Reklama

Łomża: Obelisk rotmistrza Witolda Pileckiego odsłonięty [FOTO]

03/06/2018 12:44

- Monolityczny, szary blok symbolizuje stałość przekonań jakimi kierował się rotmistrz Pilecki, a lśniąca w słońcu symboliczna flaga wyraża patriotyczne ideały bohatera - tłumaczył dziś na uroczystym odsłonięciu obelisku poświęconemu Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu ks. kan. Andrzej Godlewski. Symbolicznego odsłonięcia monumentu dokonał syn bohatera - Andrzej Pilecki.

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego stanął przy ulicy, która zgodnie z uchwałą rady miejskiej od kilku lat nosi jego imię. Pomysł, aby rotmistrz Pilecki miał w Łomży pomnik narodziły się w środowisku Bractwa Krzyża Świętego działającego przy parafii Krzyża Świętego.

Podczas symbolicznego odsłonięcia pomnika Andrzejowi Pileckiemu towarzyszył autor projektu Tadeusz Babiel z Bractwa Krzyża.

- Cieszę się, że ten Niezłomny Żołnierz trafił tu do Łomży, że tu wyznaczył sobie następną kwaterę - mówił podczas uroczystości syn rotmistrza Andrzej Pilecki.

Reklama

70 lat temu, 25 maja 1948 r., władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Pilecki był oficerem ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. W 1947 r. został aresztowany przez UB. Był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji.

Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. W 2006 roku Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości