i Sienkiewicza, uczestnicy modłów przemaszerowali przed tablicę ku czci Leona Kaliwody. Zebrały się tam poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, służby mundurowe, delegacje szkół i organizacji społecznych oraz mieszkańcy Łomży.

W okolicznościowych przemówieniach Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, poseł Lech Kołakowski, a także wicemarszałek województwa podlaskiego Stefan Krajewski, starosta łomżyński Elżbieta Parzych wspominali 123 lata niewoli i rok 1918, który okazał się jej końcem. Wszyscy przypominali też sylwetkę Leona Kaliwody, przy tablicy którego dziś się spotkali.

- 11 listopada 1918 roku Leon Kaliwoda, młody komendant V Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży i drużynowy drużyny harcerskiej w Łomży, zginął tutaj, podczas próby rozbrajania Niemców. Jego oraz ludzi z temtego okresu nie trzeba było uczyć patriotyzmu - podkreślał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Po przemówieniach, w hołdzie tym, którzy zginęli za Ojczyznę i jej wolność tak, jak Leon Kaliwoda, złożono kwiaty pod poświęconą mu pamiątkową tablicą.

7 komentarzy

 • Odpowiedz Kolega29 sobota, 11 listopada 2017 16:33 Umieszczone przez: Kolega29

  Patrzę i widzę jedno. Pan Krajewski zaczął marsz po wyborcow,czyżby wybierał sie wyżej? Ja napewno tego nie kupię poprostu pan nie jest z tad!

 • Odpowiedz ktoś. sobota, 11 listopada 2017 17:19 Umieszczone przez: ktoś.

  A można za kasę z tych wiązanek wesprzeć jakiś szczytny cel (hospicjum, schronisko) a ku pamięci zapalić mały znicz. No ale trzeba się pokazać.

 • Odpowiedz kibic z wojska polskiego sobota, 11 listopada 2017 18:28 Umieszczone przez: kibic z wojska polskiego

  krajewski ciekawe na co??na wojta gminy Zambrow.W Lomzy tylko Lks!!nie bedzie Olimpia rzadzila w Lomzy.Chrzanowski na nastepna kadencje

 • Odpowiedz stronycz niedziela, 12 listopada 2017 02:12 Umieszczone przez: stronycz

  Dlaczego żołnierze 13 batalionu lekkiej piechoty W.O.T. byli w Piątnicy na uroczystościach a nie w Łomży?

 • Odpowiedz antylewak niedziela, 12 listopada 2017 02:15 Umieszczone przez: antylewak

  Do ktoś,ty lewaku nie wspierasz nic i nikogo poza dilerami narkotyków więc milcz !

 • Odpowiedz Tak też można świętować niedziela, 12 listopada 2017 12:45 Umieszczone przez: Tak też można świętować

  Słuszna uwaga. Można rzeczywiście postawić symboliczny znicz, a jako dar niepodległościowy wrzucić jakiś symboliczny grosz do wystawionej skarbonki. Przedtem jednak potrzebny o to apel organizatora i przygotowanie skarbonki, najlepiej szklanej (kto da więcej - mechanizm motywacyjny dla niektórych).
  Panie Prezydencie chyba Pan to czyta.
  Najbliższe okazje
  1 marca Święto Niezłomnych
  3 Maja
  Sierpień Święto WP
  i ponownie 11 Listopada
  Był w dawnej Łomży taki szlachetny zwyczaj. Ile dobrego by z tego było.

 • Odpowiedz Łomżanka niedziela, 12 listopada 2017 15:00 Umieszczone przez: Łomżanka

  Kwiaciarnie będą krzyczeć nie nie nie

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu