dom lomza
wtorek, 17 kwietnia 2018 06:11

Bat nad głową rolników. Przez smród nikt nie będzie chciał od nich mleka

Napisane przez  bjk
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Bat nad głową rolników. Przez smród nikt nie będzie chciał od nich mleka fot. www.mylomza.pl
Odór w gminie Śniadowo wyczuwalny jest na kilometry. Mieszkańcy skarżą się, że nie mogą wywiesić prania na zewnątrz. Były wójt gminy mówi, że mleczarnia przestanie odbierać od rolników mleko, a obecny wójt przestrzega, by Śniadowo nie stało się przykładem takiej „uciążliwości”. Głos zabrał sam Minister Ochrony Środowiska, twierdząc, że „Śniadowo nie jest wyjątkiem w kwestii tego typu przypadków”.

brico lomza

Śniadowo do przysłowiowej tablicy w kwestii gospodarki śmieciami zostało wywołane przy okazji wizyty Henryka Kowalczyka – Ministra Środowiska w Marianowie.

- Pan powinien to wiedzieć i się tym zająć. Przepraszam, że użyję tego słowa, ale będziemy mówić normalnie. W gminie Śniadowo za zgodą wójta gminy, rady gminy, zostało sprzedane wysypisko śmieci, które było do rekultywacji – rozpoczął Andrzej Zaremba, były wójt gminy Śniadowo. - Sprzedano to jakiejś spółce spod Warszawy, gdzie przywożono wszystkie odpady, ścieki, nieczystości właśnie do gminy Śniadowo. Jest niesamowity odór, smród. W tej chwili nikt nie wywiesza prania, bo zapach zależy od tego w którą stronę wiatr wieje – dodaje Zaremba

Były wójt gminy poszedł o krok dalej. Jak twierdzi przez smród mleczarnia może przestać odbierać od nich mleko.

- Rolnicy, którzy mieszkają obok tego wysypiska, są wręcz straszeni. Ja wiem, że są telefony do rolników, że mleczarnia nie będzie odbierać mleka od rolników. Ktoś na to wszystko wydał wcześniej, zgodę, a teraz chce się „ukręcić temu głowę”.

O „ukręceniu głowy” nie ma mowy. Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska twierdzi, że „ jeśli chodzi o przywożenie na wysypiska wszystkiego co się da, to przykro mi to powiedzieć, ale Śniadowo nie jest wyjątkiem w kwestii tego typu przypadków.”

- Przygotowuję gruntowną reformę inspekcji środowiska. Po pierwsze – 24 godzinny dyżur, po drugie odpowiedzialność właścicieli za to co przyjmuje. Jeśli tam jest bomba ekologiczna to odpowiada właściciel, bo prawdopodobnie on nieźle zarabia na przyjmowaniu tego typu nieczystości. W tej chwili jest to przygotowywane i myślę, że w ciągu 3-4 miesięcy wejdzie w życie. Niedopuszczalne jest by była dzika gospodarka odpadami – wyjaśnia Kowalczyk.

Głos w dyskusji zabrał także obecny wójt.

- Cały proceder został zatrzymany. Faktycznie firma wskazana, wywoziła odpady w godzinach poza działalnością organów kontrolnych. W konsekwencji składowisko zostało zapełnione –wyjaśnia Rafał Pstrągowski, obecny wójt gminy Śniadowo. - Moja prośba do Pana Ministra jest taka, aby na naszym przykładzie nie dać możliwości korzystając z luk prawnych doprowadzić do takiej uciążliwości. W mojej ocenie takie „instalacje środowiskowe” powinny prowadzić tylko organy samorządowe, bo wówczas jest nad tym taki przysłowiowy „bat” – podsumowuje Pstrągowski.

