wigilia2018 dom lomza
wtorek, 12 czerwca 2018 10:25

Biblioteka wchodzi w nowy wiek [VIDEO i FOTO]

Napisane przez  mj
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Biblioteka wchodzi w nowy wiek [VIDEO i FOTO] fot. mylomza.pl
W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego odbyło się wczoraj X Jubileuszowe Forum Bibliotekarzy. Podczas wykładów i w trakcie dyskusji poruszane były m.in. tematy dotyczące 600-lecia Łomży i 100-lecia niepodległości Polski oraz nowych technologii stosowanych w bibliotekach.

brico lomza

Na jubileuszową, już 10. edycję Forum Bibliotekarzy zjechali nauczyciele historii, poloniści oraz bibliotekarze. Zgromadzonych uczestników powitała prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży Aleutyna Kołos.

- 10 lat temu powstała idea organizacji spotkań bibliotekarskich, integracji środowiska nauczycieli bibliotekarzy. Promowania czytelnictwa, dzielenia się swoją wiedzą. To był pomysł ówczesnej sekcji bibliotekarskiej i jej przewodniczącego Andrzeja Kubraka – opowiedziała nam o genezie forum prezes Aleutyna Kołos.

Program tegorocznego Forum Bibliotekarzy poruszał tematykę obchodów związanych z rocznicami 600-lecia Łomży oraz 100-lecia niepodległości Polski. Prof. dr hab. Krzysztof Sychowicz z PWSIiP przeprowadził wykład „600-lecie Łomży – spacerkiem przez historię”. Słuchacze z przyjemnością wsłuchiwali się w przemowę profesora, która w intrygujący sposób traktowała o minionych zdarzeniach Łomży.

Kolejnym głównym punktem na rozkładzie X Forum Bibliotekarzy był wykład „O Polsce niepodległej w literaturze” autorstwa mgr Urszula Trochimowicz z Uniwersytetu w Białymstoku.

Nowoczesna biblioteka to jednak nie tylko historia. O jej cyfrowej stronie w swoim wykładzie „Academica – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych” opowiedział gość z Biblioteki Narodowej w Warszawie, Iwo Hryniewicz. Podkreślił on, że obcowanie z książką tradycyjną jest doświadczeniem unikalnym. Jednak cyfrowe biblioteki, dzięki swoim bogatym zbiorom stają się szansą szczególnie dla mniejszych miejscowości.

– Nie ma wątpliwości, że jest to szansa dla mniejszych miejscowości. Dla miejscowości, które nie mają dostępu do wielkich bibliotek. Dzięki takiemu systemowi jak Academica, dzięki takiemu systemowi jak Polona każdy użytkownik, także w najmniejszej miejscowości ma dostęp do ogromnej, liczącej miliony publikacji biblioteki – o zaletach systemów cyfrowych informował Iwo Hryniewicz.

X Jubileuszowe Forum Bibliotekarzy było silnie związane z obchodzonymi w tym roku uroczystościami. Nie zabrakło także dyskusji o nowych możliwościach i rozwoju gwarantowanym dzięki technologiom cyfrowym.

1 komentarz

  • Odpowiedz kumak wtorek, 12 czerwca 2018 11:33 Umieszczone przez: kumak

    Babcia jeszcze w formie, ale frekwencja nie największa.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu