dom lomza
środa, 14 marca 2018 15:46

Wielka przebudowa Oddziału Kardiologicznego w Łomży. Umowy na dotacje podpisane [VIDEO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Wielka przebudowa Oddziału Kardiologicznego w Łomży. Umowy na dotacje podpisane [VIDEO] fot. Wrota Podlasia
W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży podpisane zostały dziś umowy na dotacje dwóch zadań: przebudowy Oddziału Kardiologicznego i dokończenia przebudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Łączna wartość obu zadań to około 16 mln złotych.

brico lomza

- Opieka kardiologiczna jest to chyba największe w tej chwili dla nas wyzwanie - mówił dyrektor szpitala Roman Nojszewski przed podpisaniem pierwszej z umów.

W okresie 2018-2019 planowany koszt przebudowy Oddziału Kardiologicznego z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej, Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej wraz z zakupem aparatury medycznej do oddziałów i poradni leczących choroby układu krążenia w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży szacowany jest na 10 899 380,21 złotych. Dofinansowanie z RPOWP wynosi 6 799 995,87 złotych, a z budżetu województwa podlaskiego 4 099 384,34 zł.

Celem projektu jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości wystandaryzowanych usług medycznych w zakresie leczenia chorób układu krążenia dla mieszkańców regionu.

W ramach projektu zostanie przeprowadzona modernizacja V piętra budynku szpitala, tj. Oddziału Kardiologicznego z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej oraz Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej,zostanie zakupiony sprzęt i aparatura medyczna do Oddziału Kardiologicznego z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej, Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej, Pododdziału Udarowego i Poradni Kardiologicznej.

Na potrzeby tych oddziałów i poradni zostaną zakupione, m.in.:

 • system monitorowania Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań umożliwi ocenę całego układu sercowo-naczyniowego,
 • respirator,
 • 16 łóżek specjalistycznych intensywnego nadzoru,
 • defibrylatory,
 • aparaty EKG,
 • echokardiografy,
 • holtery EKG,
 • kardiostymulatory,
 • pompy infuzyjne,
 • łózka rehabilitacyjne,
 • sprzęt rehabilitacyjny.

Nowa aparatura zastąpi dotychczasową, używaną od wielu lat, jak też będzie uzupełnieniem brakującej aparaty, co pozwoli na wprowadzenie nowych technologii, rozszerzenie diagnostyki, możliwości leczniczych i rehabilitacyjnych w zakresie kardiologii, a przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i jakość udzielanych świadczeń w naszym Szpitalu.

Druga umowa dotyczy zakończenia oraz rozliczenia zadania inwestycyjnego współfinansowanego ze środków unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 pn" Przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego im. K.S. Wyszyńskiego w Łomży wraz z doposażeniem w sprzęt i aparaturę medyczną".

Umowa o finansowanie inwestycji z Ministerstwem Zdrowia przewiduje zakończenie i rozliczenie realizowanego zadania do 31 marca 2018 roku. W roku 2017 zrealizowany został zakres rzeczowy objęty zawartą umową, a 29 stycznia 2018 szpital otrzymał pozytywną decyzję na użytkowanie przebudowanego SOR-u.

W ramach projektu rozpoczętego w 2017 roku powstała profesjonalna sala obserwacyjna z siedmioma łóżkami wspólna dla pacjentów zabiegowych i internistycznych oraz zostały utworzone trzy stanowiska wstępnej intensywnej terapii. W jednym miejscu został umiejscowiony obszar konsultacyjny – gabinet internistyczny, obszar terapii natychmiastowej, obszar obserwacji i wstępnej intensywnej terapii umożliwiający prawidłowy nadzór nad pacjentami.

Dokonany został również rozdział pacjentów planowanych i stabilnych do konsultacji od pacjentów ostrych zabiegowo/internistycznych. Powstał gabinet triage* – decydujący o kolejności i szybkości przyjęć konkretnych pacjentów (zwiększenie bezpieczeństwa obsługi pacjentów) oraz przygotowane zostało biuro do zapisów pacjentów planowanych oraz rejestracji pacjentów przybywających do SOR ze skierowaniem i na konsultację.

Koszty związane z przebudową i doposażeniem wyniosły 5 308 448,08 złotych, w tym dotacja z Ministerstwa Zdrowia - 3 384 008,10 złotych oraz dwie dotacje z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku -1 596 526,84 złotych w 2017 roku oraz 42 077,34 złotych w 2018. Na tę ostatnią kwotę umowa podpisana została właśnie dzisiaj.

- Ja ze swojej kariery zawodowej i swoich oglądów innych szpitali, to jest chyba najładnieszy SOR jaki widziałem w swojej historii i rzeczywiście bardzo mocno przygotowany. dzięki temu mogliśmy tez nocną pomoc lekarską dobrze zorganizować - tłumaczył dyrektor szpitala.

W sumie Zarząd Województwa w ramach remontów ale i przebudowy w latach 2014-2020 dofinansował łomżyński szpital kwotą 25 mln 273 tys. zł.

11 komentarzy

 • Odpowiedz forever PiS środa, 14 marca 2018 18:21 Umieszczone przez: forever PiS

  a czemu krynickiej nie zaprosili,ktora walczy o kasę dla szpitala???

 • Odpowiedz Onufry Zagłoba środa, 14 marca 2018 20:28 Umieszczone przez: Onufry Zagłoba

  A gdzie tak walczy i ile wywalczyła? Niech lepiej nie pokazuje się na mównicy sejmowej i w mediach bo tylko wstyd przynosi dla Łomży.

 • Odpowiedz mili środa, 14 marca 2018 21:39 Umieszczone przez: mili

  Krynickiej nie było, bo był Krynicki.

 • Odpowiedz kilokitu środa, 14 marca 2018 23:04 Umieszczone przez: kilokitu

  A naszego prezydęta nie wzięli ?

 • Odpowiedz wiśta wio środa, 14 marca 2018 23:24 Umieszczone przez: wiśta wio

  Mariuszek chyba przespał okazję do lansiku na czerwonym dywaniku :)

 • Odpowiedz :( środa, 14 marca 2018 23:39 Umieszczone przez: :(

  Zacznijcie przebudowę od kadry.

 • Odpowiedz Łomzynianka czwartek, 15 marca 2018 09:40 Umieszczone przez: Łomzynianka

  Czyżby się jakieś wybory w B-stoku szykowały, że tacy hojni dla Łomży?

 • Odpowiedz motor22 czwartek, 15 marca 2018 13:42 Umieszczone przez: motor22

  Dlaczego nie ma oddziału zajmującego się chirurgią naczyniową a przynajmniej poradni, jeżdzi się do Ostrołęki i B-stoku

 • Odpowiedz Polka czwartek, 15 marca 2018 14:34 Umieszczone przez: Polka

  No wladnie nie ma poradni chirurgii naczy niowej a poradnia chirurgiczna pozal się boze nie ma również endokrynologa nikt się tym nie przejmuje my wyborcy tez was podsumujemy przy urnach

 • Odpowiedz Polka czwartek, 15 marca 2018 14:34 Umieszczone przez: Polka

  No wladnie nie ma poradni chirurgii naczy niowej a poradnia chirurgiczna pozal się boze nie ma również endokrynologa nikt się tym nie przejmuje my wyborcy tez was podsumujemy przy urnach

 • Odpowiedz UliceRadzieckoZmienmy czwartek, 15 marca 2018 23:48 Umieszczone przez: UliceRadzieckoZmienmy

  chrzanowski wszędzie swoją twarz splamioną smsami pokaże ;)

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu