niedziela, 13 maja 2018 10:59

Inwazja meszek w Łomży. One są wszędzie

Napisane przez  mano
Oceń ten artykuł
(8 głosów)
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne
Atak meszek osiągnął apogeum. Owady potrafią zepsuć spacer w najpiękniejszy majowy dzień. Niewielkie owady są szczególnie uciążliwe w pobliżu działek, lasów i zbiorników wodnych. W Łomży czyhają na swoje ofiary nawet na stadionie miejskim. Ich ukąszenia powodują rany, obrzęki, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. 

brico lomza

O prawdziwej inwazji meszek mówią nam działkowicze.

- Tegoroczna majowa inwazja meszek jest najliczniejsza i najbardziej agresywna – mówi nam pani Natalia z ogródków działkowych „Relax” w Starych Kupiskach.

Ukąszenie owada może spowodować obrzęki, a osoby uczulone doprowadzić nawet do śmierci. Pokąsani puchniemy gwałtownie, bo owady wstrzykują nam truciznę.

Meszki to rodzaj muchówek. Mają zaledwie od 3 do 6 milimetrów długości, ale latają w chmarach, liczących nawet setki sztuk. Meszki rozmnażają się w środowisku wodnym. Przy stawach, zalewach, ale także rowach wypełnionych wodą deszczową. Owady szczególnie dają się we znaki późnym popołudniem i wieczorami.

Niewielkie owady są uciążliwe dla ludzi i bardzo groźne dla zwierząt. Kilka lat temu uśmierciły w Polsce setki krów.

Meszki nie odpuszczają też piłkarzom grającym na stadionie miejskim w Łomży. Zdarzyło się, że trener ŁKS 1916 Krzysztof Ogrodziński skrócił trening swoich podopiecznych z uwagi na atak tych owadów.

Meszki, które dokuczają nam obecnie, wylęgły się z larw, jakie przezimowały. Teraz dorosłe samice składają jaja, dlatego kolejna inwazja czeka nas w czerwcu. Z badań entomologów wynika, że meszek przybywa z roku na rok.

Oto kilka dobrych rad jak się bronić przed meszkami:

  • Ubieraj się właściwie do pogody. Długi rękaw i nogawki chronią przed ugryzieniami. Jasne kolory odstraszają owady, a ciemne przyciągają, szczególnie kolor zielony.
  • Meszki nie lubią zapachu wanilii, cytryny i mięty.
  • Jedz witaminę B. 
  • Używaj odstraszaczy w aerozolu, świec lub kremów.
  • Nie drap ugryzienia. Przemyj wodą albo sodą rozpuszczoną w wodzie.
W górę