13 komentarzy

 • Odpowiedz ADALL wtorek, 17 kwietnia 2018 06:55 Umieszczone przez: ADALL

  I to są niestety politycy ... Zamiast decyzji o natychmiastowej kontroli przez odpowiednie służby, tego akurat przypadku, minister przygotuje reformę ogólnokrajową. Zlokalizować mu tam biuro na pół roku, albo zafundować darmowe "wczasy pod gruszą". Śmierdzi okropnie z tego wysypiska, a może to być początek procesów. Winnych nie ma bo winne jest ułomne prawo. A kto te prawo stanowi? Czy czasami nie rządzący??

 • Odpowiedz przerażony wtorek, 17 kwietnia 2018 07:48 Umieszczone przez: przerażony

  Urzędas w dzień wolny dupy nie ruszy,a wystarczyło komisję mieć pod telefonem.
  Lokalni mieszkańcy chętnie by poinformowali, że akurat zajechał samochód, toż to ich interes by nie śmierdziało.
  Ustawa potrzebna by jeszcze więcej urzędasów zatrudnić. Chore rozumowanie.

 • Odpowiedz real wtorek, 17 kwietnia 2018 07:52 Umieszczone przez: real

  To nie jest wina urzędasów, ale posłów zasiadających w ławach od wielu kadencji i braku silnej woli nowelizacji ustawy. Od wielu lat w sejmowej przechowalni leżał projekt ustawy, uzupełniający kwestie norm zanieczyszczeń o smród. Nic się w tej sprawie nie dzieje. Nie ma przepisów ani ustawowych ani wykonawczych, więc urzędasy nie mogą nic zrobić w tej sprawie. Tak wygląda prawda. Trzeba naciskać na posłów, którzy rzekomo tak starają się o załatwienie spraw mieszkańców.

 • Odpowiedz lil wtorek, 17 kwietnia 2018 08:39 Umieszczone przez: lil

  gdzie są posłowie? czy tylko jedzą w restauracji sejmowej?

 • Odpowiedz lil wtorek, 17 kwietnia 2018 08:39 Umieszczone przez: lil

  gdzie są posłowie? czy tylko jedzą w restauracji sejmowej?

 • Odpowiedz Karać brudasów wtorek, 17 kwietnia 2018 13:26 Umieszczone przez: Karać brudasów

  W kazdym gospodarstwie powinna byc przeprowadzona kontrola czystosci w obirach co jakis czas

 • Odpowiedz Niktwielki wtorek, 17 kwietnia 2018 15:08 Umieszczone przez: Niktwielki

  To nie śmierdzi z obór, obora nie ma nic do rzeczy. Wcześniej były obory i nikt nie skarżył się na odór. Winowajcą jest to właśnie składowisko śmieci, które zanieczyszcza całe powietrze w obrębie kilkunastu nawet kilometrów. Trzeba dobrać się do tyłka właściciela wysypiska, tylko to zbyt mała sprawa na tak wielce zapracowanych pOSŁÓW. :)

 • Odpowiedz Kssniadowo wtorek, 17 kwietnia 2018 20:05 Umieszczone przez: Kssniadowo

  Andrzej na wojta

 • Odpowiedz mieszkaniec wtorek, 17 kwietnia 2018 20:27 Umieszczone przez: mieszkaniec

  Winny wójt i rada gminy.

 • Odpowiedz Dan wtorek, 17 kwietnia 2018 22:13 Umieszczone przez: Dan

  Obecny Wójt nie ma nic do powiedzenia. Tam rządzi Kurpiewski, tak jak Kaczyński rządem.

 • Odpowiedz Obserwator środa, 18 kwietnia 2018 07:05 Umieszczone przez: Obserwator

  Nie tylko Kurpiewski. Jest kilka "poleconych" pracownic które maja kontrole nad Wojtem ktory nie ma swojego zdania.

 • Odpowiedz Ken środa, 18 kwietnia 2018 12:37 Umieszczone przez: Ken

  Endrju czerwononosy od tych "procków"

 • Odpowiedz zainteresowany czwartek, 19 kwietnia 2018 17:46 Umieszczone przez: zainteresowany

  Wyścig do koryta wystartował, ciekawa kto się dopcha :)

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu