środa, 13 czerwca 2018 07:32

600-lecie dopięte na ostatni guzik. Łomża odlicza czas do weekendu!

Napisane przez  mj
Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Choć okrągły jubileusz nadania praw miejskich Łomża celebruje przez cały rok, to wielkimi krokami nadciągają główne obchody 600-lecia. Już w najbliższy weekend 15-17 czerwca odbędą się najważniejsze uroczystości związane z tym wydarzeniem.

Łomża rozpocznie świętowanie o godz. 9.45 w piątek, na placu przed kościołem pw. św. Michała Archanioła. Na początku zostanie poświęcony pomnik Jezusa niosącego krzyż. Następnie, o godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji miasta. Nabożeństwo duszpasterskie odprawione zostanie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce Ks. Abp. Salvatore Pennachio.

Równolegle na Starym Rynku rozpocznie się Jarmark Średniowieczny, który potrwa do 20.00. Odwiedzić będzie można stoiska historyczne wielu zapomnianych zawodów. Kowal, kolczużnik, garncarz to tylko niektóre z osób, które spotkamy tego dnia na łomżyńskiej starówce.

W samo południe sala widowiskowa Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży stanie się miejscem uroczystej sesji Rady Miejskiej w Łomży.

Tego dnia Stary Rynek będzie miejscem, w którym będzie dziać się najwięcej. Od godz. 15.00 trwać będzie rekonstrukcja nadania Łomży praw miejskich. Swoją obecnością zaszczyci Łomżę sam książę Janusz I, który przywiezie akt nadania praw miejskich. Odbędą się też, m.in. pokazy tańca i turniej rycerski.

W czasie obchodów rocznicy 600-lecia nie może zabraknąć koncertu wspaniałej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Tym razem ich występ odbędzie się w murach łomżyńskiej katedry.

Obchody tego dnia zamknie projekcja video mappingu na fasadzie miejskiego Ratusza. Zaplanowany na godz. 22.00 pokaz interaktywnej instalacji przestrzennej zakończy pierwszy dzień obchodów 600-lecia Łomży.

Na kolejne dwa dni przewidzianych zostało kilkanaście koncertów oraz wspólne piknikowanie. W sobotę na muszli koncertowej, przy ul. Zjazd od godz. 17.00 do 22.00 odbędą się występy w ramach Koncertu My z Łomży. Tuż po lokalnych artystach wszystkich mieszkańców Łomży z estrady pozdrowi gwiazda wieczoru zespół Perfect.

W międzyczasie od godz. 21.00 ponownie na miejskim ratuszu wyświetlana będzie projekcja video mappingu. Będzie można się jej przyjrzeć, aż do północy.

Łomżyniacy również w niedzielę spodziewać się mogą dużej ilości atrakcji przygotowanej specjalnie z okazji 600-lecia. Wspólne, rodzinne grillowanie wystartuje o 14.00 w Porcie Łomża, przy Bulwarach nad Narwią. Od godz. 17.00 muszla koncertowa znowu eksploduje dźwiękiem m.in. za sprawą Pięknych i Młodych. Ostatnią rewelacją tego dnia, a także całych obchodów będzie koncert zespołu Boys, znanego ze swoich niezapomnianych przebojów.

180611111056 1

W górę