dom lomza
środa, 14 lutego 2018 13:54

76. rocznica utworzenia Armii Krajowej [FOTO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Przedstawiciele władz samorzadowych Łomży, Powiatu Łomżyńskiego i Gminy Łomża, parlamentarzyści, wojsko i służby mundurowe, harcerze oraz delegacje z łomżyńskich szkół uczciły dziś 76. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Pod pomnikiem Armii Krajowej przed Państwową Szkołą Muzyczną przy Al. Legionów złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

75 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Utworzona przed 70 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Armia Krajowa była kontynuacją zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego.

Utworzona 27 września 1939 roku SZP została przekształcona najpierw w 1940 roku w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza w Armię Krajową, w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej jak i sowieckiej.

Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie, któremu podlegały Siły Zbrojne RP. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.

Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot - do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski ps. Bór - do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek - do 19 stycznia 1945 roku.

5 komentarzy

 • Odpowiedz Wolny wladek środa, 14 lutego 2018 14:09 Umieszczone przez: Wolny wladek

  A dziś pisowcy pojmali Władka :( on jest żywa legenda solidarności do kad to zmierza

  Wolność dla Władka !!!!!!!!!

 • Odpowiedz yrah środa, 14 lutego 2018 19:17 Umieszczone przez: yrah

  CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM!!

 • Odpowiedz Matematyk środa, 14 lutego 2018 22:50 Umieszczone przez: Matematyk

  Czapkę to się zdejmuje przy oddawaniu hołdu Panie Prezydencie.

 • Odpowiedz Kapitan Hak czwartek, 15 lutego 2018 10:27 Umieszczone przez: Kapitan Hak

  Frasyniuk to jest osoba która przeszła na strone komuny , to on postulował za pomnikiem dla Kiszczaka i Jaruzelskiego. Nie rozliczył się również z pieniędzy solidarności które przywłaszczył ( ok. 80mln zł)

 • Odpowiedz aneczka 123 czwartek, 15 lutego 2018 10:54 Umieszczone przez: aneczka 123

  Chrzanowskiego nie bylo zastepował go Garlicki to pisz jasniej!!bo jest jeden prezydent...a garlicki tp fakt mogl zdjac czape

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu